Zbořil: Co divák, to blbec, myslí si ČT. Svržení Zemana Majdanem, nahá Merkelová, ohníčky revoluce v očích české mládeže...

01.12.2014 7:24 | Zprávy

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA Především dnešní protestní akcí proti prezidentu Miloši Zemanovi se ve svém pravidelném hodnocení zabývá politický analytik Zdeněk Zbořil. Nediví se tomu, že hlavu státu pokládají kritici za putinovce a obdivovatele Ruska, když jim to Česká televize dnes a denně opakuje. Její vysvětlení k vystřižení jména Zdeňka Bakaly ze Zemanova projevu podle politologa budí dojem, že se v ČT domnívají, že co divák, to blbec.

Zbořil: Co divák, to blbec, myslí si ČT. Svržení Zemana Majdanem, nahá Merkelová, ohníčky revoluce v očích české mládeže...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Politolog Zdeněk Zbořil

První prosincový den by se v Česku měl nést v duchu protestů proti hlavě státu. Pětačtyřicet tisíc lidí na Facebooku přiznalo, že se chystá zúčastnit pondělní akce „Den, kdy si všichni vezmou červené tričko na protest proti Zemanovi“. Na sociálních sítích českého prezidenta vůbec nešetří. „To, že vypadá jak dement, je jedna z věcí, co nás všechny sere. Další věc jsou jeho názory. Velkej kamarád Putina a podpora Ruska. Další z věcí je, jak si může dovolit přijít ke klenotům vožralej? A další a další. Není toho málo a i ve světě ho mají za debila,“ píše například Tomáš Nosek z Brna.

 „Nechci, aby zastupoval náš stát, protože nám dělá ostudu a že se mi nelíbí, jak zastává funkci prezidenta,“ uvádí na Facebooku iniciátor celé akce Patrik Mlýnek. Nad povahou kritiky Miloše Zemana se zamýšlí politolog Zdeněk Zbořil. „Není to problém fundamentální opozice nebo opozice reformní, natož nějaký boj mezi politickými stranami, ale je to specifická opozice, kterou obvykle tvoří intelektuálové a tzv. studenti. Tedy lidé, kteří jsou schopni rychlé mobilizace. Rychle vzplanou, ale také rychle ztrácí elán. Stačí jim však jakýkoli podnět,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Zdeněk Zbořil.

Negativní názory na Miloše Zemana v původních materiálech ParlamentníchListů.cz: kněz Marek Orko Vácha, Bára Štěpánová, Jiří Pehe, Džamila Stehlíková, Jan Vodňanský, Jaroslav Hutka, Ladislav Špaček, Táňa Fischerová, Ivan Gabal, prof. Jan Sokol

Denně opakovanému tvrzení o putinovci mladí uvěří

To, že se prezident Zeman mnohým z těch, co proti němu protestují, nelíbí, nepovažuje politický analytik za nic zvláštního. „Někomu se líbí, někomu se nelíbí. Hlavně se nelíbí mladým lidem, protože je to člověk jim o dvě generace vzdálený. To by v tom byl čert, aby se jim líbil. Mají jiné ideály, pokud jde o fyzickou krásu. Jsou vychováváni pohledem na neustále ukazovaná vypracovaná těla sportovců, kteří toho sice v hlavě moc nemají, ale ideál fyzické krásy splňují. Nebo tzv. modelky, co jsou denně vidět v televizi, jak se stylizují do pozic atraktivních girls,“ konstatuje politolog.

I když sportovci či tzv. modelky nemusí být nijak chytří, pro mladou generaci jsou pochopitelně atraktivnější než Miloš Zeman. „Navíc na té jedné fotce se svojí paní. To není nic, co by pro mladé lidi mělo být přitažlivé. Pokud jde o nějakou myšlenku, tak jsou samozřejmě jakkoli zneužitelní. Když jim bude Česká televize dnes a denně opakovat, že je putinovec a obdivovatel Ruska, tak tomu uvěří. Kdyby to televize zastavila a začala z něj dělat velkého přítele Viktora Orbána a Maďarů, tak klidně přejdou na toto téma politické agitace,“ myslí si Zdeněk Zbořil.

Princip červených karet je projevem generačního odporu

Je si však vědom toho, že nejde o vynález dnešní doby, ale že se něco podobného opakovalo mnohokrát v minulosti. „Dokonce bych si dovolil uvést příklad českého fašismu, který se vyvíjel v souvislosti s italským fašismem, ale byl silně nacionalistický a hlavně byl silně protiněmecký a protinacistický. A mezi jeho stoupenci byli v různých dobách – například v třicátých letech – studenti stejně jako profesoři, dokonce děkani fakult Univerzity Karlovy. Jednou bojovali třeba o insignie nebo napadali studenty německé univerzity pražské, pak to po nějaké době zase ztrácelo svou intenzitu,“ připomíná politický analytik s tím, že neříká, že dnešní hnutí má něco společného s českým fašismem.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pravda a láska proti Trumpovi. 17. listopad bude horký

4:44 Pravda a láska proti Trumpovi. 17. listopad bude horký

Ponesou se letošní oslavy událostí 17. listopadu 1989 ve jménu protestů a nesouhlasu se zvolením Don…