Část politického spektra vytáhla do boje za Českou televizi. Podporu veřejnoprávnímu médiu ve středu vyslovilo i několik tisíc demonstrantů na pražském Václavském náměstí. ČT je prý ohrožena. Na paškál si televizi ve svých pořadech bere mediální magnát Jaromír Soukup, který podle svých slov upozorňuje na špatné hospodaření a další podivnosti okolo gigantu jménem Česká televize.
Počátkem týdne dokonce na obrazovkách vystoupil generální ředitel Petr Dvořák a krom debaty ve studiu též odpovídal na otázky diváků. Ve své podstatě odmítl, že by televize ve svém zpravodajství byla jakkoli nevyvážená či tendenční, na vše prý mají tvrdá data.
Jenže v tom je problém. Pro ParlamentníListy.cz na to upozorňuje politický analytik a komentátor Erik Best, který měl ve vysílání pořadu Devadesátky také prostor se k záležitosti vyjádřit. Best oceňuje, že ČT se pro takový pořad rozhodla. „Škoda, že nepřišel Jaromír Soukup, který byl pozván. Oficálně řekl, že chce víc informací. Je ale také možné, že se bál přímého střetu,“ konstatuje s tím, že připravený Soukupův oponent, tedy generální ředitel Dvořák, měl na své straně moderátora.
„Co se týče mé účasti, bylo to krátké, ale jsem rád, že byla příležitost, i když určitě by byli lidé, kteří by měli lepší informace než já o tom, co se v ČT děje. Je ale dobře, že některé názory zazněly,“ uvádí Erik Best pro ParlamentníListy.cz. „V žádném případě si nebudu stěžovat na nedostatek prostoru. Samotný fakt, že tam pustili někoho s odlišnými názory, je pozitivní. Je to určitý posun a snaha odpovídat na kritiku,“ upřesňuje.
Možná prý ve vysílání veřejnoprávní televize málo zdůraznil, že vysílání nepovažuje pouze předpojaté vůči Miloši Zemanovi, ale co se týkalo prezidentských voleb, nevýhodu měli na úkor Jiřího Drahoše i ostatní kandidáti. „Kdyby neměli podle mého soudu jasného favorita, měl by lepší pozici třeba Mirek Topolánek, Michal Horáček nebo dokonce Marek Hilšer,“ konstatuje.
„Ze strany ředitele Dvořáka padaly argumenty, které jsme už slyšeli. Sám jsem možná málo odpověděl na kritiku, že ti, kteří kritizují Českou televizi, používají málo tvrdých dat a situaci posuzují podle dojmů, zatímco ČT má podrobnou dokumentaci. Na to musím jednoznačně říct, že tvrdá data, co se týče ČT, jsou primárně subjektivní. Jestli televizní relace, zpravodajství je proti nebo ve prospěch někoho zabarvené, to těžko posoudíte podle tvrdých dat,“ upozorňuje.
Pro správnou analýzu musí podle Erika Best člověk velice dobře pochopit politickou situaci, znát a chápat, kdo zastupuje jaké zájmy atd. „To není o tom, jestli někdo mluví osm vteřin nebo deset, jak naznačoval pan Dvořák. Zákon mluví o tom, že musí mít všichni odpovídající prostor, ale to je něco jiného. Podstatné je, jak jsou dané názory prezentovány, jak se mluví o některých politických stranách. Některé označují za demokratické a ANO, SPD a komunisty neoznačují jako demokratické strany. To je jasný příklad subjektivního hodnocení, což lze dokázat. Jde o jednoznačnou zaujatost. Pan Dvořák sice celou věc dobře prezentoval, ale používal stejné manipulativní způsoby, jako ti, za které ČT kritizuje pana Soukupa,“ má Best jasno.
„Měřit vyvážnost tím, kolik času má daná politická strana nebo politik k vyjádření, je strašně zavádějící. Důležitější je, jak jsou jednotliví politici a strany prezentovány nebo jaká je celková atmosféra vůči některým skupinám,“ uvádí.
SLEDUJTE VIDEO Jiří Ovčáček drsně o ČT a pořadu Newsroom:
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka