Jak začíná nová vláda? „Od konce.“ „Začala od jmen členů vlády, jejího složení, teď se tedy shodla na programu. To je to, nač právě Václav Klaus upozorňuje, že lze na papír napsat snadno, ale ta často prázdná slova, jejichž význam nejde snadno dohlédnout, naplnit konkrétním obsahem. Jak říkal Ivan Vyskočil, velký autor absurdního divadla a povídání, vždyť přece létat je tak snadné!“ komentuje politolog Zdeněk Zbořil. Poděkování Milionu chvilek může být upřímné, jsou odpovědni za antibabišovskou mobilizaci. „Ale poděkování zas tak mnoho nestojí. Spíše bude zajímavé, jak budou případně vzniklou vládou Petra Fialy nebo někoho z jeho okolí odměněni. Třeba budou jejich výzvy k shromážďování se a vysvětlovaní si případných nepopulárních kroků nové vlády opět zapotřebí,“ dodává.
Možné složení Fialovy rodící se vlády ale mnohé znervózňuje kvůli nekompetentnosti osob, jež v ní zřejmě usednou. Konkrétně jde o post šéfa české diplomacie, o který se uchází pirát Jan Lipavský.
„Myslím, že nemusíme reagovat na každý nápad nebo drb, který se objeví v médiích. Čtenáře a posluchače to asi zajímá a stránky novin a různá TV zpravodajství je třeba něčím zaplnit, aby bylo kam vkládat reklamy, ale větší význam takové dohady nemají,“ říká politolog. „Snad jen někdy by se mohlo říct, že jde o zkoušku připravenosti snášet velké i malé morové rány. Nápad obsadit MZV pirátem se někomu může zdát bizarní, ale ať si nejdříve vzpomene, jak a koho volil, nebo nevolil, a začne se zlobit nebo chválit sám sebe,“ dodává. Pan Lipavský není podle Zbořila ani o moc horší nebo lepší než jeho předchůdci na místě ministra zahraničních věcí nebo jeho náměstků. „Zajímavější by bylo vědět, zda bude nebo nebude, slovy pana svého koaličního kolegy Rakušana, čistit MZV a kým ta vyčištěná místa vymaluje. Anebo kdo a odkud bude jeho rádcem a poradcem a jakým jazykem spolu budou mluvit,“ podotýká.
Za prázdnými slovy globalistické ambice
„Čelíme pokusům svět, který naši předkové vybojovali a v němž jsme my vyrostli, sociálním inženýrstvím změnit a předělat ho podle představ nové generace ideologů,“ varoval exprezident Václav Klaus. Dotyční podle něho mají ambice vládnout světu a skrývají je za boj za záchranu planety či za odstranění diskriminace. „A za další podobné progresivistické cíle, které nejsou cíli našimi,“ pokračoval.
„Václav Klaus umí přesně formulovat své názory a také je prezentovat. Tentokrát sice mírným hlasem, ale s velkou naléhavostí. Někdy se mi zdá příliš velkým zjednodušením rozlišovat politiku na levicovou a pravicovou, ale žijeme v prostředí, kde je toto dělení na dobré a zlé srozumitelné, i když jím pan ex-prezident má na mysli něco jiného než někteří z nás,“ uvedl Zbořil. „Ale to, že za velkými, zato však prázdnými slovy se skrývají globální a globalistické ambice, by snad mohlo být srozumitelné všem, kdo jeho slovům naslouchali nebo je bez ohledu na jejich dezinterpretace v českých médiích později četli,“ dodal.
Exprezident Václav Klaus poskytl rozhovor MF Dnes, ve kterém ujistil, že prezident Miloš Zeman jistě rozhodnutí v souvislosti s jmenováním nového premiéra zvládne. Popisoval i nedočkavost Senátu. „Je neštěstí, že ho máme,“ podotýká.
„Nevím, zda vás to překvapí, ale myslím si, že pokud nedojde k větší změně ústavy, jak se o ní zmiňují někteří avancující právníci, Senát součástí politického systému ČR být má. A to i tehdy, když už jsme si dovolili zavést přímou volbu prezidenta jako hlavy státu,“ komentuje Zbořil. Podotýká, že dnes se nám zdá absurdní, že předseda Senátu byl zvolen osmi a půl tisíci občanů a prezident dvěma miliony osm set padesáti tisíci hlasů, ale legitimita obou je dána zněním základního zákona země a nikoliv jen počtem voličů. „To, že někdo k senátním volbám nechodí, není žádné hrdinství, ale vzdání se možnosti uplatnit svou občanskou odpovědnost a vyjádřit svůj postoj. A pak už tedy nezbývá než odebrat se do nejbližší pivnice a popovídat si o tom, jak tomu všemu rozumíme,“ uvedl politolog.
Přidává zásadní námět k zamyšlení: „Mezi hlasy, které nesmyslně volají po zrušení Senátu, což je otázka na desetiletí nebo na jeden den, pokud zavedeme nějakou diktaturu, se někdy objevuje nápad, nikoliv nový, v Evropě známý od 16. století, o čestné a neplacené funkci senátora (nebo třeba poslance Evropského parlamentu), který je realističtější. Ale i ten by vyžadoval větší konsenzus než několik ojedinělých hlasů mezi sebou se svářících skupin občanů.“
Pekarová získala dost preferenčních hlasů…
Klaus se vyjádřil i k plánu obsazení některých ministerských křesel. Drsné hodnocení zaznělo k předsedkyni TOP 09 Markétě Pekarové Adamové, která se může stát příští předsedkyní Poslanecké sněmovny. Zmínil i to, že z její tváře „čiší zlo.“
„Jakkoli někomu může být paní Markéta nesympatická, získala, pokud se nemýlím, druhý největší počet preferenčních hlasů ve volbách do Poslanecké sněmovny. Je pravda, že se ona i její TOP 09 dostala do Parlamentu díky vychytralé volební kalkulaci a že se tím o její úspěch zasloužil i Ústavní soud,“ komentuje Zbořil. „Ale o tom se začalo mluvit až po volbách. Až když jsme byli moudřejší a věděli, jak se dá také vykládat čl. 5 Ústavy ČR o „svobodné soutěži politických stran“ poslepovaných do předvolební koalice. Kromě jiného má paní Pekarová Adamová velkou přízeň ČT, ale to, zdá se, začalo někomu vadit, až po relativně neúspěšných volbách,“ dodává.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Daniela Černá