Pane inženýre, na webu Vasevec.cz jste uvedl: „Od 24. března má česká vláda k dispozici sdělení Evropské komise o ‚Dočasném krizovém rámci pro opatření státní podpory na podporu hospodářství po agresi Ruska vůči Ukrajině‘. Podle tohoto opatření Evropské komise je možné, aby česká vláda, jako vždy netečná k řešení problému lidí dole, zasáhla a přijala rozpočtové opatření, které by umožnilo krýt část nárůstu cen energií firmám v oblasti potravinářského průmyslu, ale také v zemědělství v řádech několika miliard Kč.“ Jak se k tomuto „sdělení EU“ podle vás česká vláda staví? Co by konkrétně měla dělat?
Vláda to úplně ignoruje. Měla by sáhnout do rozpočtové rezervy, vyčlenit několik miliard ve prospěch těch malých a středních podnikatelů v potravinářském průmyslu a také v zemědělství, aby jim sanovala vyšší ceny pohonných hmot a energií. Vláda v rámci nějaké své filozofie, poněkud zvrhlé, neuplatňuje a nechce uplatňovat plošné zásahy. No tak tady mají možnost udělat konkrétní zásah, rozpočtové opatření, ve prospěch určitých skupin podnikatelů, kteří se bez toho mohou položit na lopatky.
Tito podnikatelé, malé a střední firmy, jsou ohroženi. No ale tím je ohrožena také zaměstnanost, protože firmy se dostávají na hranici toho, co mohou unést. Když se budou dál promítat zvyšující se ceny energií i pohonných hmot konkrétně třeba do cen potravinářského zboží, no tak budou lidé omezovat nákupy. Nebudou na to prostě mít. A toto, o čem mluvíme, je určeno především ke krytí zvýšených nákladů na energie.
Dám příklad – pekárna má zvýšené náklady na energie. A v rámci nějakého vládního programu by jí část těch nákladů mohla být sanována. Vláda ale toto ignoruje a raději se zabývá navyšováním rozpočtu na obranu. Já nevím, jestli z toho chtějí nakupovat zbraně pro Ukrajinu?
Myslím, že by se ale měli přednostně zabývat těmito věcmi. Zvlášť když už to mají měsíc k dispozici. Naprostá většina zemí EU toto využívá. Zase tak finančně náročné by to nebylo. Z hlediska státního rozpočtu, který má řekněme bilion 900 miliard výdajů, tak tři až pět miliard by se zcela nepochybně v té rozpočtové rezervě našly. Rozhodně bych je hledal raději, než na navyšování výdajů pro ministerstvo obrany.
A jak si vysvětlujete, že to vláda, jak říkáte, ignoruje?
Tak, jsou neschopní, to je jedna věc. Jsou nezkušení, nechápou ty konsekvence, ke kterým to může vést v oblasti toho středního podnikatelského stavu, k likvidaci pracovních míst, což by tady vytvářelo velké sociální pnutí. Na jedné straně tady máme naše lidi, pak tady máme ještě příchozí Ukrajince, kteří také budou asi těžko hledat práci, pokud neovládají český jazyk. Aby lidé ztráceli nebo nemohli najít práci, to přece určitě není našim zájmem.
Ale zkrátka, ve vládě jsou lidé, kteří nikdy nic neřídili. Například ministr financí se snaží chovat jako účetní. Není ani národohospodář. Nikdy to nedělal. Má radost z toho, když přibývají v podstatě inflačně peníze v příjmech státního rozpočtu, ale neumí si představit vůbec ty dopady, které to má na podniky, na zaměstnance...
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: David Hora