Václav Klaus napsal do novin o úspěších naší transformace. To je neuvěřitelné, vydechl Havlův Pehe, když jsme mu z nich četli

26.10.2014 10:43 | Zprávy

POLITOLOGOVÉ Názor Václava Klause na podobu české polistopadové transformace je bezesporu důležitý, už proto, že bývalý ministr financí, premiér a prezident byl její hlavní tváří a dnes je mu za ní přičítána největší odpovědnost, ať už pozitivní v podobě zásluh, nebo negativní v podobě viny. Jeho postoj, vyjádřený v textu pro MF DNES, nechaly ParlamentníListy.cz ohodnotit politologem Jiřím Pehe, který v té době působil jako poradce prezidenta Václava Havla, který byl Klausovým nejzásadnějším oponentem.

Václav Klaus napsal do novin o úspěších naší transformace. To je neuvěřitelné, vydechl Havlův Pehe, když jsme mu z nich četli
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Pehe

Klaus v eseji pro MF DNES připoměl, že po roce 1989 u nás neproběhla pouhá „výměna vlády“, jak někteří tvrdí, ale hluboká systémová transformace. „Tato společenská změna, respektive její první `horká` fáze, jejích prvních tři až pět let, byla v naší zemi provedena s nesporným úspěchem,“ píše Klaus. Nerealizovaly se prý nejrůznější katastrofické scénáře, například oblíbený „milion nezaměstnaných“ Valtra Komárka.

Jiří Pehe, politolog, který v devadesátých letech působil na Pražském hradě pod Klausovým největším oponentem Václavem Havlem, se ale domnívá, že náklady naší transformace byly vysoké a projevily se více dlouhodobě. V Polsku nebo Maďarsku podle něj sice měli vysokou inflaci, ale u nás průběh transformace, zejména privatizace majetku, zase vedla k bujení korupce a vzniku specifické třídy vlastníků se zvláštními zvyky, s čímž se potýkáme dodnes, zatímco Polsko nebo Slovensko rostou způsobem, kterému se nemůžeme rovnat.

Klaus zdůrazňuje, že tato transformace proběhla rychle, klidně a lidsky únosně a nedošlo při ní k sebemenšímu náznaku násilí. „Šlo o evoluční, v mnoha ohledech spontánně vyvolaný a spontánně se utvářející proces, který nikým nemohl být plně organizován,“ připomíná Klaus. Nevyhnutelně omezená proto podle něj musela být role „mužů listopadu“, pro které to bylo do značné míry zklamání.

Jiří Pehe pro ParlamentníListy.cz připouští, že role společenských a politických elit v transformaci nebyla zásadní. Rovněž připomíná, že v jiných transformujících se zemích ta role byla větší, a měla spíše příznivou povahu například při vytváření pravidel, regulujících trh. U nás se zatím prosazovalo extrémně liberalistické pojetí, a je otázkou, zda to bylo správně.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pravda a láska proti Trumpovi. 17. listopad bude horký

4:44 Pravda a láska proti Trumpovi. 17. listopad bude horký

Ponesou se letošní oslavy událostí 17. listopadu 1989 ve jménu protestů a nesouhlasu se zvolením Don…