„Koronavirus. Skupování potravin. Už to má rysy paniky!“ Známý psychiatr posílá vládě velice vážnou výzvu

29.02.2020 20:14 | Zprávy

ROZHOVOR „Opravdu mi chybí v dnešní době vyjádření vlády. Co jsem četl, tak tu jsou informace – vláda má právo uzavřít města. Budiž. Ale co se pak bude dít? Řekne to vláda? Jak to vypadá? Pokud lidé tyto informace nemají, tak spoléhají takzvaně na sebe a dělají zásoby. Už to má rysy paniky. Tady bych apeloval na vládu, aby si premiér vyhradil čas a srozumitelně a rozhodně dokázal říci, jaká je situace. Jaký je scénář A, jaký je scénář B. Aby lidé neměli zbytečný strach,“ radí psycholog Jiří Brančík, primář z psychologického oddělení Vojenské nemocnice v Brně.

„Koronavirus. Skupování potravin. Už to má rysy paniky!“ Známý psychiatr posílá vládě velice vážnou výzvu
Foto: archiv
Popisek: PhDr. Jiří Brančík

Světem se šíří epidemie koronaviru, která ovšem postihla hlavně oblast Číny kolem Wu-chanu. Jsou k ní v zásadě dva postoje. Začnu tím, který už je teď asi v menšině. Tedy tím skeptickým. To jsou lidé, kterým přijde ten humbuk kolem toho přehnaný a upozorňují, že koronavirus je něco jako chřipka, a že nejhorší je smrt z leknutí... Jak se dívat na tento přístup?

Někde jsem četl, že těmto lidem se říká chřipkaři. Mně osobně chybí seriózní informace od odborníků, čeho se vlastně bát. Když si přečtu média, všude se mluví o počtu nakažených. Ale chybí srovnání s běžnou chřipkou, jakou to má mortalitu. Kolik procent na to umře. Zatím z těch čísel, co jsou dostupná, tak je to dost nízké. Nevím. Třeba nemám správné informace.
 
Zdá se, že častější je druhá varianta reakcí připomínající paniku. Lidé skupují ochranné roušky a trvanlivé potraviny, a to nejen v zemích, kde se už virus objevil, ale i tam, kde ještě není, včetně ČR. Je to z psychologického hlediska pochopitelné?
 
Pochopitelné to celkem je v případě, že lidé nemají dostatek informací. Teď je všeobecná informace, že nejsou k dostání ochranné roušky. Důležitější otázka je – ochrání mě ta běžná rouška před nákazou?

 
Četl jsem, že ne...
 
Také bych řekl, že ne. Může u člověka, který je nositelem nákazy, omezit šíření nějakých kapének do prostoru vůči těm druhým. To bych celkem bral, že člověk, který má u sebe podezření, že je nachlazený, tak to bude nosit. Ale mě to neochrání. Jsou samozřejmě speciální roušky proti virům, ty ale asi nejsou běžně dostupné. 
 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: Oldřich Szaban

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Proč jste na navýšení rodičovského příspěvku netlačila víc dřív?

Myslím, když jste byli ve vládě? Myslíte, že teď něco zmůžete? A můžete aspoň říci, když už nejste ve vládě, proč a kdo byl proti navýšení rodičovské pro všechny a ve větší míře, která by zohledňovala inflaci a růst cen?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vidlák: Rozdíl mezi Fialou a Babišem. Voliči, chceš?

4:40 Vidlák: Rozdíl mezi Fialou a Babišem. Voliči, chceš?

VIDLÁKŮV TÝDEN Může Babiš oproti Fialovi zásadně otočit kormidlem a změnit směřování naší země? Podl…