O víkendu se konala v Praze konference stran z frakce Evropa národů a svobody (ENF). Na pozvání SPD přijeli také šéfka francouzské Národní fronty Francie Marine Le Penová nebo nizozemský politik Geert Wilders. Proti sněmu protestovali v pátek i v sobotu aktivisté. Svůj komentář o tom, co ho ať už na konferenci samotné nebo demonstracích zaujalo, přidává i doktor Zdeněk Zbořil: „Snad jen to, že ta antievropsko-unijní internacionála není příliš velká, ale že přesto vyvolává obavy a vzpomínky na italský fašismus a německý nacionální socialismus. A snad každé slovo pronesené na takové konferenci nebo před veřejností dává vzniknout až hysterickým reakcím lidí, kteří mluví o toleranci a demokracii a jsou netolerantní a nedemokratičtí.“ Politolog také dodává: „Zaujalo mne i to, že se na polotajné konferenci mluvilo o Evropě národů či Unii evropských národů, ke které ale vede dlouhá cesta, kterou si mnozí protagonisté této myšlenky ani neumějí představit. A snad také to, že úloha obou hlavních hostů tohoto setkání není v politickém diskurzu ‚jejich národů‘ tak stabilní, jak o tom mluví evropští politici. Zejména ti, kteří potřebují k obhájení svých politických postojů a činů vytvářet obraz nepřítele.“
Na jedné z protestních akcí vystoupil mezi řečníky i slovenský sociolog, bývalý disident a zakladatel hnutí Veřejnost proti násilí Fedor Gál. Zmínil, že byl slovenským protagonistou dialogu a tolerance. Netušil, že si za pár let bude balit kufry do Čech, protože ho vyštvou nenávistnou kampaní antisemitismu. „Přijdu do Čech a za pár let tady mluvím u příležitosti mezinárodního setkání lidí, které vnímám jako nacisty, fašisty a zlé lidi. Jsou to lidé, kteří nestojí o dialog. Jsou to lidé, kteří si nezaslouží naši toleranci,“ uvedl. „Fedor Gál sociologoval už před rokem 1989, a je dokonce i zkušeným agitátorem a spoluzakladatelem TV NOVA. Léta byl aktivní nejen jako ‚protagonista dialogu a tolerance‘, ale také netolerance a transformační hrabivosti. Viz jeho aktivní účast na finančních machinacích právě okolo TV NOVA. S lehkostí sobě vlastní někoho označuje za nacistu a fašistu, aniž se zabývá tím, odkud se ten fašismus a nacismus na Slovensku, a dnes tedy i v ČR vzaly. Jeho varování, že zde žijí ‚zlí lidé‘, je třeba brát vážně, ale nejsem si jistý, zda je dokážeme poznat a zda si nemyslíme, že ti zlí jsou jiní, než si myslí Fedor Gál,“ komentuje Zbořil.
Tak se podívejte na to „hnojiště“, které v Evropě způsobili…
Kvůli pořádání konference se rozčilovala řada politiků. Mezi nimi i bývalý poslanec Ivan Gabal, který na Facebooku napsal: „Praha je naše evropská kulturní metropole pro nás i hosty. Trvalo generace, než jsme si o tuto vizi města mohli říct. Máme zájem, aby evropskou otevřenost Prahy respektovali všichni, kdo se těší naší pohostinnosti, a nedělali z Prahy septik protievropského odpadu. Prahu si musíme chránit.“ V reakci na jeho vyjádření Zbořil uvedl: „To jsou slova, která také tak trochu patří do protievropského septiku. Pro mne jsou až příliš podobná projevům agitátorů v Praze, Berlíně a Vídni v letech před druhou světovou válkou, a dokonce i v letech protektorátu. Stačilo by podívat se jen do protektorátních Lidových novin a Vajtauerovy Přítomnosti. A koneckonců, kde ta Gabalova Evropa začíná a končí? V Bosně a Hercegovině, Chorvatsku, ve Velké Británii, Francii nebo v Portugalsku a Španělsku? Neměli by se na to hnojiště, které v Evropě způsobili, sebekriticky podívat nejen ti, kteří jsou postižení postkomunistickou minulostí, ale také ti, kteří by se mohli stydět za svůj postkolonialistický stav mysli, kterého se, alespoň podle mého názoru, leckde nedokázali zbavit dodnes?“
Šéfka francouzské Národní fronty Marine Le Penová na konferenci uvedla, že EU v současné podobě je u konce s dechem. Protiimigrační strany by ji měly „svrhnout zevnitř“, prohlásila. Prvním krokem by pak podle Le Penové bylo obnovení hranic mezi státy, instituce typu Evropské komise by zanikly. EU by podle nacionalistů nahradil projekt Unie evropských národů. Předseda SPD Tomio Okamura uvedl, že projekt počítá navzdory proklamovanému obnovení hranic se zachováním volného pohybu osob, služeb, zboží a kapitálu a také s právem na bezpečnost. „Je to nápad, kterému dala vzniknout současná rozháraná EU. Ale je to s tím stejné jako s posledními výroky na půdě EU o úsilí o odstranění daňových rájů. Byl to nápad současného předsedy EK Jeana-Clauda Junckera zmíněný již v jeho nástupnickém projevu. Dlouholetý ministr financí a předseda vlády Lucemburska (jednoho z evropských daňových rájů) měl jistě dobré úmysly, ale dnes stojí před stejným problémem jako před lety.
„Stejné je to s nápadem o reformě EU. Mnoho slov a žádné činy,“ uvedl politolog. „Snad jen nějaký Napoleon nebo Alexandr Veliký by si mohli dovolit rozseknout gordický uzel, dnes nazývaný Evropská unie, ale kdo zaručí, že to nedopadne stejně jako za velkých usurpátorů? A také se v Evropě říká, že každá změna je změnou k horšímu. Tak ať se do toho pustí až ta nastupující digitalizovaná, trochu kosmopolitní generace, ale obávám se, že dopadne stejně jako s plány a idejemi jejich předchůdců,“ dodává.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Daniela Černá