Robejšek soudí, že pokud by lidé něco dělali pro to, aby se svět vrátil „do starých kolejí“, tak by klidně bylo možné, aby se do starých kolejí vrátil. Nicméně politolog a ekonom si povzdechl, že většina lidí jsou „konzumenti“ okolního dění. „A neuvědomují si vůbec, co hrozí,“ dodal. A z toho soudí, že se do starých časů nevrátíme.
„Dostali jsme se tam hlavně proto, protože statisíce z nás dělali chybná rozhodnutí po dlouhá léta, co koupit, komu věřit, koho volit, a tak dále. Jak se chovat. A tahleta rozhodnutí se musí změnit. Když se změní, vrátíme se do toho, čemu říkáme svoboda a důstojnost lidí,“ vidí příčinu Robejšek. Doplnil, že lidé zcela správně cítí, že zmůžou velice málo, protože zažíváme existenční krizi reprezentační demokracie. Mluvil ovšem hlavně o spotřebním chování a o tom, že by lidé místo digitální komunikace měli volit tu fyzickou. Jednotlivá rozhodnutí se pak sčítají. A pokud by se lidé nechovali tak, jak od nich systém očekává, tak je možné zvrátit „technofeudalismus“.
Konec ekonomického růstu dle něho souvisí s koncem globalizace a začátkem přerozdělování bohatství v neprospěch malých lidí. „Ten globalizační impulz se vyčerpal, jako už jednou před zhruba sto lety. A teď ti, kteří vládnou a chtějí udržet svoji pozici, míru bohatství a výkonnosti systému, tak ji chtějí udržet na náš úkor,“ míní ekonom. Správnou reakcí by pak dle Robejška bylo dávat přednost lokálnímu, tedy soustředit se na svou lokalitu, například nakupovat v kamenném obchodě, i když je to v něm trochu dražší.
Dle Robejška je nyní systém na hranici toho, co může obyčejný člověk z hlediska blahobytu dosáhnout. „Když nebudeme dělat nic, tak z toho blahobytu stejně budeme ztrácet, a ještě se budeme vracet do společnosti, která bude mít silné diktátorské rysy,“ varoval. Za příklad považuje například mobiliní telefony, které mohou lidi „fízlovat“. „Ten vás může kontrolovat, ten je s vámi pořád a tendence kontrolovat vás už jsou,“ podotkl a položil otázku, zda jsou symboly luxusu a blahobytu žádoucí. Kromě toho k „racionálním pověrám“ dle jeho slov patří, že hospodářství je nejdůležitější. Právě tak se na něj prý fixují politici.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: kas