„Babiš jako Bakala.“ Šéf vyšetřovací komise třaskavě o OKD, premiérovi i o Milionu chvilek

18.06.2019 12:47 | Zprávy

„Kauza Babiš je kauze OKD podobná v tom, že v ní hlavní roli hraje miliardář, který zbohatl během privatizace a těží ze schopnosti využívat systému, vytěžit z něj maximum. Babiš i Bakala jsou významní lidé, kteří získali také mediální vliv. V rukách Andreje Babiše se ale krom moci ekonomické a mediální koncentruje navíc nebývalá moc politická, a to posouvá celou věc do nové roviny,“ konstatuje v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz místopředseda poslaneckého klubu Pirátů Lukáš Černohorský. „Zatímco Zdeněk Bakala je ale v Česku vnímám jako synonymum zlořáda, Andreje Babiše výrazná část veřejnost vnímá jako zachránce. Tím byl ale Zdeněk Bakala v době převzetí OKD pro mnohé také. Doufám tedy, že některé věci prostě jen potřebují uzrát v čase a lidé si věci dají do souvislostí,“ dodává.

„Babiš jako Bakala.“ Šéf vyšetřovací komise třaskavě o OKD, premiérovi i o Milionu chvilek
Foto: Hans Štembera
Popisek: Uhlobaron Zdeněk Bakala

Před týdnem jste debatoval na vlnách Českého rozhlasu v pořadu Pro a proti s Romanem Češkou, bývalým předsedou Fondu národního majetku. Ten tvrdil, že privatizace byla vydařený projekt, jen občas se chybička vloudila. Co si myslíte vy? Na váš návrh Sněmovna přijala na toto téma usnesení poměrně kritické: Privatizaci provázely chyby, excesy a zločiny, které zůstaly nepotrestány.“ 

Netvrdím, že nastavit správně legislativní prostředí pro privatizaci byl jednoduchý úkol. Nebyl. Zvláště v situaci, kdy byl náš národ léty komunismu „vyškolen“ ve způsobech, jak obcházet systém a přilepšit si. Privatizaci bych ale přesto za vydařenou neoznačil. Problém vidím zejména ve způsobu financování. Řada podniků, troufám si říci, že řada podniků strategického významu včetně OKD nebo Mostecké uhelné byla totiž koupena tím způsobem, že si na koupi nový majitel půjčil, ručil nakupovaným majetkem a půjčku hned další rok zaplatil z dividend. Privatizační projekt totiž připravoval management společnosti a ten samozřejmě moc dobře věděl, kde jsou v podniku skryty finance. Ty pak „zázračně“ použili na splacení půjčky. Pak se už podnik v mnoha případech moc nerozvíjel, ale především ždímal, a když padnul, důsledky musel řešit a také platit stát. A stát jsme my všichni. Dá se říci, že tady úzká skupina lidí mimořádně zbohatla na úkor obyčejných lidí. Z mého pohledu proto privatizace vydařená nebyla.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Oldřich Szaban

Co tak najednou?

Proč jste z vlády, navíc tak narychlo vyhodil Bartoše? Tehdy jste tvrdil, že je to kvůli zpackané digitalizaci stavebního řízení. Nyní ji ale chválíte. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nový trestný čin. A další voják u Fialy. Právník bije na poplach. Velmi citlivá věc ve hře

5:00 Nový trestný čin. A další voják u Fialy. Právník bije na poplach. Velmi citlivá věc ve hře

Podobně jako v případě korespondenční volby obešla vláda stanovený legislativní proces také v případ…