Tomský: Katedrála v muslimské čtvrti. Mše hlídá policie. Kostely ničí muslimská mládež jako sport

17.04.2019 10:22 | Zprávy

Ničení kostelů bere muslimská mládež ve Francii, Německu či Skandinávii jako sport, říká pro ParlamentníListy.cz spisovatel a publicista Alexander Tomský. „Katedrála s hroby francouzských králů se nachází v muslimské čtvrti a církevní slavnosti i mše se odehrávají pod policejní ochranou,“ sděluje na okraj pohromy francouzské národní katedrály Notre-Dame. Islamofobie? Tu profesor Tomský nevidí, zato synagogy dle něj musí být hlídané.

Tomský: Katedrála v muslimské čtvrti. Mše hlídá policie. Kostely ničí muslimská mládež jako sport
Foto: Hans Štembera
Popisek: Politolog Alexander Tomský

V Paříži došlo k neštěstí, vyhořela katedrála Notre-Dame. Na místě činu i na sociálních sítích jsme mohli zpozorovat velké množství radostných a pobavených reakcí zejména od příslušníků arabské komunity. Je to nenávist vůči nám? V čem případně spatřujete její příčinu?

Nenávist je možná příliš silný výraz. Velká většina muslimů prostě považuje své náboženství a civilizační návyky za nadřazené evropské sekulární kultuře tolerance a individuální svobody. Hlavní západoevropskou vírou je politické náboženství multikulturalismu, genderismu a rovnostářství.

Ačkoli není jasné, zda se jednalo o záměrný útok, napadá mě související problém. Ve Francii se to v poslední době útoky na kostely jen hemží. Podle zjištění anglo-amerického think tanku Gatestone Institute dochází ve Francii v průměru ke dvěma útokům na kostely denně a četnost narůstá. Celkem Francie eviduje 1 063 útoků na kostely a křesťanské symboly (kříže, sochy). Jde o důsledek nezvládnutého soužití majority s minoritami?

Nejen ve Francii, tenhle sport muslimské mládeže se odehrává i ve Skandinávii a v Německu. Má příklad ze zemí svých rodičů. Ve státech s muslimskou většinou, snad ještě nějaký čas s výjimkou Egypta a Libanonu, už brzy žádné křesťanské kostely stát nebudou.

 

Jak může být zvládnuté soužití s muslimy, když se dožadují privilegií, které většinová společnost tradičně neuznává? Mám na mysli zejména polygamii, podřízení žen mužům, antisemitismus, homofobii a požadované výjimky v provozu škol a úřadů. Islám nezná a neuznává odluku církve a státu.

 

Ještě, než se podařilo Notre-Dame uhasit, přispěchala oficiální místa s důležitou zprávou. Úřad pařížského prokurátora vyloučil žhářství či souvislost s terorismem a uvedl, že případ považuje za nehodu. V souvislosti s tím, jak média informují o vlně teroristických útoků na území Evropy, působí taková zpráva na mnoho lidí jako rudý hadr na býka. K čemu jsou tato blesková vyjádření dobrá?

To je typická předčasná reakce západní elity, zejména levice, která vzala islám pod ochranu. Dokonce buď od muslimů převzala, nebo si sama vymyslela výraz „islamofobie”, což je naprostý nesmysl, žádná taková psychóza neexistuje. Je to jen způsob – tak jako u politické korektnosti – jak zastavit a umlčet kritiku islámu, na kterou komunity muslimů agresivně reagují.

Žádná fobie ani rasismus (muslimové nejsou etnikum) neexistuje. Existují samozřejmě obavy z islamizace Evropy a výjimečně i nenávist vůči muslimům jako v případě útoku na věřící v mešitách na Novém Zélandě. Ta je ale v Evropě velkou vzácností. Na rozdíl od synagog mešity zatím nemusely být pod policejní ochranou. Snaha každou kritiku islámu umlčet je kontraproduktivní, reforma militantního náboženství a odmítnutí islamismu je možná jen pod palbou kritiky. Oficiální pokrytecká tolerance islámského sektářství může slabé povahy rozčílit a útoky na mešity se objeví. Vypadá to, jako kdyby se islamofobie stala sebenaplňujícím proroctvím.

Má pro vás vyhoření Notre-Dame nějaký symbolický rozměr?

Nepochybně, je to zlé znamení – omen – postupující sekularizace. Katedrála s hroby francouzských králů se nachází v muslimské čtvrti a církevní slavnosti i mše se odehrávají pod policejní ochranou. Každý gotický a barokní chrám vymezuje území Západu, dnes umírající civilizace. Pokud by se prokázal žhářský čin, bylo by to chápáno jako útok na Francii.

Může katastrofa spojit rozdělenou francouzskou společnost? Myslíte, že může vzniknout podobné hnutí, které kdysi v Praze dokázalo obnovit Národní divadlo? Někteří miliardáři již přislíbili ohromné částky…

Samozřejmě. V postkřesťanské Evropě jsou stále ještě katedrály národním symbolem, proto ta okamžitá reakce prezidenta a vyhlášení národní sbírky. Zanedlouho bude na kontě miliarda eur a opravy by teoreticky mohly začít zítra.

Mohla by katastrofa pomoci prezidentovi Emmanuelu Macronovi? Podle posledních průzkumů s jeho prací souhlasí zhruba 27 procent Francouzů, kolem 70 procent je proti…

Macronovi nic nepomůže. Byl zvolen jako alternativa k Marine le Penové a většinu Francouzů jeho působení v prezidentském úřadě vyděsilo. Je to zvláštní, totéž se přihodilo jeho předchůdci. Politická scéna je zablokovaná. Front National nikdy většinu nezíská, ale lid zároveň odmítá představitele tzv. elity.

Jak by se měl nyní Macron zachovat? 

Je úplně jedno, co udělá. Na voliče nemá žádný vliv. 

Zastupitel Prahy Jan Čižinský oznámil, že se vedení města poradí, jakým způsobem by mohlo s obnovou Notre Dame pomoci. Prakticky ihned mu někteří lidé začali nadávat, že jde o pomoc z peněz, které mu nepatří, a bez souhlasu těch, kteří peníze do městské kasy odvedli. Vítáte ze strany vedení Prahy takovou aktivitu? Máme být solidární?

Proč ne? Magistrát mohl vyhlásit sbírku. Čižinský je ovšem showman. To gesto je poněkud prázdné. Francie je přece velký bohatý stát a stačí si na restauraci katedrály sama bez cizí pomoci. Pomáhat se má chudým, obětem záplav, zemětřesení a uragánu. 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Marek Korejs



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pravda a láska proti Trumpovi. 17. listopad bude horký

4:44 Pravda a láska proti Trumpovi. 17. listopad bude horký

Ponesou se letošní oslavy událostí 17. listopadu 1989 ve jménu protestů a nesouhlasu se zvolením Don…