„Nesmí se už stát, že policie nebude mít na benzín.“ Senátor Bublan o bezpečnosti naší země i připravenosti na mimořádné situace

15.01.2017 13:52 | Zprávy

ROZHOVOR Bývalý ministr vnitra a dnes senátor František Bublan (ČSSD) nevidí velké riziko teroristických útoků u nás, nelze ale zavírat oči před celosvětovou situací, před hrozbami pramenícími z kybernetického zločinu, vývojem na Ukrajině, narůstajícím nacionalismem v Rusku, existencí tzv. zhroucených států jako je Sýrie, nebo Libye.

„Nesmí se už stát, že policie nebude mít na benzín.“ Senátor Bublan o bezpečnosti naší země i připravenosti na mimořádné situace
Foto: Hans Štembera
Popisek: František Bublan

Jak hodnotíte v současnosti bezpečnost České republiky s ohledem na situaci v Evropě, rizika terorismu atd.?

Pokud budeme hodnotit bezpečnost České republiky pouze z hlediska možného teroristického útoku, tak můžeme konstatovat, že riziko není příliš velké. Alespoň prozatím. Nemůžeme však zavírat oči před celosvětovou situací, před hrozbami pramenícími z kybernetického zločinu, vývojem na Ukrajině, narůstajícím nacionalismem v Rusku, existencí tzv. zhroucených států jako je Sýrie, nebo Libye a možných dalších následovníků, klimatickými změnami v oblasti Sahelu, militarismem v Severní Koreji a dalšími jevy, které dosvědčují, že svět je v současné době nejvíce nestabilní od druhé světové války. Nejsme žádným ostrůvkem ve světě a ani v Evropě, každé narušení stability se nás může nějak dotknout. Hodnotit bezpečnost ČR separátně nemá žádný význam.

Jaké riziko představuje v současnosti migrace?

Riziko migrace souvisí s výše uvedenými jevy. Poslední zkušenost s migrací, která silněji proběhla v minulých dvou letech, nás přinutila k hledání řešení, jak si zachovat svoji bezpečnost a současně hodnoty, na kterých je Evropská unie postavena. Jednoduchá řešení a jednoduché soudy v podobě hesel, že nikoho přijmout nechceme, jsou nebezpečné především pro nás samotné a naši evropskou podobu lidství. Rozlišování mezi válečnými uprchlíky a ekonomickými migranty, pomoc v klíčových státech migrace, případně i vojenská intervence, to jsou správné kroky, podpořené větší ochranou evropského prostoru.

Je aktuální riziko spících agentů Islámského státu nebo Tálibánu?

Mluvit o aktuálním riziku spících agentů je téměř nemožné, neboť na tom je princip spících agentů založen. Tento spánek může trvat rok, nebo taky let deset a více.

Je v současnosti česká policie schopná stoprocentně zajistit bezpečnost i v případě mimořádných událostí, jaké se odehrály např. před Vánoci v Berlíně?

Povinností Policie ČR je pracovat na sto procent, připravovat se na možné mimořádné události. To ovšem neznamená, že se nám nemůže nic stát. Nevinné oběti mnoha činů jsou u nás většinou způsobeny vyšinutými jedinci – viz střelec v Uherském Brodě, nebo vraždící žena v supermarketu. Nesmí se však opakovat situace, kdy policie nebude mít peníze na benzín, nebo na přesčasy a bude proto omezovat svoji činnost, jak se již v minulosti dělo.

Na jaké úrovni je v tomto směru výcvik policistů?

Úroveň výcviku policistů je na dobré úrovni, zvláště ve specializovaných útvarech jako je např. URNA. Samozřejmě je však třeba stále něco zlepšovat.

Považujete za bezpečný volný režim žadatelů o azyl v ČR, v jehož rámci se mohou volně pohybovat mimo azylová centra?

Azylový proces probíhá několik měsíců, není možné, a ani dobré, žadatele držet v izolaci zavřené za dráty. Neodpovídá to ani evropským normám.

Jak by měli být žadatelé o azyl prověřováni?

S tím souvisí i prověřování žadatelů o azyl, během pobytu se dá rovněž poznat, jak moc se chce žadatel integrovat, jak spolupracuje, s kým se stýká apod. Základem prověřování je samozřejmě jeho původ, pravdivost informací, které o sobě sdělí a jejich porovnávání s databázemi.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: David Daniel

Slavnostní účtenková loterie

Paní Schillerová, nemyslíte si, že by bylo lepší, kdyby se zabývali zaměstnanci najati na účtenkovou loterii něčím užitečnějším? Nebo že bychom mohli za účtenkovou loterii ušetřit a tyto finance raději dát či rozdělit mezi pečovatelské domy na podporu důstojného stáří? Nemyslíte si, že by taková čás...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„To už vymysleli obchodníci s vodou.“ Jak z vás markety vyrážejí peníze

9:45 „To už vymysleli obchodníci s vodou.“ Jak z vás markety vyrážejí peníze

VIDLÁKŮV TÝDEN „To nevymyslely markety, to vymysleli kdysi vodaři. Zdražili vodu, lidé s ní začali š…