Vláda schválila solidární příspěvek pro domácnosti, které ubytují běžence z Ukrajiny, a to až do celkové výše 12 tisíc na domácnost. Je to podle vás správné rozhodnutí?
Solidární příspěvek pro domácnosti, které ubytují běžence z Ukrajiny, je pro některé rodiny určitě motivující, ale nejsem si jist, že to je ta správná cesta, jak řešit utečeneckou krizi z Ukrajiny. Tito lidé budou u nás pravděpodobně delší dobu a obávám se, že delší pobyt Ukrajinců v rodinách může vést k různým krizovým situacím. Myslím si, že jsme měli jít spíše standardní cestou budování zvláštních mobilních zařízení, kde by lidé z Ukrajiny mohli bydlet, projít důkladnými lékařskými prohlídkami, mít kurzy češtiny a postupně se zapojovat do práce, do škol a snažit se co nejvíce se integrovat. Naše představy o uprchlických táborech jsou hodně zkresleny záběry z Blízkého východu, ale tam zpravidla byli lidé, kteří nemají základní hygienické návyky a podobně, což u Ukrajinců nehrozí. Víme, že zdravotní péče na Ukrajině je, ve srovnání s naším standardem, mnohem nižší. Obecně se ví, že na Ukrajině jsou v populaci vážné nakažlivé nemoci a pokud lidé z Ukrajiny přijdou přímo do rodin bez důkladné lékařské prohlídky, případně očkování, může dojít k tomu, že tyto rodiny mohou být některými nemocemi postiženy. Myslím, že před něčím podobným varoval i prezident České lékařské komory, pan MUDr. Milan Kubek.
Stovky tisíc běženců, kteří nachází útočiště v České republice, však určitě nepojmou pouze české domácnosti a zřejmě ani jiné dostupné ubytovací kapacity státu, krajů či obcí. Přijde na řadu podle vás budování „uprchlických táborů“.
Dnes už je jisté, že příliv lidí z Ukrajiny se nezastaví a současné ubytovací kapacity, tak jak mám informace, jsou již prakticky vyčerpány. Proto si myslím, že dojde k budování „uprchlických táborů“. Myslím si, že je lepší vybudovat slušný tábor, než nechat Ukrajince přespávat v tělocvičnách a podobně. Je potřeba neustále počítat s tím, že krize na Ukrajině bude dlouhodobější a i když dojde k tomu, že část běženců odejde dále do Evropy, tak velká většina jich pravděpodobně u nás zůstane po mnoho měsíců a bude čekat, zda se bude moci vrátit.
Humanitární pomoc uprchlíkům mimo jiné zatíží celý český sociální systém. Má podle vás dnes někdo ucelenou představu o tom, kolik peněz to bude Českou republiku stát? Umíte si představit nějaké zastropování této pomoci?
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Karel Výborný