S kým také hovořily ParlamentníListy.cz o tragédii v Paříži a o problematice soužití muslimů a většinové populace:
Ředitel Česko-arabského centra Šádí Shanaáh ,ministr kultury Daniel Herman, armádní generál v z. Jiří Šedivý, profesor Stanislav Štech, důstojník Řádu akademických palem, novinářská legenda Jan Petránek, mnohonásobný šéfredaktor Pavel Šafr, poslankyně ODS Jana Černochová, senátor ODS Jaroslav Kubera, emeritní biskupka Jana Šilerová, věřící z Valašska, šéf Společnosti česko-arabské Josef Regner, senátor a někdejší kněz František Bublan
O čem se v českém prostředí ,,mele" ostošest, jste Vy měla z první ruky: Právě jste se vrátila ze Sýrie. Co jste tam viděla, jakou vládu jste tam zažila, co jste slyšela od lidí, co vzkázali nám, Západu? V jakém světle se díváte na rozhodnutí vlády přijmout 15 syrských rodin? Co vzkázat například prezidentu Zemanovi či některým jiným politikům, kteří mají k tomuto kroku výhrady?
Damašek je v současnosti poměrně klidné město, v němž citelně ubylo střelby i granátometných útoků, což souvisí s postupem syrské armády, jíž se v posledním roce podařilo výrazně rozšířit oblasti pod svou kontrolou na široký pás kolem Damašku až k libanonským hranicím a podél nich na sever k středomořskému pobřeží, včetně ovládnutí Homsu a aktuálního obklíčení Aleppa. Lidé mi z hovorů i od pohledu přišli vcelku optimističtí, bez ohledu na každodenní komplikace připravení okamžitě cokoli slavit. Ulice jsou lemované fotkami a plakáty s Bašárem Asadem, fasády domů jsou vymalovány v barvách syrské vlajky, patriotismus „jak Brno“. Zdálo se mi přitom, že to od většiny není nijak hrané, opravdu vnímají Asada jako muže, který je s to za a) sjednotit větší část národa a za b) už čtvrtým rokem nejenže bránit „hrad“, ale zároveň je jedinou a poslední hradbou před teroristy z Islámského státu. Faktem je, že žádná jiná dostatečně silná osobnost se v Sýrii nejspíš nenachází a exilová opozice se svým významem rovná nule. Tím spíš, že po celou dobu války odmítala a odmítá odsuzovat terorismus džihádu, neb je sama z valné části placena Saúdy či Katarem, a tím se z hlediska Syřanů „tam uvnitř“ zcela zdiskreditovala. Zkrátka, i ti, kteří Asada z různých důvodů nemusejí, si jasně uvědomují, že právě on je mnohem lepší, než druhá varianta, tedy Islámský stát. Jiná volba dnes v Sýrii neexistuje.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Martin Huml