„Lidl, Kaufland, Fialův strach.“ Odporoval cizině a šel. Promluvil

08.03.2023 10:11 | Rozhovor

Ministr zemědělství Zdeněk Nekula dobře ví, jak je u nás trh s potravinářským zbožím dnes rozparcelován, kdo tam hraje první, druhé, třetí či čtvrté housle, takže měl při prudkém růstu cen potravin dávno zakročit. „Ale rozumím tomu, že si to nikdo nechce rozházet s takovými silnými partnery, jako jsou Lidl, Kaufland, Tesco nebo Globus. Jsou to obrovské nadnárodní firmy, jejichž politická moc je téměř bezbřehá. Bohužel, kdo tím trpí, jsou nejenom čeští spotřebitelé, kteří platí ukrutně vysoké ceny, ale také čeští subdodavatelé,“ upozorňuje pro ParlamentníListy.cz na dvojí škody makroekonom a bývalý náměstek ministra financí Jaroslav Šulc. „Já jsem se proti mezinárodním koncernům postavil a důsledkem toho byl můj vyhazov,“ říká sám o sobě.

„Lidl, Kaufland, Fialův strach.“ Odporoval cizině a šel. Promluvil
Foto: Repro Facebook
Popisek: „Výhodný nákup“ podle supermarketu Globus

Lidem se v obchodech až protáčejí panenky z toho, jak rychle stoupají ceny potravin. O tom, co je příčinou, panují dohady. Jeden z názorů přednesl ministr zemědělství Zdeněk Nekula, když řekl: „Někteří hráči na trhu s potravinami se snaží zneužívat spotřebitele a šponují ceny, a to ve snaze maximalizovat své zisky.“ Je to nejvýstižnější vysvětlení drahoty potravin, nebo to vidíte jinak?

Primárně má pan ministr Zdeněk Nekula – předesílám můj bývalý výborný kolega ještě v dozorčí radě pojišťovny EGAP, kterého si velice vážím, ale i jeho úsudku a korektního vyjadřování – svatou pravdu. Ale co mu mám trošku za zlé a není to poprvé, je – řekl bych – ostych využívat všech nástrojů, které mu dává zákon č. 526/1990 Sb., o cenách a cenové regulaci, o zbytečném otálení, razantnějším postupu vůči všem projevům kartelových dohod, byť se to nemusí přímo právně prokázat. Ale to není ani tak výtka panu ministru Nekulovi, jako spíš jeho stranickému šéfovi panu ministru Jurečkovi, ale zejména ministru financí, panu Stanjurovi. Protože pan Stanjura má pod sebou cenový úsek, a tedy cenovou kontrolu. Pravda, ten úsek je v dezolátním stavu. Za posledních deset let byl mimořádně oslaben a není už schopen fungovat v takových dimenzích, jako fungoval před nějakými patnácti, dvaceti lety, kdy z cenových kontrol měli oprávněný vítr všichni prodejci a všichni, kteří se pohybovali na trhu. To je, bohužel, hudba minulosti. Nicméně je možné ten úsek rychle personálně dovybavit, posílit jeho kompetence a poslat ty lidi do terénu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Vasyl má vždy přednost, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseDagobert , 08.03.2023 11:25:05
Chápejte, že v této zemi má přednost ukrajinský Vasyl, nikoli český Honza. Je jenom na nás, jak dlouho to budeme fialovým šmejdům trpět.

|  13 |  0

Další články z rubriky

„Nechoď, Petře, s Frantíky na led,“ zamýšlí se historik Fidler nad dlouhodobou podřízeností

11:21 „Nechoď, Petře, s Frantíky na led,“ zamýšlí se historik Fidler nad dlouhodobou podřízeností

„Nemám pocit, že by současná vláda o nějakém poučení z krizového vývoje ve třicátých letech byla och…