Pane předsedo, blíží se krajské volby. Jaká máte očekávání? V eurovolbách jste nedopadli dobře. Do jaké míry budou tyto volby pro SOCDEM důležité?
Lidé si často myslí, že krajské volby nejsou tak důležité, ale už konkrétní zkušenost z minulosti nám ukázala, že to není pravda. Například v roce 2008, když základním tématem sociální demokracie v krajských volbách byly poplatky u lékaře, tak byla sice pravda, že je kraje nemohou zrušit, ale tlak, který se vyvinul i ze strany krajských zastupitelů, vedl k tomu, že se poplatky u lékaře podařilo zrušit a zachovat bezplatné zdravotnictví. Toto je konkrétní příklad, kdy krajské volby zcela otočily celostátní politiku.
Podle mého názoru je to možné i dnes, kdy Sociální demokracie mluví o platech ve veřejné sféře, kdy pečovatelky v sociálních službách dneska berou po dvaceti letech práce dvacet tisíc. Totéž kuchařky ve školních jídelnách nebo školníci. Pokud toto téma, se kterým přišla SOCDEM, razantně zazní, je zde velká šance, že dojde k pozitivní změně. Vím, že kraje coby zřizovatelé to vyřešit nemohou. Nelze vzít peníze ze silnic a přidat je kuchařkám nebo sociálním pracovníkům. Ale platí, že když kraje vyvinou silný tlak, vláda bude muset ustoupit a situaci začít řešit. Stejně jako v roce 2008.
Nepochybně nejde pouze o to, s jakými tématy do voleb jdete, ale i jací lidé je budou prosazovat či prezentovat.
Jsem přesvědčený o tom, že politiku nejde dělat bez voličů. Když má někdo vést Sociální demokracii, tak volba jejího předsedy by neměla být jeho první úspěšnou volbou v životě. Do čela strany i kandidátek by měli jít ti nejúspěšnější z nás. Ti teď mají šanci ukázat své schopnosti právě v krajských volbách. Když se podívám, máme řadu velmi schopných lidí.
Kdo třeba?
Například Martin Netolický v Pardubicích, Břetislav Štefan v Brně, Jiří Běhounek na Vysočině, Jiří Štěpán v Hradci Králové, Svatopluk Němeček v Moravskoslezském kraji anebo mladý Tomáš Polanský v Českých Budějovicích. Ti všichni teď bojují o to, aby dokázali, že budou prospěšní, užiteční a dovedou změnit život občanů k lepšímu. Zároveň ale mají šanci prokázat, že jsou kompetentními politiky. Mrzí mě, že se nezapojilo ještě víc bojovníků, ale strašně moc děkuji těm, kteří se do bitvy zapojili, a myslím, že právě oni jsou budoucností strany.
Na druhou stranu mezi těmi, kteří teď do voleb za SOCDEM jdou, je i několik představitelů „staré gardy“, kteří na rozdíl od jiných ve straně zůstali. Platí, že ve chvílích, kdy je daná strana úspěšná, chce se na kandidátky dostat leckdo, zatímco teď…
Je to pravda. Ti, které jsem jmenoval, se podle mého názoru zapojují právě proto, že vidí problémy lidí ve svém okolí a chtějí jejich životy změnit k lepšímu. Podívejme se například na Svatopluka Němečka (bývalého ministra zdravotnictví, pozn. red.). Ten by se dnes jako velmi úspěšný ředitel nemocnice v Bohumíně nemusel zapojovat do boje, kdyby neviděl, jak strašně k horšímu se mění situace lidí kolem něho. Vyrazil do boje s peticí proti drahé vodě, která je v Moravskoslezském kraji v rukou soukromého subjektu a rabiátským způsobem se tam toto bohatství země drancuje a zároveň s tím se zhoršuje lidem životní úroveň. Proto vyráží do boje, i když by nemusel a v klidu by se mohl věnovat své dosavadní profesi. Jde o příklad člověka, který chce zabojovat za lidi. Totéž Břetislav Štefan v Brně, který skvěle starostuje v Líšni, má spoustu aktivit a úkolů. Když ale vidí, co se na jižní Moravě děje se zdravotnictvím a plíživě je tam opět připravená privatizace zdravotnických zařízení, které je třeba zabránit, jde do toho.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka