To budou překvapení! Temné postavy. Zbořil už vidí Fialovu vládu

22.11.2021 9:11 | Komentář

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA „Závist, že byl u polistopadového krmelce dřív, než ostatní?“ Politolog Zdeněk Zbořil komentuje Českého slavíka a vystoupení matematika a miliardáře Karla Janečka. I když je na prezidentskou kampaň ještě brzy, zamýšlí se Zbořil nad tím, kdo koho hezky česky vytuneluje. Při sledování rozhovoru s prezidentem Milošem Zemanem zapochyboval, zda byl pan prezident opravdu nemocný. Hovoří o hybridní válce proti prezidentovi a připomíná, z čeho jde strach.

To budou překvapení! Temné postavy. Zbořil už vidí Fialovu vládu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zdeněk Zbořil

„Omlouvám se, ale naštěstí se už na tento druh zábavy nemusím dívat. Chce to až příliš odvahy, kterou nemám, a dokonce se i obávám mít ji,“ komentuje ceremoniál Český slavík politolog Zdeněk Zbořil. „Trochu mi to připadá, že její scénář někdo opsal z textu divadelní hry bratří Čapků Ze života hmyzu. Zejména z té části o smysluplnosti života jepic a tanečním reji a dovádění motýlů. Literární historik o něm napsal, že je to ‚nihilistický verdikt nad lidskou touhou po sebeklamu‘. Ať už to byl kdokoliv, mohli bychom ho citovat i dnes a v této souvislosti,“ dodal.

O rozruch se postaral matematik a miliardář Karel Janeček, který měl při té příležitosti proslov k očkování. Mimo jiné zmínil, že nesmíme podléhat manipulacím a hrozným nátlakům i na očkování dětí. V reakci pak zazněla i slova o tom, že Janeček je „nebezpečný“. 

„Doba po metamorfóze politického režimu v našich krajích uvedla do veřejného prostoru mnoho bohatých majetkem a nevkusem, ale chudších duchem a rozumnými i nerozumnými nápady,“ předesílá Zbořil. „Tím nemyslím jen pana Janečka, ale mnoho těch, kteří na něho tak ‚odvážně‘, i když na sítích často anonymně, nadávají. Někdy mi to připadá, že je tam také závist, že byl u toho polistopadového krmelce dřív, než ostatní,“ dodal.

A pokud jde o doktora Zbořila a o jeho očkování: „Nikdo se mne, nebo kdysi dávno mých rodičů, neptal – musel jsem i nemusel. Když už někdo nechce, ať to nechá na Matce přírodě, ale musí počítat s tím, že ta se nemusí ohlížet na to, jak je kdo starý a zda chodí do školy nebo za školu.“

Když si někoho pozvou, měl by jim patřit?

TV Nova se od Janečkových slov distancovala a zdůraznila, že šlo jen a pouze o aktivitu miliardáře. Někteří s napětím očekávají, co na to řekne Rada pro rozhlasové a televizní vysílání. „Rozumím tomu tak, že NOVA informovala o tom, že si pan Janeček tento pořad ‚vyrobil‘ a dodal a pak se polekala toho, co si v něm dovolil říct, a začala se vymlouvat, že to tak nemělo být,“ uvedl politolog. „Je to nedorozumění dané představou všech TV vysílání, že když si někoho pozvou, měl by jim patřit. Ale pozor, pan Janeček značku Český slavík koupil a po letech oživil a uplatnil svůj model. Ve vztahu k TV NOVA nebyl v roli hosta, ale donátora,“ dodal.

Politolog upozorňuje, že se někdy zdá, že se očekávají jen reakce redakce, redaktorek a redaktorů a třeba i samotného pana ředitele, a ti ostatní nejsou důležití. „Že je někdo ochotný uvažovat svou vlastní hlavou pro ně bývá často překvapením. Zajímavé také je, že na TV NOVA upozorňují, že jde o názor ‚miliardáře‘.  Doufáme, že nechtějí říct, že kdyby byl homeless, tak by to šlo,“ dodal. 

Karel Janeček se tím prý postavil do čela „antivaxerů“. „O panu Janečkovi si myslím své a svůj názor nebudu měnit podle jednoho jeho proslovu nebo zahajovací řeči pořadu na TV NOVA. Zajímavější je, co dělal, dělá a asi bude dělat, než to, co se o něm jen tak někde říká. A až zase vymyslí nějaký nápad jak vyhrát volby, nebo být zvolen prezidentem, budu brát i jeho vztah k očkování v úvahu,“ komentuje Zbořil.

Je brzy tvrdit, že začíná prezidentská kampaň

A jestli sledujeme začátek prezidentské kampaně? „Asi je brzy tvrdit, že kampaň začíná. Ale zdá se, že se z temných koutů české politiky snaží vystoupit na denní světlo nejeden politický manekýn nebo manekýnka, a jak jsme už několikrát říkali, bude to vzhledem ke zvláštním okolnostem nadcházející volby veselejší než v minulosti. Kdo koho a na koho po pirátsku ‚pustí‘, bude určitě zajímavé,“ říká politolog. „Nápad s vytvořením volební koalice pro případ prezidentských voleb byl už zveřejněn. Teď jen, kdo koho zase tak trochu, jak je u nás doma běžné, hezky česky ‚vytuneluje‘,“ dodal

Co se týká kampaně na prezidenta, v reakci na jeden dotaz premiér v demisi Andrej Babiš kandidaturu připustil. „Je to ten klasický dotaz novinářů. Všichni se na to ptají, tak mě snad napadlo, že kdyby lidé začali sbírat petiční archy a bylo dost podpisů...“ začal se Babiš smát. „Ale nechci předjímat, teďka to fakt není téma. Teď mám starosti s covidem,“ dodal.

„Nejsem, jak říkají na Slovensku, ‚veštec alebo diabol‘. Pokud se ale dnes bude někdo rozhodovat, zda se o funkci prezidenta bude ucházet či nikoliv, musí pečlivě vážit den, kdy toto své rozhodnutí zveřejní a okolnosti, které v tom budou hrát roli. Zatím je to jen na úrovni informací, které pomáhají naplnit zpravodajství všeho druhu bezobsažnými výkřiky, aby řeč nestála,“ komentuje politolog.

Hybridní válka proti prezidentovi. Hybridové nevyhrávají

Prezident Miloš Zeman poskytl rozhovor televizi Nova. „Musím se přiznat, že jsem dokonce zapochyboval, zda pan prezident byl opravdu nemocný, zda si jen nezahrál se svými oponenty hru na to, aby na sebe něco, co ještě nevěděl, řekli. Ti asi byli překvapeni víc než já. A to i to slavné lékařské konzilium, ve kterém jsou hned tři psychiatři, vede jej biolog a dodnes nevíme, z jaké boží vůle vzniklo,“ popisuje Zbořil. „Když už jsme si zvykli používat termín ‚hybridní válka‘, došlo mi, že se v ČR tato válka vede zejména proti prezidentovi a že se mi nezdá, že by ti podivní a zuřiví ‚hybridové‘ zrovna vyhrávali,“ dodává.

Prezident Miloš Zeman by chtěl Petra Fialu jmenovat předsedou vlády 26. listopadu. Předem předeslal, že jednoho z kandidátů na ministerské posty chce „vetovat“. Jasně tak dal najevo podle čích not se tu má hrát, glosuje dění hlavní komentátor Seznam Zpráv Jan Lipold a dodává: „Zeman chce mít z Fialy Sobotku. Hledá hůl.“

„Pan Lipold má trochu pravdy v tom, že prezident, podle ústavy hlava státu, zastupuje stát navenek. Na rozdíl od jmenování jiných ministrů má prezident z ústavy povinnost vytvářet zahraniční politiku v souladu s vládou, tedy i s Ministerstvem zahraničních věcí. Žádnou hůl na MZV ale nepotřebuje, to spíš Senát s podporou pana prof. Kysely hledá hůl v článku 66 na prezidenta,“ uvedl Zbořil.

„Jen bychom snad neměli zapomenout, že nejde o nějakého ‚Zemana‘, ale o prezidenta republiky a jeho úřad. Ten je na rozdíl od Zpráv Seznamu ústavní institucí a ani diletující právník Kysela na tom nic nezmění. A jen tak na okraj, každá hůl má své dva konce a není vždy jasné, kdo ji drží pevněji,“ dodal.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pravda a láska proti Trumpovi. 17. listopad bude horký

4:44 Pravda a láska proti Trumpovi. 17. listopad bude horký

Ponesou se letošní oslavy událostí 17. listopadu 1989 ve jménu protestů a nesouhlasu se zvolením Don…