Dohody a očekávání hlasování o důvěře vládě Jiřího Rusnoka otvírá v sociální demokracii další spory. Mezi tábory „sobotkovců“ a „zemanovců“ sílí názorové přestřelky. Šéf ČSSD Bohuslav Sobotka místo toho, aby do těchto sporů rázně zakročil, se raději drží stranou a mlčí.
Podle politologa Zdeňka Zbořila se to celé může proti Sobotkovi obrátit. „Jeho postavení je ohroženo. On nebyl silným předsedou ani v dobách před tím, než na Hrad přišel Miloš Zeman, což nijak nevadilo, protože si ta strana žila v klidu slabé opozice. Dokonce nebyla ani předmětem většího zájmu veřejnosti. Její popularita rostla jen díky tomu, že se lidé snažili najít nějakou opozici vůči Nečasově vládě,“ soudí politolog.
ČSSD měl být lídrem nových změn, ztratila však dech
„V okamžiku, kdy se situace zásadně změnila a ČSSD se měla stát lídrem nadcházejících změn (ať už společně se Zemanem, nebo bez Zemana), najednou ztratila dech. Zřejmě se uvnitř sociální demokracie nepodařilo překonat starobylé trauma lásky a nenávisti vůči Miloši Zemanovi, který navíc vystoupil velmi vstřícně na jejich sjezdu,“ připomíná doktor Zbořil.
Ve chvíli, kdy podle Zbořila hrozí, že by se ČSSD měla stát vedoucí silou alespoň v opozici, tak jako vždycky se prý ukazuje, že má problém se svými frakcemi a animozitami nejen vůči prezidentu Zemanovi, ale i vůči některým členům krajských organizací. „To, co tam dřímalo a bylo utlumeno jejich malou schopností se vyjadřovat k základním věcem, se teď ukázalo jako defekt a zdá se, že toho skutečně nejsou schopni,“ říká pro ParlamentníListy.cz Zdeněk Zbořil.
Sobotka druhý pokus nedostane, prezident to již naznačil
Pokud by nakonec Rusnokova vláda důvěru nezískala a prezident republiky by měl jmenovat nového premiéra, Bohuslav Sobotka jím podle doktora Zbořila nebude. „To prezident nemůže udělat, on sám už řekl, že to Sobotkovi nabídl poprvé a on to odmítl. Místo toho chtěli rozpouštět Parlament, což je spolu s vyslovováním nedůvěry vládě tradiční slepá ulička sociální demokracie, když vědí, že k tomu není dostatek hlasů,“ sděluje politolog.
„Druhý pokus je už pro Miloše Zemana riskantní. Musí mu vyjít, aby nepředal vládu bývalé koalici a Miroslavě Němcové. Sociální demokracii nebo Bohuslavu Sobotkovi by se nepodařilo dát dohromady ani tak velký počet poslanců, jako se může podařit Jiřímu Rusnokovi,“ věří.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka