„Jediné přání těch lidí je umřít doma.“ Tomáš Zdechovský popisuje hrůzu z covidového oddělení, kde působí

13.11.2020 19:02 | Zprávy

ROZHOVOR „Není možné zavřít celou republiku na rok a čekat, že koronavirus vymizí.“ Europoslanec Tomáš Zdechovský komentuje rozvolňování opatření, ale přidává i vlastní zkušenost z praxe. Sám totiž pečuje o pacienty na covidové jednotce. „Málokdo si dokáže představit situaci, že jediné přání lidí je umřít doma. To jim v době koronaviru slíbit nemůžeme,“ říká. Přidává aktuální informace o dostupnosti vakcíny a postupu Evropské komise. Zároveň ale dodává: „Státy si nenechají vzít výhradní kompetence.“

„Jediné přání těch lidí je umřít doma.“ Tomáš Zdechovský popisuje hrůzu z covidového oddělení, kde působí
Foto: Archiv TZ
Popisek: Tomáš Zdechovský, poslanec Evropského parlamentu za KDU-ČSL

Připravuje se rozvolňování opatření. Děti prvních a druhých tříd se vrátí 18. listopadu do škol. Speciální základní školy pro handicapované se příští středu otevřou pro všechny ročníky. I lidovci toto prosazovali. Přesto, není postup příliš riskantní?

V momentě, kdy se opravdu dodrží veškerá hygienická opatření a budeme postupovat systematicky v boji proti nákaze, dá se to zvládnout. To, co nás učí Tchajwanci, Korejci nebo Japonci, je způsob bojovat s koronavirem inteligentně. Plošná opatření slouží pouze ke zpomalení křivky, ale pak je potřeba jednotlivé segmenty ekonomiky znovu uvolnit. Není možné zavřít celou republiku na rok a čekat, že koronavirus vymizí. Nevymizí.

Ministr Havlíček také říká, že ještě před Vánocemi by se mohly otevřít některé obchody. Je to dobrá zpráva?

Vše musí mít vláda promyšlené. Pokud se to udělá inteligentním způsobem… U nás je problém, že vláda často postupuje chaoticky. Těžko to můžu komentovat, když vláda nepouští opozici data o vývoji, trasování a testování.

Vy ale můžete vycházet přímo z praxe jako málokdo. I z pozice sanitáře v berounské nemocnici, kde pečujete o pacienty na covidové jednotce. Jaká je vaše zkušenost z terénu?

Je potřeba smeknout před zdravotníky, chodí ze služby na službu. Kromě práce na svém oddělení vypomáhají na jiných. Situace je stále vážná hlavně v ohrožených skupinách. Vláda musí postupovat tak, aby byly co nejméně ohroženy. Doporučoval bych vyčlenit hodiny, kdy by lidé, kteří patří do ohrožených skupin, chodili nakupovat tak, jak to bylo během první vlny. Hlavně bych testoval, testoval, testoval. Už existuje řada spolehlivých testů, které stojí třeba do sta korun. Používal bych je, abychom věděli, kde je nákaza a tu mohli eliminovat, především v domech pro seniory.

Vyšla zpráva, že v jednom domově na Svitavsku zemřelo již 18 pacientů. U nás na covidové jednotce těch lidí tolik nebylo, ale i tam lidé umírají. Málokdo si dokáže představit situaci, že jediné přání lidí je umřít doma. To jim v době koronaviru slíbit nemůžeme. Snažíme se o ně pečovat, držet je za ruce, zprovoznit jim telefony, aby mohli alespoň mluvit s rodinnými příslušníky. Samota je hrozně ubíjející.

Budete ještě působit na covidové jednotce? A pracujete tedy v přímé péči...

Dokud bude potřeba, budu tam působit. Zatím jsme domluvení s vedením nemocnice do konce roku.

Pracuji v přímé péči na oddělení, kde jsou covid pozitivní pacienti. Během výkonu práce se oblékám stejně jako ostatní zdravotníci do speciálních obleků, abychom neohrozili zdraví pacientů a oni naše.

To, co by mohlo ukončit epidemii koronaviru, je dle velké části odborníků funkční vakcína. Hovoří se o americko-evropské vakcíně, vakcíně britské společnosti AstraZeneca a Rusové mají Sputnik V. Evropská komise schválila nákup americké a britské vakcíny a tu by měla dostat i Česká republika. Jaké máte informace o nákupu těchto vakcín?

Evropská komise podepsala smlouvu se společnostmi, jejichž vakcíny se vyvíjejí nejrychleji, vypadají, že nebudou mít žádné vedlejší účinky a budou spolehlivé. Když vše dobře půjde a třetí kolo testů proběhne bez problémů, na jaře by se mohly distribuovat první vakcíny i k lidem v České republice. Primárně budou proočkované skupiny obyvatel, které jsou ohrožené, senioři a lidé, kteří mají nějaké chronické onemocnění. Tyto skupiny je potřeba nejvíce chránit.

Maďarsko se dohodlo i na dodání vakcíny z Ruska. Co nákup ruské vakcíny? 

Četl jsem nějaké komentáře ruských lékařů, kteří se vyjadřují velmi nelibě jak k vakcíně, tak ke způsobu, jak byla testována. Osobně raději počkám na vakcínu, která se testuje v Evropě a ve Spojených státech.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: Daniela Černá

Slavnostní účtenková loterie

Paní Schillerová, nemyslíte si, že by bylo lepší, kdyby se zabývali zaměstnanci najati na účtenkovou loterii něčím užitečnějším? Nebo že bychom mohli za účtenkovou loterii ušetřit a tyto finance raději dát či rozdělit mezi pečovatelské domy na podporu důstojného stáří? Nemyslíte si, že by taková čás...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„To už vymysleli obchodníci s vodou.“ Jak z vás markety vyrážejí peníze

9:45 „To už vymysleli obchodníci s vodou.“ Jak z vás markety vyrážejí peníze

VIDLÁKŮV TÝDEN „To nevymyslely markety, to vymysleli kdysi vodaři. Zdražili vodu, lidé s ní začali š…