Nesouhlasíte, pokud jde o Rusko a Ukrajinu? Přečtěte si původní materiály ParlamentníchListů.cz přinášející názory Pavla Žáčka (+ z 10.9.), Jana Urbana, Daniely Kolářové, Petra Gazdíka, Alexandra Tomského (+ 2. část), Michala Kučery, Romana Šmuclera, Jiřího Peheho (z 11. 9.), Romana Jocha (ze 7. 8.) + (9. 9.), Jiřího Pospíšila, Marka Ženíška, Přemysla Sobotky, Johna Boka, Petra Fialy, Maji Lutaj, generála Miroslava Žižky, Pavla Šafra, Františka Janoucha, Jiřího Šestáka, Cyrila Svobody (z 1. 9.), Vladimíra Hanzela, českých umělců, Bohumila Doležala, Zdeny Mašínové (z 21. 8.), Michaela Romancova, Anatolije Lebeděva, Františka Laudáta, Jany Černochové, Karla Schwarzenberga, Alexandra Kručinina, Milana Hulíka, doc. Jaroslava Šebka, Hynka Kmoníčka, prof. Václava Hampla, Martina Bursíka (z 6. 8.), Vladimíra Hučína, Jana Vidíma, Jaroslava Lobkowicze, Gabriely Peckové, Daniela Kroupy, Tomáše Zdechovského, Cyrila Svobody (z 22. 8.), Františka Bublana, Jiřiny Šiklové, Karla Hvížďaly, Jiřího Peheho (30. 7.), Marty Kubišové, Petry Procházkové, Martina Bursíka (z 23. 6.), šéfky hnutí Femen, Zdeny Mašínové (z 21. 5.), Ondřeje Benešíka či Džamily Stehlíkové.
Velkou pozornost vzbudil účastí a projevem na konferenci Dialog civilizací na řeckém ostrově Rhodos prezident Miloš Zeman, jenž především kritizoval sankce vůči Rusku jako zbytečné a naopak nabádal ke spolupráci s Ruskou federací v boji s hrozbou Islámského státu. „Samozřejmě nevím, jestli se tam rozhodl jet z osobní iniciativy, nebo to má nějaké širší doplomatické zázemí. Spíš se kloním k tomu, že to byla jeho osobní iniciativa a rozhodnutí. A že si byl zároveň vědom, pokud tomu tak bylo, že tím vyvolá negativní a dokonce až zmatené reakce,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz politolog Zdeněk Zbořil.
Prezident svůj projev přednesl v ruštině. „Všichni redaktoři rádi poznamenali, že mluvil velmi dobrou ruštinou, jako kdyby tím chtěli naznačit jeho blízké vztahy, když ne tedy jen k ruskému jazyku, tak alespoň k prezidentu Putinovi. Ale on do toho také vkládal anglické věty, což už naši komentátoři Zemanových projevů opomněli, jak to obvykle dělají, takže informace v našich médiích nebyla zase úplná,“ upozorňuje Zdeněk Zbořil, že ke kompletnímu sdělení našim sdělovacím prostředkům něco chybělo.
S Ukrajinou a Islámským státem to politolog vidí jinak než prezident
Zemanovu kritiku sankcí nepovažuje v rámci EU za ojedinělou, ale Spolková republika Německo a další země jsou natolik svázány se zahraniční politikou USA, že si ji netroufnou. „Kritické hlasy proti sankcím a celé politice Evropské unie a Spojených států vůči Rusku se objevují jen na Slovensku, nyní v České republice a v Maďarsku, kde kroky Orbánovy vlády byly velmi rozhodné. Dokonce Maďarsko zastavilo dodávky plynu pro Ukrajinu. Z toho, co prezident Zeman v projevu řekl, je pro mě nepřijatelná teze, že Ukrajina je chřipka a Islámský stát je rakovina. Myslím, že je to trochu jinak a ty dvě věci jsou propojeny v mezinárodní politice víc, než si chceme přiznat,“ míní politolog.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník