„Babiš by možná navrhoval ještě větší dobytky“. John Bok naplno o kauze soudce Fremra

Spustit čtení článku

Tato funkce je dostupná jen pro přihlášené uživatele s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší. Předplatné i Prémiové body PL můžete získat i zdarma, přečtěte sí více v tomto článku.

07.08.2023 16:42 | Rozhovor

„Nejlepší byl první Ústavní soud, který fungoval od roku 1992. Byl nejčistší.“ To nám řekl předseda Spolku Šalamoun, který se snaží podporovat nezávislou justici v Česku, John Bok. Se spolkem se ostře vymezil proti jmenování Roberta Fremra ústavním soudcem. Ten totiž prý spáchal za minulého režimu podle objednávky StB při posuzování takzvané kauzy Olšanské hřbitovy justiční zločin.

„Babiš by možná navrhoval ještě větší dobytky“. John Bok naplno o kauze soudce Fremra
Foto: Hans Štembera
Popisek: John Bok

Nyní jste věnoval velké úsilí tomu, abyste důležitým lidem vysvětlil, kdo je soudce Robert Fremr a proč by neměl být ústavním soudcem. Proč?

Byla to reakce na fakt, že můj přítel a básník Petr Pazdera Payne nám tuto kauzu připomněl. Společně s Petrem Paynem, Petrem Placákem a Jenem Urbanem jsme se dali, lapidárně řečeno, do dobrého díla. Spolek Šalamoun se podílel také, protože mí kolegové to, co jsem napsal, rozesílali na všechny strany. Veřejnoprávní média nijak nereagovala a dělala mrtvého brouka. Hlavně že jsou veřejná. I soudcem Robertem Fremrem odsouzený Alexandr Eret nakonec začal reagovat. Poslal nám věci, které sepsal v roce 1990, a rozhovor s Hvížďalou. Jan Urban s Fremrem udělal rozhovor, protože už měl v ruce estébácké materiály z archivu bezpečnostních složek (ABS).

Robert Fremr byl čekatelem na komunistickou rudou knížku, tak ať nyní neříká, že byl nezávislý. A „úžasný“ pan Fremr se, tehdy v roce 1988 po pár měsících od rozsudku nad Eretem, stal z městského soudce soudcem Nejvyššího soudu Československé socialistické republiky. Ve svých třiatřiceti letech, což nebylo obvyklé. Po roce 1989 to nicméně uniklo pozornosti všech. Nikoli však těch, kdo ho prezidentovi doporučili s tou exkluzivní vstupenkou soudce, který soudí válečné zločiny.



Začali jsme si vzpomínat a já přímou cestou oslovil pana prezidenta Petra Pavla, že jmenovat Fremra ústavním soudcem je blbý nápad. Bylo to krátké a věcné. Ten, kdo mou reakci doručil, mi později se smutkem sdělil, že jsme neuspěli, protože prezident naslouchá jiným hlasům. Tak jsem napsal dopisy senátorům i prezidentovi. Z Hradu reakce nepřišla.

Je okolo toho hodně podivných okolností. Dlouho se ty informace tutlaly, ale pak jsme zveřejnili ty dopisy a šlo to rychle. Jímala mě hrůza, že chtějí mít ve spěchu plný Ústavní soud. To není třeba. Několikrát se stalo, že Ústavní soud nebyl plný, a nic se nestalo. Je tam velký tlak a nevím proč a od koho. Nemyslím si, že je to vůle prezidenta. Ten má pořád šanci se vzpamatovat a Fremra ústavním soudcem nejmenovat.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Rychetský



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Špatná výmluva, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseNávštěvník99 , 07.08.2023 16:49:08
Senátoři a prezident už dávno nejsou pojistkou demokracie. právního státu a záštitou lidských práv. Naprosto nemravné je odůvodňovat vlastní selhání lží a konspirační teorií, že ten Babiš by to dělal hůř. Je to nehoráznost, neschopnost převzít odpovědnost za vlastní činy.

|  17 |  0

Další články z rubriky

Zeman: Fiala připomíná Hitlera v bunkru. BIS se chystá zatýkat

16:05 Zeman: Fiala připomíná Hitlera v bunkru. BIS se chystá zatýkat

Premiér Fiala svými výroky připomíná poslední dny Adolfa Hitlera v bunkru v době, kdy se k Berlínu b…