Strhl se poprask kolem Venezuely. Jedni říkají, že místní diktátorský marxismus ožebračil obyvatelstvo. Druzí říkají, že Venezuela je dlouhodobě pod tlakem USA, které jí škodí. Jak toto rozsoudit? Do jaké míry zde hrozí střet USA s Ruskem, respektive otevření jeho další fronty?
V obecné rovině mají pravdu oba názory, které zmiňujete. Jen bych snad ani nemluvila o „diktátorském marxismu“ současného venezuelského vedení, protože když ho očistíte od veškerého slovního balastu, tak jejich ideologie „chávismu“ ze všeho nejvíc připomíná vypjatý supernacionalismus. Vychází z totálního prosazování zájmů původního obyvatelstva, tedy indiánů, kreolů, mulatů a tak podobně, na úkor „bílých“, kteří tvořili střední třídu, která byla do superbohaté Venezuely kdysi doslova dovážena, a to po tunách. Třeba jen z Portugalska nebo Španělska tam přijely stovky tisíc nejrůznějších specialistů. To mluvím o 80. letech minulého století.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Jaroslav Polanský