„Máme větší problémy než covid s jeho mediální hysterií,“ říká primář Bernátek
13.06.2022 11:48 | Rozhovor
Podle primáře Jaromíra Bernátka by si podstatně větší pozornost zasloužily především kardiovaskulární a onkologické choroby, které jsou v současnosti daleko větším medicínským problémem, než epidemie Covid-19. „Od začátku této kauzy upozorňuji na to, že medicínská závažnost Covid-19 neodpovídá jeho bombastické mediální prezentaci, konec mediální hysterie ze dne na den po začátku války na Ukrajině je toho přece dalším do očí bijícím důkazem,“ říká expert Trikolory pro zdravotnictví Jaromír Bernátek, který se v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz vyjadřuje také k opičím neštovicím, zdravotními riziky spojenými s válkou na Ukrajině, ale také dění v Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně
reklama
Přestože Covid-19 plnil titulní stránky novin takřka dva roky, s příchodem války na Ukrajině jako kdyby se na toto téma zcela zapomnělo. O čem to podle vás svědčí? Je to důkaz toho, že jsme pandemii úspěšně porazili?
Svědčí to spíše o tom, jak se mění priority mainstreamových médií, až skončí válka nebo o toto téma mezi lidmi poklesne zájem, Covid-19 se zase nepochybně objeví, část občanů to s určitým stupněm masochismu i očekává.
Někteří epidemiologové však varují, že může jít pouze o klid před bouří a že se Covid-19 může s příchodem podzimu rychle vrátit. Máte stejné obavy?
Z medicínského hlediska nemám, od začátku této kauzy upozorňuji na to, že medicínská závažnost Covid-19 neodpovídá jeho bombastické mediální prezentaci, konec mediální hysterie ze dne na den po začátku války na Ukrajině je toho přece dalším do očí bijícím důkazem. Ze společenského hlediska si tak jistý nejsem, velká část populace je totiž stále k smrti vystrašená, podporováni mediální masáží jsme se začali chovat, jako by dříve žádné nemoci neexistovaly, jako bychom byli před Covid-19 nesmrtelní.
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek v této souvislosti již začíná apelovat na návrat k očkování a pro rizikové skupiny navrhuje dokonce očkování čtvrtou dávkou vakcíny proti Covid-19. Je to podle vás na místě?
Pokud vím, tak očkování zatím nějaký významnější přínos v epidemiologických ukazatelích nezaznamenalo. Já osobně nejsem zastáncem povinné vakcinace, každý by se měl rozhodnout sám na základě validních dat, což mi však v této době zavání utopií. V mainstreamových médiích jsem totiž v posledních letech zaznamenal tolik zavádějících, nepravdivých a manipulativních informací, že se tzv. desinformační weby mají ještě hodně co učit.
Před pár týdny světovými médii rezonovala zpráva o rychlém šíření opičích neštovic. Mnozí měli dojem, že za dveřmi číhá další epidemie. Máme se bát opičích neštovic?
Opičí neštovice nejsou žádnou novinkou, zaznamenány byly již před několika desetiletími, stejně tak jejich medicínská závažnost není důvodem k přehnaným obavám, což však farmakologické
lobby zřejmě nezabrání nabízet patřičně vyděšeným občanům „život zachraňující“ vakcinaci. Musím na tomto místě znovu připomenout, že podle mého si zaslouží zvýšenou pozornost jiné „epidemie“ - kardiovaskulární a onkologické choroby, které jsou v současnosti daleko větším medicínským problémem. Samostatnou kategorií jsou pak psychiatrické problémy, jejichž nárůst díky událostem posledních let ještě zdaleka nedosáhnul vrcholu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Líbil se Vám tento článek?
Nezávislost naší redakce můžete podpořit peněžitým darem v jakékoliv výši bankovním převodem na účet:
131-981500247/0100
QR kód obsahuje údaje k platbě, výši částky si určete sami.
Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.
Myslíte, že je problém v pořadu? A co třeba sociální sítě, kam rodiče často dávají fotky svých dětí bez jejich souhlasu? Nebo třeba videa, která s nimi točí a dávají na internet? To nemyslíte, že je třeba řešit spíš, než jeden pořad?
Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
O tuto odpověď jste již vyjádřil(a) zájem. Děkujeme.
reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.