„Od dopadů bomb nás dělil obsah jedné nádrže nafty,“ vzpomíná Dočekal ze Svobodných
11.03.2022 16:33 | Rozhovor
Podnikatel, pražský zastupitel a místopředseda Svobodných Jan Dočekal patřil k těm, kteří ihned po vypuknutí války na Ukrajině přispěchali na pomoc. Protože měl bohaté zkušenosti s humanitární pomocí během povodní v roce 2022, ihned se zapojil do expedice, která dovezla na ukrajinské hranice dvě dodávky pomoci. „Člověk si v tu chvíli uvědomí, že jen obsah jedné nádrže nafty v autě a pár hodin cesty nás dělí od míst, kde padají bomby. Co bych ale rád zdůraznil, je ochota polských pohraničníků a policistů. Přímo na hranicích si přebírali jednotlivé lidi, ukazovali, kde se dá najíst, kde je materiální pomoc atd. A to vše s úsměvem,“ podělil se Jan Dočekal o své zážitky v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz.
reklama
Společně se svými kolegy ze Svobodných jste se postaral o transport humanitární pomoci na ukrajinské hranice. Proč jste se rozhodl podniknout tuto náročnou a možná trochu i nebezpečnou cestu?
Pomoc lidem v nouzi povazuji společně se svými kolegy za jeden ze základních imperativů. Navíc se jedná o pomoc lidem, jejichž země byla napadena agresorem a statečně se brání. Pocházejí ze stejného kulturního okruhu, jsou známi svojí skromností a pracovitostí. V jejich případě nelze ani náhodou hovořit o ekonomických důvodech k migraci. Motivací je jednoznačně snaha zachránit holý život. Strávili jsme několik hodin na hraničním přechodu Krosčenko a za celou dobu jsem neviděl hranici přecházet jediného muže, i když takové případy jistě jsou. Pouze ženy s dětmi a kočárky, případně některá v ruce držela přepravku s kočkou nebo vedla na vodítku psa. Tento obrázek je v diametrálním rozporu s fotografiemi uprchlíků ze Sýrie, Tuniska, Maroka atd. Cestu bych neoznačil slovem náročná. Každý „kamioňák“ najede daleko více kilometrů. A o nebezpečí se v tomto případě také nedá mluvit. Od vlastního konfliktu jsme byli několik set kilometrů daleko.
Nebylo to nebezpečné se takto bezprostředně přiblížit válečnému konfliktu?
Jak už jsem řekl, válečný konflikt se nás osobně nijak nedotkl. Je ale zvláštní pocit vědět, že kdybychom místo do Prahy odjeli na druhou stranu, tak už za pár hodin se ocitneme pod palbou. Člověk si v tu chvíli uvědomí, že jen obsah jedné nádrže nafty v autě a pár hodin cesty nás dělí od míst, kde padají bomby.
Na hranice jste dorazili několika dodávkami plnými humanitární pomoci. O jakou pomoc šlo a kde konkrétně skončila?
Jednalo se o kompletní vybavení hotspotu, to je stan, osvětlení, nouzový nábytek, vytápění atd. Dále pak jsme vezli věci běžné potřeby, které se lidem na útěku vždy hodí. Jednalo se o pleny, dámskou hygienu, potraviny, deky, základní léky, toaletní papír apod. Zde se patří poděkovat lidem z Hotelu Sv. Vojtěch v Počátcích, kteří část nákladu zajistili sbírkou ve svém okolí. Z této pomoci jsme dovybavili kontaktní místo hned za hranicemi. Ono to možná bude znít jako trivialita, ale všichni třeba uvítali, že jsme s sebou vezli i židle a lavice. Když čekáte v mrazu třeba 20 hodin na přechod hranice, tak jste rádi, že si dáte čaj a konečně si můžete na něco sednout. Další část naší zásilky šla tzv. zeleným koridorem na ukrajinskou stranu, kde je podle našich zpráv materiální pomoci méně a je hůře dostupná. Na místě jsme získali řadu kontaktů a naše druhá výprava již vezla vybavení jako např. radiostanice, zdravotnický materiál atd. Tato druhá výprava už část pomoci vyložila přímo na území Ukrajiny.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Líbil se Vám tento článek?
Nezávislost naší redakce můžete podpořit peněžitým darem v jakékoliv výši bankovním převodem na účet:
131-981500247/0100
QR kód obsahuje údaje k platbě, výši částky si určete sami.
Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Jak vysvětlíte, že SPD je schopné s vládou jednat o důchodech a prý i nějaké jejich návrhy připouští, ale vy se s vládou nedomluvíte? Není problém u vás? A chápu správně, že pokud vyhrajete volby, tak celou reformu, kterou tato vláda schválí zrušíte? A máte za ni už náhradu? Protože když jste byli v...
Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
O tuto odpověď jste již vyjádřil(a) zájem. Děkujeme.
reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.