„Co proboha ti lidé dělají?“ Odborník se zamýšlí nad složkou armády, kolem níž je rušno

31.08.2024 8:57 | Rozhovor

„Zrušením složky Vojenské policie a převedením jejích příslušníků přímo k armádě se může okamžitě navýšit počet bojových jednotek o 10 až 15 procent a nebude nás to stát ani korunu navíc,“ říká v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz vojenský historik Jiří Fidler. Dnešní Vojenská policie je totiž jedinou policejní složkou v rámci resortu obrany, kterému vládne Jana Černochová (ODS), za celých sto let existence republiky s výjimkou dob mimořádného či válečného stavu.

„Co proboha ti lidé dělají?“ Odborník se zamýšlí nad složkou armády, kolem níž je rušno
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Fidler

Před nedávnem jsme se bavili o historii převratů v Česku a poněkud jste mne zaskočil poznámkou, že nejblíže ke standardní definici puče měl zásah Vojenské policie v České televizi v roce 2011. Pojďme se na tuto vojenskou složku podívat podrobněji...

Vojenská policie vznikla v naší armádě v roce 1991 jako zcela nový a vcelku cizorodý prvek mírové armády. Z tohoto hlediska nemá v našich vojenských dějinách žádného přímého předchůdce.

Počkejte, na jejích webových stránkách jsem si přečetl, že tady v různých formách existovala snad vždy. Měla ji c. k. monarchie, měli ji legionáři, existovala na konci třicátých let a v nějaké formě měla být i v lidové armádě…

Ano, četl jsem totéž, ale s danou interpretací nemohu souhlasit, protože neodpovídá realitě. Někdo by snad řekl, že to je přímo dezinformace. Až do roku 1991 totiž na našem území v období míru žádná vojenská policie neexistovala. Formy, které jste uváděl, souvisely s válečným stavem, s brannou pohotovostí státu a podobně. V mírové době resortu obrany nepodléhaly žádné policejní útvary. Legie měly drobné jednotky polního četnictva, například strážniční oddíly v Rusku, případně vojenskou policii v Itálii. Tyto jednotky však byly po příchodu do vlasti a po skončení válečného stavu likvidovány. U takzvaného domácího vojska vznikla vojenská policie v dubnu 1919, nejprve jen na Slovensku, o něž byla v krátké době svedena regulérní válka s maďarskými bolševiky. Po skončení situace ohrožení byla vojenská policie v listopadu 1920 zrušena v českých zemích, v říjnu 1922 (tedy po mobilizaci v roce 1921) na Slovensku a Podkarpatské Rusi. Její existence tak vycházela z válečného stavu. Po nastolení mírových podmínek byla vojenská policie zrušena.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Rychetský

Radek Rozvoral byl položen dotaz

Je pravda, že jste pro progresivní zdanění?

A jestli ano, jak pak můžete hovořit o spravedlivém sociálním systému? Co je spravedlivého na tom, že má doplácet více jen proto, že je schopný? Navíc nemyslíte, že ti nejbohatší pomáhají často sami - někdy teda zcela zištně kvůli vlastnímu PR, ale proč by měl stát penalizovat ty, co jsou úspěšní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Když vojenskou policii prošel Foltýn je jasno co jsou tam za lidi., Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskuseanaboca , 31.08.2024 9:33:10

|  12 |  1

Další články z rubriky

Senátor: Český sociální systém pouze pro Čechy

12:21 Senátor: Český sociální systém pouze pro Čechy

„Řeknu teď obecně můj postoj. Bez ohledu na válku, bez ohledu na národnost. Český sociální systém má…