„Kdo zná celý můj repertoár, ví předem mou odpověď.“ Tomáš Ortel se pro PL vyjádřil k útoku na mešity v Christchurch

23.03.2019 18:11 | Zprávy

ROZHOVOR „Často bývám kritizován za údajně neexistující islamizaci Evropy, a tedy téma, o kterém by se asi nemělo mluvit, natož zpívat,“ říká zpěvák, skladatel a textař Tomáš Ortel. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz promluvil mimo jiné o volbách do Evropského parlamentu a prozradil, koho on sám podpoří. Zmínil také negativní ohlasy v tisku poté, co se, jak říká, zúčastnil mnohých vlasteneckých akcí, a ptá se: „Je vlastenectví vůbec ještě v této zemi pozitivní hodnotou?“

„Kdo zná celý můj repertoár, ví předem mou odpověď.“ Tomáš Ortel se pro PL vyjádřil k útoku na mešity v Christchurch
Foto: Lucie Bartoš
Popisek: Tomáš Ortel, frontman kapely Ortel.

Vy sám o sobě říkáte, že ve svých písních i názorech „ukazujete trochu jiný úhel pravdy“, což se některým lidem a médiím nelíbí. Můžete být konkrétnější? S čím třeba nejvíce „narážíte“?

Zdravím čtenáře Parlamentních listů, ve svých skladbách jsou mé názory, a tak bych neřekl, že je to jiný úhel pravdy, spíše mnou viděný pohled na jednotlivá témata, o kterých zpívám.

Často bývám kritizován za údajně neexistující islamizaci Evropy, a tedy téma, o kterém by se asi nemělo mluvit, natož zpívat.

Začátkem tohoto roku vám na YouTube zablokovali sledování jednoho vašeho videa, skladbu Problém. Čím si to vysvětlujete? A v tomto kontextu, jak jsme na tom podle vás ohledně svobody slova především na sociálních sítích?

Zkusím to zjednodušeně popsat. Pokud složím skladbu, kde budu zpívat o souložení, lidé mě zařadí mezi sprosté nemravy a neřeší se to (takových interpretů tady máme koneckonců nepočítaně). Pokud ovšem sáhnete na nedotknutelné téma, pak se dějí věci vedoucí až k blokaci skladby. Zcela chápu, že YouTube je soukromá firma poskytující prostor pro umístění videí soukromých osob a má samozřejmě svá pravidla. Avšak mě zarazil právě ten důvod k oné blokaci. Vyjádření totiž znělo: ...na základě právní stížnosti zaslané z ČR.

Pokud má skladba Problém je z právnického hlediska v ČR závadná, nebo dokonce naplňuje skutkovou podstatu trestného činu, pak by ji měl řešit soud a měl bych být trestán dle platných paragrafů. Pokud tomu tak není a skladbu mohu zpívat dál veřejně na koncertech, přesto se šířit nesmí, pak opravdu svoboda slova je v ohrožení, ale o tom zpívám již mnoho let. Zkuste na nějaké rádio, kde hrají na přání, zavolat o skladbu kapely Ortel – pochopíte možná lépe, co jsem tím chtěl, říci.

Natočil jste písničku „Defenestrace“, která je o korupci, rozkradačích české země, panské aroganci… Na koho tím míříte? Jak vůbec vnímáte korupci v naší zemi?

Skladba Defenestrace poukazuje na aroganci vyvolených a možná jedinou cestu, jak docílit viditelné změny nejen v zabředlých politických vodách. Není to věnováno konkrétní straně ani konkrétnímu poslanci.

Vnímání korupce je u mě, myslím, stejné jako vnímání bezpráví nebo křivdy. Jsou věci, které by prostě neměly být; a kdo jest bez viny, nechť hodí kamenem... Upřímně, kolik lidí je opravdu neúplatných? Znáte někoho ve svém okolí?
 
V Instinktech Jaromíra Soukupa jste nedávno mluvil mimo jiné o tom, že jste vlastenec a že se obáváte, že vlastenectví je už dnes svým způsobem negativní nálepka. Máte nějakou konkrétní zkušenost v tomto směru?

Byl jsem na mnohých vlasteneckých akcích, ať už to byl mítink, demonstrace nebo přátelské setkání, a nakonec se z tisku člověk dozví, že byl na neonacistických srazech a s dezinformačními spolky. Mnozí z těch, co se tak rádi ohánějí odkazem T. G. Masaryka a V. Havlem, by mnohem raději nosili na klopě bruselské hvězdy než trikoloru, a tak odpovím znova otázkou: Je vlastenectví vůbec ještě v této zemi pozitivní hodnotou?

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: David Hora

MUDr. Zdeněk Hřib byl položen dotaz

Co chcete udělat pro dostpunost bydlení na celstotátní úrovni?

Pořád se oháníte úspěchy v Praze, ale vždyť ani zde jste ten problém nedokázali vyřešit? A taky by mě zajímalo, jak zrovna vy chcete bojovat s korupcí, když sám máte máslo na hlavě - viz vaše odměny, které jste přijímal neoprávněně od městské firmy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

220 Kč za dvě nožičky párků. A další cenové pohromy pro lyžaře na Lipně

14:11 220 Kč za dvě nožičky párků. A další cenové pohromy pro lyžaře na Lipně

Dvě nožičky párků za 220 korun, tři míchaná vajíčka za 170. Smažený sýr za 259, svíčková na smetaně …