„Kde je premiér, není vidět? To není možné. A ministři nekompetentní.“ Dávný předchůdce Fialy promluvil

Spustit čtení článku

Tato funkce je dostupná jen pro přihlášené uživatele s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší. Předplatné i Prémiové body PL můžete získat i zdarma, přečtěte sí více v tomto článku.

30.01.2022 5:10 | Rozhovor

V koronaviru více naslouchat odborníkům, v zahraniční politice zlepšovat vztahy – i s Ruskem. Bývalý premiér a bývalý předseda sociálních demokratů Jiří Paroubek okomentoval aktuální události. Mimo jiné řekl, že většina ministrů nemá dostatek zkušeností k vedení resortu.

„Kde je premiér, není vidět? To není možné. A ministři nekompetentní.“ Dávný předchůdce Fialy promluvil
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tisková konference po získání důvěry nové vlády

Jiří Paroubek zatím nevnímá změnu slibovanou ve volbách. „Zatím jsem si nevšiml, že by předváděli v politice něco tak převratného, co by vypadalo jako politika 21. století. Myslím, že předchozí vláda byla kvalifikovanější a měla ve svých řadách několik rutinérů jako Andrej Babiš, Jan Hamáček, Karel Havlíček nebo koneckonců i idealisticky pracující ministryně Jana Maláčová. V současné vládě nevidím výrazné figury a ani se podle mne nevypracují,“ řekl s tím, že ministrům chybějí hlavně zkušenosti. „Ti lidé nemají zkušenosti s řízením podobných celků, jako jsou ministerstva. Často nemají žádné zkušenosti s řízením, někteří z nich nemají zkušenost s resorty, které mají spravovat, ať už je to ministerstvo zahraničí nebo resort pro vědu a výzkum, ale ti ostatní jsou na tom víceméně – s výjimkou ministra spravedlnosti – podobně,“ uvedl Paroubek.

Bývalý premiér a šéf ČSSD rovněž podotkl, že premiér Petr Fiala (ANO) je spíše člověkem, který dává přednost ústraní. „Zatím není vidět, a to u předsedy vlády není dlouhodobě možné. Možná nabírá síly k výraznějšímu zapojení, ale zatím vidět není. Určitě chybí aktivnější komunikace. A kromě toho panuje určitá pasivita ze strany hnutí ANO. Čekal bych, že někdo z opozice nebo z vlády bude vyvíjet to, čemu se říká strategická iniciativa. Zatím je to takové mdlé,“ sdělil.

Pro ParlamentníListy.cz okomentoval koronavirová opatření nebo povinné očkování a s tím související důvěru Čechů a demonstrace. Upozornil, že problematika kolem pandemického zákona je složitá. „Myslím, že rozhodující pro rozhodnutí ministerstva zdravotnictví, potažmo krizového štábu a také vlády, by měla být stanoviska odborníků, možná mírně korigována zdravým selským rozumem. Pokud v epidemiologii a příbuzných oborech říkají, aby se lidé očkovali, aby co největší podíl obyvatelstva byl očkován, tak bych tomu věřil. Nejde jen o důvěru, ale tak trochu se divím některým lidem, že zastávají až extrémní stanoviska. Žijeme v demokracii a ukazuje se, že autoritativní režimy typu Číny to řeší velice razantně, a to je jeden z důvodů, proč mohou pořádat olympijské hry,“ míní Jiří Paroubek.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zuzana Koulová

Mgr. Róbert Šlachta byl položen dotaz

Spojíte se s SPD?

Půjdete do voleb společně? A co po volbách, umíte si s SPD představit koalici? Ještě by mě zajímalo, kdo za vás bude vlastně kandidovat? Nikoho jiného než vás neznám.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jaké zbraně může položit Fiala na stůl? O armádě se ví málo, ale s vojenským historikem Fidlerem jsme některé údaje dali dohromady

9:45 Jaké zbraně může položit Fiala na stůl? O armádě se ví málo, ale s vojenským historikem Fidlerem jsme některé údaje dali dohromady

„Nejlépe jsme na tom perspektivně. Budeme prý mít nejlepší stíhačky na světě, až je jednou vyrobí, u…