Publikovala jste odhad situace, podle kterého se Rusové „rozhodli odhodit rukavice“ a aktivně přispět k vítězství Asada v Sýrii. Nuže: uvidíme ruské pozemní jednotky v akci? Jak se dohromady doplňují ofenzivy všech možných sil tak, aby Daeš skončil a zároveň všichni sponzoři všech možných sil byli alespoň trochu spokojeni? Co tedy budeme za měsíc či dva číst v novinách... Daeš padl?
Myslím, že za dva měsíce Daeš nepadne, přinejmenším Daeš coby svého druhu organizace. A to hned z několika důvodů. Na jedné straně platí, že ani tu nejšílenější myšlenku nelze jen tak vybombardovat do ztracena. K tomu platí, že Daeš sice může v dohledné době – třeba v těch dvou měsících – přijít o většinu svých území v Sýrii a Iráku, ale přesune se třeba do Libye a v těch prvních dvou jmenovaných zemích se uchýlí k prostému terorismu, tedy zabíjení co největšího počtu obyčejných lidí a rozsévání chaosu a strachu. Nelze přitom ani vyloučit, že právě porážka „na bitevním poli“ může přilákat do řad Daeše nové rekruty, kteří budou mít pocit, že je právě nyní „třeba pomoci“…
Navíc je velmi pravděpodobné, že pokud by jeho současné „hlavní město“, tedy syrskou Rakká, obsadily Amerikou podporované oddíly v čele s Kurdy, napáchalo by to víc škody než užitku. Mám na mysli skutečnost, že Američany nikdo v regionu nevítá jako osvoboditele, neb všichni už mají dostatek neblahých zkušeností, a Kurdů se Arabové mnohdy bojí. Soužití obou etnik nebylo v uplynulých dekádách „nejrůžovější“ a zprávy o tom, že si kurdské oddíly vyřizují účty za dekády příkoří v čerstvě „osvobozených“ arabských městech, kde rabují a demolují arabské domy, nejsou výjimkou. Tudíž by se mohlo stát, že by sunnitští obyvatelé Rakká zase mohli „vpouštět“ sice šílený, ale přesto „svůj“, tedy sunnitský Daeš, do města zpět. Mám dojem, že si to lidé, kteří řídí vojenské operace v Sýrii, uvědomují, a proto se mi zdají být velmi reálné zmínky o údajné dohodě, podle níž – ve jménu větší budoucí stability -- město Rakká připadne syrské vládní armádě, tedy Arabům, zatímco Kurdové si ponechají sever provincie Rakká, který si za odměnu nejspíš připojí ke své „federaci“.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Martin Huml