Totální rozvrat úplně ve všem, říká Zdeněk Zbořil k Ukrajině. A upozorňuje na to, o čem se prý nemluví

28.07.2014 17:46 | Zprávy

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA Z událostí na Ukrajině si politolog Zdeněk Zbořil všímá především utrpení civilního obyvatelstva a také toho, jak málo se hovoří o ekonomickém rozvratu země. Z domácí politické scény ho v uplynulém týdnu zaujala nekompetentnost a ignorance poslanců ČSSD při hlasování o pozměňovacím návrhu jejich stranického kolegy Milana Urbana na snížení spotřební daně u benzinu a nafty.

Totální rozvrat úplně ve všem, říká Zdeněk Zbořil k Ukrajině. A upozorňuje na to, o čem se prý nemluví
Foto: Hans Štembera
Popisek: Politolog Zdeněk Zbořil

I v minulém týdnu přicházely z Ukrajiny dramatické zvěsti ať už o pokračujících bojích, protichůdných informacích o pádu malajsijského letadla nebo rezignaci vlády. „Je to vlastně rozvrat země ve všech možných úrovních. Orgány státní moci v Kyjevě nejsou s to kontrolovat území celé Ukrajiny a dokonce ani orgány místní moci povstalců nejsou schopny kontrolovat ta svoje území, kde vyhlásily buď nezávislost na Kyjevu nebo nějaký typ autonomie. Moc se přesouvá z místa na místo podle toho, kde právě jsou lidé, kteří jsou ozbrojeni a kteří mají v té konkrétní chvíli to místo ve své moci,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz politolog Zdeněk Zbořil.

Ve východní Ukrajině tak nikdo pořádně neví, kdo vládne, ale klid není ani jinde. Starosta města Kremenčuk v centrální části Ukrajiny byl zastřelen a dům starosty ve Lvově na západě země byl zasažen střelbou z granátometu. „Incident ve Lvově svědčí o tom, že na té relativně klidné západní Ukrajině se také jedná na úrovni politické reprezentace o nějaké problémy. A chaos je i v Kyjevě. Ukazuje se, že prezidentské volby byly až příliš rychlé a že prezident nemá takovou moc, aby dokázal alespoň ovlivnit jednání vlády. To, že pan Jaceňuk podává demisi, kterou prezident nepřijme, jen potvrzuje, že se nestabilita přenesla už do samotného Kyjeva,“ míní Zdeněk Zbořil.

O ekonomickém rozvratu na Ukrajině se téměř nemluví

V rovině vojenské se ukazuje, že povstalci na různých místech jsou vybaveni nejrůznějšími zbraněmi. „Za přímo alarmující bych považoval, kdyby se ukázalo, že je mají ze skladu ukrajinské armády. Pak by bylo zjevné, že vojáci ukrajinské armády nějak spolupracují s jakousi místní politickou autoritou. A skoro vůbec se nemluví o tom, jak rozvrat pokračuje na úrovni ekonomické. Je-li pravda, že boje a chaos jsou tak rozsáhlé, jak říká pan Jaceňuk, že nejsou s to zaplatit za naftu pro své tanky a nejsou s to vyplácet vojákům gáže, tak to je ten první sled,“ poukazuje politolog na to, že ve stejné situaci se zřejmě ocitají také státní úředníci a orgány státní moci.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pravda a láska proti Trumpovi. 17. listopad bude horký

4:44 Pravda a láska proti Trumpovi. 17. listopad bude horký

Ponesou se letošní oslavy událostí 17. listopadu 1989 ve jménu protestů a nesouhlasu se zvolením Don…