Český prezident Miloš Zeman na závěr své návštěvy Číny konstatoval, že uzavřené dohody představují pravděpodobný začátek čínské investiční expanze, o které se tvrdilo, že nikdy nenastane. Ten zahrnuje investici ve výši deseti miliard a týká se koupě letecké společnosti Travel Service, pivovaru Lobkowicz či mediálního impéria Médea Group. „Vstup do společnosti Travel Service napravuje chybu Miroslava Kalouska, který kdysi prodal ČSA za cenu poloviny jednoho motoru Boeingu 737. Předpokládá se spojení Travel Service a Českých aerolinií tak, že vnikne silný národní dopravce,“ uvedl prezident.
Investiční společnost China Energy Company Limited, která patří mezi pět set firem s největším obratem na světě, už před těmito investicemi koupila Martinický palác na Hradčanech, sídlo bývalé Živnobanky v ulici Na Příkopě, kde bude mít firma své evropské sídlo, a také fotbalovou Slavii. „Když Roman Abramovič koupil Chelsea, Angličané to považovali za velmi dobrou investici, a naopak pokud Slavia byla v českých rukou, příliš oslnivé výkony nepodávala,“ komentoval to prezident, jenž připomněl i účast Pavla Nedvěda, který v Šanghaji povede česko-čínskou fotbalovou školu. „Je tady velice oblíbený. Když jsem měl setkání s čínským prezidentem, všichni členové čínské delegace se s ním chtěli vyfotit,“ doplnil Miloš Zeman.
Kritici se budou snažit pomlouvat aktivity, kterým prezident pomáhá
Hlavě státu to však v České republice zcela jistě nevynese jen slova uznání. „Především si myslím, že to panu prezidentovi přinese zášť a nenávist. Už ve zpravodajství České televize jsme viděli, jak se neustále hledají záběry, které by ho mohly nějak dehonestovat. Těch pět, možná šest záběrů, které se České televizi podařilo natočit, se donekonečna opakovaly, a to dokonce v jednom vstupu, to byla obrazová informace za všechny peníze. Z toho bylo patrné, že v České televizi není pan prezident oblíben. Předpokládám, že najde také dost kritiků, kteří se budou soustřeďovat na to, že neměl v klopě vlaječku Tibetu jako kdysi Mirek Topolánek, když byl v Pekingu na olympijských hrách. Dokonce čekám, že se ti kritici budou snažit pomlouvat ty aktivity, kterým on pomáhá,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Zdeněk Zbořil.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník