Ministryně Černochová minulý podepsala takzvanou obrannou smlouvu s USA. Pane inženýre, jakými slovy by jste to komentoval?
Myslím si, že to je něco, co se nemělo stát. A domnívám se, že tento podpis otevírá dveře k tomu, aby tady byly umístěny jedna až dvě vojenské základny Spojených států, se všemi konsekvencemi, které to bude znamenat. To znamená růst napětí ve střední Evropě, které už teď se dá krájet. Rusové na ty základny namíří své rakety s jadernými zbraněmi. A samozřejmě, to se pak bude týkat nejen osazenstva těch základen, ale také okolního obyvatelstva, kdyby došlo k nějakému úderu.
Myslíte si, že je čas na to, aby lidé, kteří s touto smlouvu nesouhlasí, vyšli do ulic? A budou ty protesty k něčemu?
Myslím, že protesty jsou vždycky dobré. Vláda by se měla vzpamatovat. Ta toho sice není schopná, ale to může opravdu vyústit v nějakou až obrazně řečeno třetí pražskou defenestraci, když budou takto pokračovat. A to nejde jenom o tuto obrannou smlouvu. Takzvanou obrannou smlouvu! To je smlouva o vojenské spolupráci nad rámec spolupráce v rámci NATO. Takže nechápu, proč musíme takovouto smlouvu uzavírat.
Pokud vím, tak podobnou smlouvu uzavřelo asi před rokem Slovensko. Máte informace, co to pro Slováky znamenalo? Jak to funguje?
Myslím, že tam došlo díky uzavření této smlouvy jenom k dalšímu rozkladu politické scény a poklesu popularity té vlády, která byla u moci.
Když jsme u toho, na Slovensku se na konci září chystají předčasné volby. Jak vidíte politický vývoj u našich sousedů? Dá se už říci nějaký odhad, jak ty volby dopadnou?
To je ještě podle mě dost daleko. Faktem je, že prezidentka Čaputová postavila svoji vládu. Ta reprezentuje především ji. Je to její odpovědnost. No ale smysl tohoto manévru je, aby se snížily šance opozice na výhru. Aby lidé za těch pár měsíců pozapomněli na ty strašlivé přehmaty té pravicové vlády, která je vlastně dvojčetem té pětikoaliční vlády v Česku.
Jedním z kandidátů na budoucího slovenského premiéra je expremiér Fico. Jak vidíte jeho šance?
Domnívám se, že ta jeho politika je účinná. A je to člověk, který se snaží bránit zájmy „obyčejných“ lidí. A vlastně celého Slovenska.
A co říci na vzkaz expremiéra Fica adresovaný prezidentu Pavlovi a ministru Lipavskému, aby nezasahovali do záležitostí Slovenska poté, co mluvili o tom, že je vývoj na Slovensku znepokojuje a je potřeba ho pozorně sledovat?
Myslím, že by si jich neměl všímat. Jsou to politické nuly, které opravdu není potřeba brát vážně. A pokud je někdo na Slovensku bere vážně, myslím v tom pravicovém táboře, tak je to stejná nula jako oni.
Tento týden se v médiích objevila zpráva, že USA odvrátily hrozbu bankrotu. Když jsme mluvili o blížících se volbách na Slovensku, podívejme se i na prezidentské volby v USA, které jsou už v příštím roce. Jaké dáváte šance například bývalému prezidentovi Trumpovi?
To je ještě daleko… Samozřejmě že část administrativy Spojených států se snaží znovuzvolení Trumpa všemi možnými a dostupnými metodami zabránit. Vytáhnout nějakou osobu, kterou prý obtěžoval, před já nevím, dvaceti lety, no to je opravdu tvrzení bez jakýchkoli důkazů. A je smutný soudní systém takové země, který toto bere vážně. Já nejsem žádný podporovatel Trumpa, ale musím říct, že to je tak znechucující, že nakonec má mé sympatie.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: David Hora