„Musíme se postavit na odpor a bojovat.“ Šéf SOCDEM Michal Šmarda o budoucnosti strany

03.09.2024 16:55 | Rozhovor

Silné osvědčené osobnosti nasazuje podle předsedy Michala Šmardy jeho Sociální demokracie do letošních krajských voleb. SOCDEM sází na sociální témata, se kterými podle jeho slov uspěla už dříve. „Do čela strany i kandidátek by měli jít ti nejúspěšnější z nás,“ míní a připomíná úspěšnou petici ve věci bezplatných zubních plomb a další témata, která zvedají sociálnědemokratičtí politici.

„Musíme se postavit na odpor a bojovat.“ Šéf SOCDEM Michal Šmarda o budoucnosti strany
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda SOCDEM Michal Šmarda

Pane předsedo, blíží se krajské volby. Jaká máte očekávání? V eurovolbách jste nedopadli dobře. Do jaké míry budou tyto volby pro SOCDEM důležité?

Lidé si často myslí, že krajské volby nejsou tak důležité, ale už konkrétní zkušenost z minulosti nám ukázala, že to není pravda. Například v roce 2008, když základním tématem sociální demokracie v krajských volbách byly poplatky u lékaře, tak byla sice pravda, že je kraje nemohou zrušit, ale tlak, který se vyvinul i ze strany krajských zastupitelů, vedl k tomu, že se poplatky u lékaře podařilo zrušit a zachovat bezplatné zdravotnictví. Toto je konkrétní příklad, kdy krajské volby zcela otočily celostátní politiku. 

Podle mého názoru je to možné i dnes, kdy Sociální demokracie mluví o platech ve veřejné sféře, kdy pečovatelky v sociálních službách dneska berou po dvaceti letech práce dvacet tisíc. Totéž kuchařky ve školních jídelnách nebo školníci. Pokud toto téma, se kterým přišla SOCDEM, razantně zazní, je zde velká šance, že dojde k pozitivní změně. Vím, že kraje coby zřizovatelé to vyřešit nemohou. Nelze vzít peníze ze silnic a přidat je kuchařkám nebo sociálním pracovníkům. Ale platí, že když kraje vyvinou silný tlak, vláda bude muset ustoupit a situaci začít řešit. Stejně jako v roce 2008.

Nepochybně nejde pouze o to, s jakými tématy do voleb jdete, ale i jací lidé je budou prosazovat či prezentovat.

Jsem přesvědčený o tom, že politiku nejde dělat bez voličů. Když má někdo vést Sociální demokracii, tak volba jejího předsedy by neměla být jeho první úspěšnou volbou v životě. Do čela strany i kandidátek by měli jít ti nejúspěšnější z nás. Ti teď mají šanci ukázat své schopnosti právě v krajských volbách. Když se podívám, máme řadu velmi schopných lidí. 

Kdo třeba?

Například Martin Netolický v Pardubicích, Břetislav Štefan v Brně, Jiří Běhounek na Vysočině, Jiří Štěpán v Hradci Králové, Svatopluk Němeček v Moravskoslezském kraji anebo mladý Tomáš Polanský v Českých Budějovicích. Ti všichni teď bojují o to, aby dokázali, že budou prospěšní, užiteční a dovedou změnit život občanů k lepšímu. Zároveň ale mají šanci prokázat, že jsou kompetentními politiky. Mrzí mě, že se nezapojilo ještě víc bojovníků, ale strašně moc děkuji těm, kteří se do bitvy zapojili, a myslím, že právě oni jsou budoucností strany.

Na druhou stranu mezi těmi, kteří teď do voleb za SOCDEM jdou, je i několik představitelů „staré gardy“, kteří na rozdíl od jiných ve straně zůstali. Platí, že ve chvílích, kdy je daná strana úspěšná, chce se na kandidátky dostat leckdo, zatímco teď…

Je to pravda. Ti, které jsem jmenoval, se podle mého názoru zapojují právě proto, že vidí problémy lidí ve svém okolí a chtějí jejich životy změnit k lepšímu. Podívejme se například na Svatopluka Němečka (bývalého ministra zdravotnictví, pozn. red.). Ten by se dnes jako velmi úspěšný ředitel nemocnice v Bohumíně nemusel zapojovat do boje, kdyby neviděl, jak strašně k horšímu se mění situace lidí kolem něho. Vyrazil do boje s peticí proti drahé vodě, která je v Moravskoslezském kraji v rukou soukromého subjektu a rabiátským způsobem se tam toto bohatství země drancuje a zároveň s tím se zhoršuje lidem životní úroveň. Proto vyráží do boje, i když by nemusel a v klidu by se mohl věnovat své dosavadní profesi. Jde o příklad člověka, který chce zabojovat za lidi. Totéž Břetislav Štefan v Brně, který skvěle starostuje v Líšni, má spoustu aktivit a úkolů. Když ale vidí, co se na jižní Moravě děje se zdravotnictvím a plíživě je tam opět připravená privatizace zdravotnických zařízení, které je třeba zabránit, jde do toho. 

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

Mgr. Marie Jílková byl položen dotaz

Zkrácené úvazky

Paní Jilková, chlubíte se podporou zkrácených úvazků. Ale nemáte dojem, že je jich u nás pořád žalostně málo? Co s tím hodláte dělat? Protože už jste u vlády dost dlouho a situace je pořád stejná. Navíc vzhledem k nízkým mzdám, s kterými také nic neděláte, se ty zkrácené úvazky až na výjimky nevypla...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Bližší informace o podporovateli, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseAjkaBajka , 03.09.2024 19:26:56
SOCDEM Jde o miliardáře a investora Jana Bartu, který se řadí k liberálně smýšlející u člověku a záleží mu na prozápadním směřování ČR. To by sice stačilo, ale je toho více. Podporoval PP v prezidentské kampani. Nyní podporuje Socdem a spočítal si, tedy on, že když Šmarda uspěje oslabí tím Babiše a SPD. Jeho cílem je podpora pětizla, ubrat voliče ANO aa SPD. Je to úsměvné a velmi vzdálené realitě. Ale dal Babišovi argument, že Šmarda brojí proti miliardářům a oligarchii a jiný celou SOCDEM platí. Kdo teď chce volit SOCDEM. To je 100x lepší volit Konečnou jako zástupkyni sociálního politického uskupení. To není prodejná děva, která se nechá za prachy koupit.

|  6 |  0

Další články z rubriky

Třicet tisíc ukrajinských aut nemusí mít technickou, podotýká poslanec Koten. A české řidiče budou nahánět?

18:59 Třicet tisíc ukrajinských aut nemusí mít technickou, podotýká poslanec Koten. A české řidiče budou nahánět?

Má část českých řidičů kvůli emisím nahánět nějakým úřadem či inspekcí, co si pan Kupka za další pen…