Víkendový summit Evropské unie rozhodl o tom, že Evropská komise má do týdne navrhnout podobu nových sankcí proti Rusku, pokud nepřestane s podporou separatistů na východní Ukrajině. Německá kancléřka Angela Merkelová vysvětlila, že sankce budou spuštěny, pokud nepřijdou „kvalitativní změny nynější situace“. Spojené státy tento krok Evropské unie uvítaly. Český premiér Bohuslav Sobotka má o sankcích pochybnosti a vyhradil si právo sankce z ekonomických důvodů odmítnout, za což se mu dostalo na domácí politické scéně ostré kritiky.
Nesouhlasíte s názory Zdeňka Zbořila, pokud jde o Rusko a Ukrajinu? Přečtěte si původní materiály ParlamentníchListů.cz přinášející názory Františka Janoucha, Cyrila Svobody (z 1. 9.), Vladimíra Hanzela, českých umělců, Bohumila Doležala, Zdeny Mašínové (z 21. 8.), Jaroslavy Janderové, Michaela Romancova, Anatolije Lebeděva, Františka Laudáta, Jany Černochové, Karla Schwarzenberga, Alexandra Kručinina, Milana Hulíka, doc. Jaroslava Šebka, Matěje Stropnického, Romana Jocha, Hynka Kmoníčka, prof. Václava Hampla, Martina Bursíka (z 6. 8.), Vladimíra Hučína, Jana Vidíma, Jaroslava Lobkowicze, Gabriely Peckové, Daniela Kroupy, Tomáše Zdechovského, Cyrila Svobody (z 22. 8.), Františka Bublana, Jiřiny Šiklové, Karla Hvížďaly, Jiřího Pehe, Marty Kubišové, Petry Procházkové, Martina Bursíka (z 23. 6.), šéfky hnutí Femen, Zdeny Mašínové (z 21. 5.), Ondřeje Benešíka či Džamily Stehlíkové.
Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek prohlásil, že nemůžeme Ukrajině udělat to samé, co nám udělali v Mnichově, zatímco šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg jízlivě hovořil o šití kabátu z ostudy v podání českého premiéra. „Když pan Karel Schwarzenberg říká takovéto věci, tak mluví o provaze v domě oběšencově. Ať nehledá brvy v oku druhého, nevidí-li břevna v oku svém. To samé pan Bělobrádek, který se vyjadřuje v rozporu s proudem, který se objevuje v Evropě zejména mezi křesťansko-demokratickými stranami,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz politolog Zdeněk Zbořil.
Málo se zmiňuje, že ani Rakousko není sankcím nakloněno
Samotný summit podle něj ukázal, že Evropa není jednotná v názoru na to, jak postupovat zejména v tom, že není vůbec schopna vytvořit bezpečnostní záruky, i prostřednictvím NATO, pro současnou ukrajinskou vládu. „A pokud se jedná o sankce, na ty doplácejí – a to tam také zaznělo a pan Sobotka to řekl jinými slovy – slabé ekonomiky ve střední Evropě. Proto ta kritika ze strany Slovenska, Maďarska, dnes i České republiky. A nesmím zapomenout na Rakousko, protože to je také jedna ze zemí, kterých se to dotýká, protože sankce mohou fatálně postihnout jeho bankovní systém. Nemluvě už o turistice, která tvoří 75 procent národního důchodu v zemi,“ připomíná Zdeněk Zbořil.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Jiří Hroník