Jsme v současné době svobodní, jak jsme si to vysnili při sametové revoluci?
Osobně jsem názoru, že ano, respektive naše občanské a politické svobody jsou dnes nastaveny tak, jak byly v roce 1989 požadovány. Máme zde možnost svobodné volby v demokratických volbách, máme právo na spravedlivý proces, máme nezávislé orgány činné v trestním řízení. Náš stát není spravován z ústředního orgánu politické strany, ale z ústavně ukotvených institucí, tedy je spravován vládou, parlamentem a místními samosprávami. V tomto smyslu bylo, myslím, uděláno mnoho dobrého.
Druhou věcí je však svoboda názorová, kterou jistě také máme, avšak já osobně jsem se například setkala s tím, že Pavel Šafr mne několikrát na svém blogu Forum24 kádroval za to, že jsem upřímně vyjádřila lítost a opovržení směrem k politickým procesům 50. let a jejich obětem, zejména dr. Miladě Horákové. Toto pro mne je stále velkým otazníkem, protože nevím, zda je to úplně ona demokratická diskuse, které se já osobně například vůbec nebráním.
Při privatizaci se říkalo, že když si utáhneme opasky, doženeme Rakousko a Německo a přiblížíme se ke Švýcarsku. Zdá se, že se nám však tyto země naopak vzdalují...
Já osobně toto nemám ráda, protože nelze porovnávat českou a německou, případně dokonce švýcarskou ekonomiku a trh. U nás jsme byli celých 41 let zvyklí na mnohem nižší produktivitu práce, kdy mnohým profesím byla práce vytvářena uměle. Upřímně, tato hesla jsou pro mne v porevoluční době falešná, protože nelze udělat z občanů, kteří 41 let žijí v socialismu, v plánovaném hospodářství a v centrálně řízené ekonomice, přes noc kapitalisty. Toto není o tom, že by naši lidé byli špatní, ale o tom, že jsme za sebou měli 41 let hospodářské stagnace. Německo nezačínalo po pádu komunismu z ničeho, protože mělo ekonomicky vyspělou západní část. No a Švýcarsko? Země, která měla za 2. světové války tolik peněz, že si mohla platit neutralitu, s tou se snad ani nelze srovnávat, to je země úplně jiné kategorie.
Předpokládáte, že po schválení výročních zpráv ČT „bude klid“? Nebo budou pokračovat útoky na veřejnoprávní média?
Já bych neřekla, že toto nějak ovlivní schválení zpráv. Musíme si hlavně definovat, co je vlastně útok, protože já osobně například mám vůči ČT výhrad celou řadu. Na některé její pořady je můj názor velmi rezervovaný, ale myslím si, že to není nic, co by nebylo založeno na racionálních a pravdivých argumentech. To já tedy nepovažuji za útok, ale za oprávněnou kritiku, která bude pokračovat, podle mne, i po schválení zpráv. Útoky ve smyslu neopodstatněných výkřiků proti ČT jako celku budou, podle mne, také pokračovat i po schválení zpráv, avšak to je něco, co nelze brát až tak vážně, protože pro ně mnohdy neexistují konkrétní a relevantní argumenty.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Václav Fiala