Znalec detailně popsal, co všechno ještě může Putin provést Evropě

10.08.2014 17:07 | Zprávy

POLITOLOGOVÉ Minulé dva týdny přinesly dramatické zhoršení vztahů mezi západními zeměmi a Ruskem. Po pádu malajsijského letadla a při nekončících bojích na východě Ukrajiny se USA a Evropská unie rozhodly rozšířit své hospodářské sankce proti Rusku stále obviňovanému z podpory separatistů na východě Ukrajiny. Moskva zareagovala vlastními protisankcemi, které mají postihnout zejména její evropské dodavatele. O možných dalších scénářích si ParlamentníListy.cz povídaly s politologem Janem Kubáčkem.

Znalec detailně popsal, co všechno ještě může Putin provést Evropě
Foto: kremlin.ru
Popisek: Vladimir Putin

Sankce proti Rusku zavedly před několika dny Spojené státy a po nich i Evropská unie. Jednalo se o podstatné rozšíření sankcí, které západní země na Rusko uvalily již v předchozích měsících. Sankce se týkaly finančnictví, kde byl omezen přístup ruských státních bank na kapitálové trhy. Dále byl zakázán obchod se zbraněmi, který by mohl nadále posílit ruskou armádu. Byl zakázán rovněž vývoz tzv. „zbraní dvojího užití“, které by kromě civilního užití mohly být použity též k vojenským účelům. Poslední omezenou oblastí pak byl vývoz citlivých technologií, které se používají například pro těžbu ropy v arktických oblastech. Kromě toho byl rozšířen seznam ruských osob, na které se měly vztahovat individuální sankce.

Ruská vláda zareagovala vlastními protisankcemi. Nejzásadnější z nich bylo embargo na dovoz potravinových výrobků. To postihne zejména některé členské země EU, které své pěstitelské produkty do Ruska vyvážely ve velkém množství. Postihnout ovšem může i samotné Rusko, které může pocítit nedostatek potravin.

Ruská společnost je na nedostatek zvyklá, Evropa ne

Na to politolog Kubáček ale příliš nesází. „Ruská společnost je na míru sankcí mnohem připravenější než ta evropská,“ vysvětluje pro ParlamentníListy.cz. Je to podle něj dáno tím, že ruská společnost je tradičně vysoce odolná vůči nedostatku. „Jim až tolik nevadí, že některé komodity dlouhodobě nejsou. Ruská veřejnost ještě poměrně nedávno ten nedostatek pociťovala běžně,“ připomíná Kubáček.

Navíc podle něj Rusové velmi dobře vědí, že v tomto případě jde o ruský národ, ruské krajany a posilování národního zájmu. A z tohoto důvodu jsou podle něj Rusové ochotni se uskromnit vždy. „Vždycky srazí podpatek a jsou připraveni omezit jak svou spotřebu, tak svá práva,“ připomíná.

Rusko je na tom podle něj podobně jako USA, kde se lidé také sankcí neobávají. Tam je to ovšem z toho důvodu, že je ruské sankce prakticky nepostihnou. „Oni se o tu Evropu navíc ani moc nezajímají. Pro ně jsou teď mnohem důležitější regiony v Asii,“ upozorňuje, že prvním stránkám amerických novin vládnou úplně jiná témata. To však podle něj vyhovuje prezidentu Obamovi, který díky tomu není ve vztahu k Rusku pod takovým tlakem a může si dovolit celou šíři diplomatických prostředků.

V Rusku podle Kubáčka vztah k sankcím ani příliš nezmění případný negativní postoj oligarchů stojících za prezidentem Putinem. „Vladimir Putin má, tak jako všichni vládci velkých zemí, jednu obrovskou výhodu - může zúročit, když se mu do zad opírá veřejné mínění,“ upozorňuje politolog s tím, že Putin to podle něj ví a mnoho svých kroků záměrně tlačí na získávání sympatií veřejnosti.

„On za sebou má naprosto unikátní dlouhodobou podporu veřejného mínění,“ zdůrazňuje Kubáček, že za Putinem stojí národ, což značně komplikuje situaci všem, kteří by ruského prezidenta chtěli do něčeho tlačit. Proto prezident může k jejich požadavkům přistupovat se značnou rezervou. „Samozřejmě se bude snažit s nimi najít kompromis, ale ten bude možné najít blíže u jeho zájmů než u zájmů oligarchů,“ usuzuje. Oligarchové sami podle něj nebudou chtít, aby působili dojmem protinárodních elementů. Každý z nich podle Kubáčka ještě má v živé paměti, jak dopadl Michail Chodorkovskij.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pravda a láska proti Trumpovi. 17. listopad bude horký

4:44 Pravda a láska proti Trumpovi. 17. listopad bude horký

Ponesou se letošní oslavy událostí 17. listopadu 1989 ve jménu protestů a nesouhlasu se zvolením Don…