Začíná boj o odkaz Věcí veřejných. Dědici mohou být Okamura i Babiš

26.03.2013 20:11 | Zprávy

POLITOLOGOVÉ Necelý rok a čtvrt před řádnými parlamentními volbami je ta pravá chvíle přijít s novou protestní stranou či hnutím a pokusit se zopakovat tehdy nečekaný úspěch Věcí veřejných. Podle oslovených politologů se rozpoutá boj o desetinu voličů mezi nově se formujícím hnutím senátora Tomia Okamury a hnutím ANO 2011 Andreje Babiše. O famózním úspěchu italského komika Beppe Grilla si však mohou nechat jen zdát.

Začíná boj o odkaz Věcí veřejných. Dědici mohou být Okamura i Babiš
Foto: Petr Kupka
Popisek: Senátor Tomio Okamura hovoří v Olomouci

Nedávné setkání senátora Tomia Okamury, ekonoma Pavla Kohouta a exposlance ODS Radima Fialy s občany ve Slovanském domě v Olomouci by se dalo považovat za symbolické mávnutí startéra k zahájení kampaně před řádnými parlamentními volbami v příštím roce. „Domnívám se, že tahle aktivita zapadá do něčeho, co se teď děje na české politické scéně, a to je boj o odkaz Věcí veřejných. Možná ani tak ne ve smyslu obsahovém, ale v první řadě o jedenáct procent voličů, kteří dali minule hlas Věcem veřejným,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Petr Sokol, politolog z vysoké školy CEVRO Institut.

Nyní se bojuje o to, kdo bude protestní či antikorupční alternativou etablovaných stran. „Na scéně teď vidím dva hráče. Jedním je to, čemu můžeme pracovně říkat Úsvit. To je formace kolem Tomia Okamury a dalších pánů, na druhé straně je pak pan Babiš. Označení Úsvit používám proto, že to je název knihy pana Kohouta, ekonoma a také poradce pana Bárty. Ta má představovat základ pohledu na to, jak by měl fungovat stát, až zvítězí Tomio Okamura a spol.," konstatuje Petr Sokol. Nově se tvořící uskupení má totiž v úmyslu jednak sjednotit protivládní iniciativy, jednak vytvořit hnutí s cílem nastolit přímou demokracii a zavést prezidentský systém.

Okamura připomíná Paroubka vystupováním podle průzkumů veřejného mínění

Jeho další zaměření je však těžko odhadnutelné. „Vidím to jako formaci, v níž je Tomio Okamura v roli Radka Johna, někde v pozadí pak pan Bárta, protože oni ty věci společně koordinují společně s Holešovskou výzvou a ekonomem Kohoutem. Když si uvědomíme, že je tam na jedné straně bývalý poslanec ODS Radim Fiala a na druhé straně Holešovská výzva, tak je zřejmé, že to nebude mít s nějakou programovou zásadovostí nic společného. Bude to snaha mobilizovat naštvané lidi s mottem ´dostaňme se do Parlamentu a pak se uvidí´,“ míní Petr Sokol.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pravda a láska proti Trumpovi. 17. listopad bude horký

4:44 Pravda a láska proti Trumpovi. 17. listopad bude horký

Ponesou se letošní oslavy událostí 17. listopadu 1989 ve jménu protestů a nesouhlasu se zvolením Don…