Domácí politickou událostí uplynulého týdne byl jednoznačně víkendový sněm hnutí ANO, který byl pro mnohé až příliš velkou selankou. „Pan Babiš přednesl zajímavý úvodní projev, měl ho nacvičený, protože bylo poznat, že s někým trénoval, kam má dávat důrazy. Zdá se, že předjednané bylo i to obsazení místopředsednických míst. Tematicky dobře připravené bylo to, že se pan Babiš vyhnul ožehavým tématům zahraniční politiky, ale ta na sněmu přednesl v takovém hyperevropském duchu belgický expremiér Guy Verhofstadt, předseda evropské frakce Aliance liberálů a demokratů pro Evropu, jenž pro Unii planul víc než kdokoli z dalších řečníků,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz politický analytik Zdeněk Zbořil.
Tímto atypickým způsobem tak bylo vyřešeno napětí, jak a kdo z vedení bude na sněmu definovat vztah hnutí ANO k zahraniční politice. „Svou roli hrálo aranžmá hostů a jejich představování. Tím myslím od Američanky Margaret Kimbrellové, výkonné ředitelky politické organizace No Labels, až po Václava Bělohradského a další řečníky, kteří tam skládali jakýsi hold hnutí. Volby vedení byly důsledkem toho, v jakém stavu vzestupu se hnutí ANO stále ještě nachází, ačkoli mnozí komentátoři a kritici pana Babiše už téměř mluví o jeho ústupu ze slávy. Ale na sněmu se ukázalo, že soudržnost hnutí je velká a že nemusí jít o nějaký diktát pana Babiše,“ míní politolog.
Nezvolený Pilný se stal zajímavým, protože jeho názor byl ojedinělý
Za zajímavé považuje to, že se Andrej Babiš ve svém projevu obracel kriticky ke koaličním partnerům, tedy hlavně ČSSD. „Jako kdyby se hnutí už vlastně připravovalo na příští volby, tím myslím v řádném termínu, a tak si možná zaujímání kritických postojů vůči sobě navzájem od ANO i ČSSD ještě užijeme. V podtextu jako bych slyšel, že hnutí ANO, i když kritizuje koaliční vládnutí, tak se do vnitřních sporů nebo napětí uvnitř ČSSD před sjezdem sociálních demokratů nechce nijak míchat. Kritika koaličního vládnutí sice vyvolala velký zájem, ale podle mého názoru nebyla natolik zdrcující, aby ohrožovala existenci koaliční vlády,“ domnívá se Zdeněk Zbořil.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník