Zbořil: Je to útok na Rusko, jako když se rozpadala Jugoslávie. Vezme to strašný konec

11.08.2014 18:29 | Zprávy

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA Ministr Jiří Dienstbier si měl po dohodě koalice s TOP 09 a ODS o podobě služebního zákona vybrat, zda bude dál ve shodě s vládou, nebo měl při zásadním nesouhlasu podat demisi. Kromě toho komentuje politolog Zdeněk Zbořil to, jak často se v posledních týdnech objevuje spojení Tomáše Halíka a prezidentského úřadu, a také vyjádření Tomia Okamury k táboru v Letech svědčícímu spíš než o schvalování genocidy o citové vyprahlosti.

Zbořil: Je to útok na Rusko, jako když se rozpadala Jugoslávie. Vezme to strašný konec
Foto: Hans Štembera
Popisek: Politolog Zdeněk Zbořil

Uprostřed minulého týdne přistoupila koalice na požadavky opozičních ODS a TOP 09 a z návrhu zákona vyřadila požadavek na zřízení generálního ředitelství státní služby. Závěrečného jednání, které dohodu stvrdilo, se nezúčastnil ministr pro legislativu Jiří Dienstbier. Ten se posléze nechal slyšet, že koaliční návrh byl „zprzněn“, za což není ochoten převzít odpovědnost. Ještě v pátek se na tiskové konferenci přel s premiérem Bohuslavem Sobotkou o to, zda se „jeho“ legislativci budou podílet na úpravě služebního zákona, o víkendu už ale konflikt bagatelizoval a nazýval ho jen ujasňováním celé záležitosti.

Nesouhlasíte s článkem, pokud jde o Rusko a Ukrajinu? Přečtěte si původní materiály ParlamentníchListů.cz přinášející názory Milana Hulíka, doc. Jaroslava Šebka, Matěje Stropnického, Romana Jocha, Hynka Kmoníčka, prof. Václava Hampla, Martina Bursíka (z 6. 8.) Vladimíra Hučína, Jana Vidíma, Jaroslava Lobkowicze, Gabriely Peckové, Daniela Kroupy, Tomáše Zdechovského, Cyrila Svobody, Františka Bublana, Jiřiny Šiklové, Karla Hvížďaly, Jiřího Pehe, Marty Kubišové, Petry Procházkové, Martina Bursíka (z 23. 6.), šéfky hnutí Femen, Zdeny Mašínové či Džamily Stehlíkové.

„Někdo už to okomentoval přede mnou, že to jeho chování je infatilní a především v posledních dnech a zejména v souvislosti se sháněním podpory pro přijetí zákona o státní službě. Ale na druhou stranu musím říct, že v tomhle má pan Dienstbier pravdu. Koaličně-opoziční kompromis skutečně redukuje to podstatné na zákonu o státní službě a vlastně uchovává moc ´sekretariátů politických stran´ nad nominacemi státních úředníků. To zkrácení lhůt a odstranění generálního ředitelství je skutečně omezením apolitičnosti státního úřadu,“ tvrdí pro ParlamentníListy.cz na úvod svého pravidelného hodnocení politolog Zdeněk Zbořil.

Dienstbier měl dohodu přijmout, nebo podat demisi

Situaci kolem služebního zákona považuje za kuriózní v tom, že ministr Jiří Dienstbier sice jednal až umanutě, ale snažil se zachránit, co se dá, na principu zákona o státní službě. „I když premiér Bohuslav Sobotka po volbách už podruhé výrazně ustoupil, poprvé to bylo u církevních restitucí, tak měl měl pan Dienstbier jednat ve shodě s tím, co se dohodlo. A pokud to považoval za tak závažné, tak nezbývá než podat demisi. Protože odpovědnost se na něj stejně přenese. Buď za to, že to nedokázal vyjednat, nebo, že stranu v průběhu jednání oslaboval, když bojoval ve prospěch dobré věci nevhodnými prostředky,“ říká Zdeněk Zbořil.

Neschopnost ministra Jiřího Dienstbiera vystupovat na veřejnosti taktičtěji ho diskvalifikuje z příštích jednání o politice. „Přikládám to jeho politickému temperamentu, ale neumím si dost dobře představit jeho politickou budoucnost. Podobné úlety ho provázejí od samého počátku, ale jak jich přibývá, tak se to nedá komentovat jinak než: Stokrát nic umořilo osla. Jeho drobné konflikty se sčítají a může se stát, že jejich kvantita se jednou změní v kvalitu. Tedy že někdy v budoucnu i malicherný konflikt může způsobit jeho rozchod s vedením ČSSD, nebo povede k vytvoření nějaké izolovanější skupiny uvnitř ČSSD,“ míní politolog.

TGM i Beneš měli stejnou profesi i kvalifikaci jako Halík

Je až s podivem, jak se v posledních týdnech v médiích opakuje spojení profesora a kněze Tomáše Halíka s funkcí prezidenta. Naposledy pro Lidové noviny vysvětlil, že by se o post hlavy státu ucházel jen za zcela mimořádných okolností. Přesto ale neváhal upozornit, že je profesorem sociologie Univerzity Karlovy, což je přesně tatáž profese a kvalifikace, kterou měli prezidenti T. G. Masaryk a Edvard Beneš. A odmítl i tvrzení, že duchovní přece nemůže být prezidentem, poukazem na naše rovněž nepříliš církevně založené západní sousedy, kde je pastor Joachim Gauck prezidentem, kterého Evropa Německu závidí.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pravda a láska proti Trumpovi. 17. listopad bude horký

4:44 Pravda a láska proti Trumpovi. 17. listopad bude horký

Ponesou se letošní oslavy událostí 17. listopadu 1989 ve jménu protestů a nesouhlasu se zvolením Don…