Zdeněk Zbořil je stejného mínění. VV pokládá za zprofanovanou stranu, která dle něj již od počátku stála na populistickém základě tím, že pouze negovala programy ostatních politických stran. Strana tak podle něj nenabízela svým voličům žádnou ideovou základnu, o niž by se mohli opřít. „Slibovala změnu, nedořekla však, že ta změna je změnou k horšímu," nebere si servítky Zbořil.
Podle politologa čeká Věci veřejné v následujících volbách ještě výraznější propad, než jakému po svém účinkování v Poslanecké sněmovně musela čelit Strana zelených. A to především kvůli tomu, že boj s korupcí, který byl hlavním bodem programu VV, se obrátil proti nim. „VV slibovaly nápravu korupce a ukázalo se, že to nejlépe popsané korupční prostředí u nás od roku 1993 je právě strana Věci veřejné," soudí pro ParlamentníListy.cz Zdeněk Zbořil.
- SLEDUJEME téma: Peníze za mlčení ve VV
VV stojí podle politologa na mafiánských principech
Jiří Pehe jde ještě dál a pro ParlamentníListy.cz říká: „Kdo volí Věci veřejné, volí organizaci postavenou na mafiánských principech." Sám však neztrácí důvěru v českého voliče a domnívá se, že čeští voliči nakonec budou volit racionálně a Věci veřejné se již do Poslanecké sněmovny nepodívají.
Ani Zdeněk Zbořil si nemyslí, že by Věci veřejné měly šanci se znovu do sněmovny podívat, ale k racionalitě českého voliče je spíše skeptický. Voliči podle něj odejdou k nějaké jiné politické straně postavené na populistických principech. A u té se opět pokusí naplnit svou touhu po změně.
Čtěte také: Vláda se sama nerozpustí. Ta se prostě rozsype
Věci veřejné čeká nevyhnutelný rozpad
Oba politologové věští Věcem veřejným brzký rozpad. Jiří Pehe z toho důvodu, že vyplují na povrch další skandály, které stranu ještě více zdiskreditují. „To, co se zatím událo, byla jen první salva," míní Pehe, podle kterého budou brzy Škárku, Kočí a Humla následovat i ti členové poslaneckého klubu VV, kteří dosud zůstali Vítu Bártovi věrní.
Zdeněk Zbořil soudí, že poslance VV k sobě zlákají ostatní strany. „Ani ne tak kvůli jejich myšlenkám jako spíše kvůli křeslům, na kterých sedí." Dojde tak podle něj k tomu, nač upozorňoval Václav Klaus, tedy že se z VV stane první vytunelovaná politická strana.
Zbořil: S Kočí bych nešel ani na kafe
Speciální politický osud pak podle Zbořila čeká ty poslance, kteří z VV odešli, a to ne nepodobný osudu bývalých poslanců Melčáka a Pohanky. „Rusové na to mají přísloví: ‚Zradil jsi svého cara, zradil jsi i mého‘," vysvětluje Zbořil ParlamentnímListům.cz s tím, že bez ohledu na důvody, které přeběhlíky k jejich činům vedou, ztrácejí takoví politici prestiž a důvěru napříč politickým spektrem.
„Zatímco například u Melčáka došlo k jeho přechodu v období politického důchodu, osud takové Kristýny Kočí je obzvlášť tragický. Udál se totiž na počátku její politické kariéry. Já bych s ní, být politikem, nešel ani do hospody na kafe," uzavírá Zbořil.
Internetoví diskutéři VV odepisují
Pokud sociální sítě a internetové diskuse skutečně odrážejí převládající názory veřejnosti, pak dávají oběma politologům za pravdu. Voliči se od VV skutečně odvracejí. „Vyměňme vyměněné politiky... :(," píše jeden z diskutujících na stránkách facebookové skupiny Vyměňte politiky a shrnuje tak znechucení z vývoje ve straně Věci veřejné, které na internetu převládá.
Nic však není černobílé, a tak i Věcem veřejným v internetových diskusích a na Facebooku někteří skalní příznivci zbývají. Ti za odstoupením Víta Bárty z postu ministra dopravy vidí především činnost politických dinosaurů a kmotrů a v zářivou budoucnost Věcí veřejných stále doufají.
Čtěte také:
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Matěj Pálka