Kritika, která se snáší na pětikoaliční vládu Petra Fialy, je podle Petr Sokola unáhlená. „Vláda je tam čtrnáct dní, takže kritizovat po dvou týdnech vládu… ostatně i prezident Miloš Zeman, kterého nikdo nemůže podezřívat, že by byl fanouškem vlády, říkal, že každá vláda má sto dní, aby ukázala, jak úřad převzala. A nyní jsme viděli první kroky během dvou nebo tří zasedání vlády a zatím není na kritiku vůbec čas. Ani nemám pocit, že by byla nějak silná nebo výrazná. Řadu týdnů od voleb do nástupu nové vlády ta předchozí nedělala nic, někdy jsem měl pocit, že neexistuje,“ řekl politolog s tím, že hodnocení zatím nelze vystavit a když, tak pouze pro konkrétní kroky, které učinila. Na to, že by vládnutí nezvládala, však nic neukazuje.
Jedním z konkrétních kroků, který čelil negativním komentářům, bylo rozhodnutí, že zvýšení cen energií nebude podpořeno plošným snížením DPH. Kdo se dostal do nouze, může o pomoc zažádat. V Poslanecké sněmovně na to opozice reagovala tím, že chtějí nechat lidi o pomoc žebrat. „Kritika se ozývá od opozičních poslanců, ale když byli ve vládě, tak to nevyřešili. Teď mají pocit, že se to mávnutím proutku spraví,“ uvedl Sokol s tím, že takové rozhodnutí odpovídá pravicové politice. „Pravicové strany mají představu o pomoci lidem v nouzi a chtějí pomáhat těm, kdo v nouzi opravdu jsou. Z tohoto hlediska můžeme o nějakém plošném přidání formou DPH diskutovat, ale je lepší pomoci těm, které to dostalo do zásadní nouze. Nevím, proč by bohatí měli dostat peníze,“ vysvětlil.
Sokol: Pravice pomáhá těm, kdo to potřebují
Současně upozornil na to, že po dvou super rekordech ve schodku rozpočtu země může být další snižování daní problematické i rozpočtově. Jde tak o standardní pravicovou politiku, která se i v oblasti energií projevuje. To dle Sokola odpovídá vyjádřením od koalice ODS, KDU-ČSL, TOP 09, STAN a Pirátů, že by pomoc zaplatila hlavně střední třída. „Pomáhá se potřebným, kdyby se přidalo všem, tak to dvojnásob zaplatí střední třída a bohatí – tedy ti, kdo nejvíce přispívají do rozpočtu. Pomůže se sice menšímu počtu lidí, ale těm, kdo to opravdu potřebují. To je pro všechny levnější a účinnější,“ uvedl.
Další kritické hlasy se ozývají k vytvoření třech nových ministerských funkcí, i když bez vzniku úřadů pro tyto ministry, a desítkám nových úřednických míst. Petr Sokol k tomu uvedl, že nelze srovnávat vznik 70 úřednických míst kvůli třem ministrům bez portfeje s nárůstem tisíců úředníků za poslední roky. „Ale samozřejmě je asi realitou, že když vznikla koalice pěti stran, tak má vláda o něco více ministerstev, tomu se nelze divit. Chápu, že to opozice kritizuje, ale pokud skončí u sedmdesátky úředníků na Úřadu vlády, tak se s tím nijak potýkat nebude. Uvidíme za půl roku, za rok, jaké bude skóre a zda budou byrokratické počty narůstat,“ doplnil s tím, že nová místa jsou pro opozici nynějším terčem. Prý jde o naprostý nepoměr desetitisíců úředníků vlády minulé se 70 místy vlády současné. Místa se prý dají později jednoduše zrušit, navíc jsou očekávány změny ve vládní agendě. Jako signál narůstajícího počtu úředníků to ale nevnímá. Je třeba si počkat na další měsíce.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Zuzana Koulová