Návštěva čínského prezidenta Si Ťin-pchinga je minulostí. Vůdce Říše středu odletěl z Prahy ve středu po třetí hodině odpoledne. Jaký je význam historicky první návštěvy nejvyššího představitele Čínské lidové republiky? Jaký dopad to bude mít na českou ekonomiku? Nejen nad těmito otázkami se v komentáři pro ParlamentníListy.cz zamýšlí Erik Best.
„Celé to trošku navazuje na to, jak tu politici přistupují k migrační krizi. Tam existuje jedna nevyřčená migrační politika a pak jedna oficiální migrační politika, o které se mluví veřejně. Sobotka s Babišem a Chovanec říkají nahlas jednu věc, ale pak odsouhlasí jinou politiku,“ dává jako příklad.
S Čínou je to podle něho podobné. „Zeman prohlásil, že máme suverénní zahraniční politiku. Částečně je to pravda, ale když se podíváte na smlouvu o strategickém partnerství, tak to není tak samostatná politika. Jde o stejnou politiku, jakou má Německo, Velká Británie a dokonce i Amerika. Z tohoto hlediska si myslím, že každý tábor má svým způsobem důvod ke spokojenosti,“ říká Best pro ParlamentníListy.cz.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka