„Řeknou, co si myslí. Tajně.“ Slovenský poslanec o europarlamentu. Jak to chodí

25.05.2023 4:44 | Rozhovor

Jak to chodí v europarlamentu? „Lidovci a progresivní sociální demokraté vám někdy mezi čtyřma očima řeknou, co si myslí, ale ve vystoupeních a hlasováních už jdou v souladu s přesvědčením frakce,“ říká Milan Uhrík, slovenský europoslanec za Republiku. Sám se vyjadřuje upřímně, i když si za to vysloužil nejednu nálepku. Zkritizoval například šéfa unijní diplomacie Borella, že s diplomacií nemá nic společného a spíš se z něj stává ministr války. A Pavlova slova o přijetí Ukrajiny do EU? „Neodrážejí realitu,“ míní europoslanec.

„Řeknou, co si myslí. Tajně.“ Slovenský poslanec o europarlamentu. Jak to chodí
Foto: Repro Youtube
Popisek: Slovenský europoslanec Milan Uhrík

Už to jsou čtyři roky, co jste byl zvolen do Evropského parlamentu. Co vám za tu dobu působení v Bruselu o politice a politicích z celé EU ukázalo? A co vás v europarlamentu nejvíc překvapilo, ať už mile, nebo nemile?

Čtyři roky v Evropském parlamentu jsou dobrou příležitostí poznat evropské procesy přímo při jejich tvorbě. Tento faktor pomáhá všeobecné zkušenosti jak osobní, tak kolektivní v rámci politického snažení. O nemilém překvapení nemusíme mluvit, protože ze své pozice jsem byl připraven, že zde budou iniciativy, které jako vlastenec a konzervativec odmítám. Sem patří snahy omezovat kompetence členských států a přesunout rozhodování do rukou nevolených úředníků. Rovněž různé ideologické nápady, kam patří „zelená“ nebo „duhová“ agenda, snažící se o rozbití ekonomiky, průmyslu a tradiční rodiny pod vzletnými slogany. Milým překvapením je mezinárodní rozměr, kde jsem našel porozumění a podporu od mnoha vlastenecky orientovaných zástupců evropských států. Je to dobrý základ, aby se nám podařilo Evropu změnit k lepšímu. Na Evropu 21. století, která bude kontinentem prosperity a dobrým místem pro život evropských rodin a výchovu jejich dětí.

Máte zkušenosti s tím, že by kolegové při neformálním jednání byli méně kategoričtí než při svých vystoupeních před Evropským parlamentem, nebo oficiální stanoviska ke Green Dealu, k dění na Ukrajině a další hájí neústupně i mimo sál a mikrofony?

Frakce, které patří do progresivního a zeleného tábora, jsou přesvědčeny, že každý bruselský návrh je cestou do ráje a fanaticky ho prosazují. Pak jsou zde lidovci a progresivní sociální demokraté, kteří vám někdy mezi čtyřma očima řeknou, co si myslí, ale ve vystoupeních a hlasováních už jdou v souladu s přesvědčením frakce. To se ukazuje u témat války, migračního paktu i genderové agendy. Nakonec je zde spektrum konzervativního a vlasteneckého typu, které už nemá problém říkat, co si myslí, ať už v souladu nebo protikladu s bruselskou agendou. Je to volba každého politika, zda se bude ubírat cestou dvou tváří, nebo upřímnosti. Já jsem se vydal cestou férovosti a upřímnosti, i když jsem za to občas nálepkovaný. Je však důležité sledovat, kdo jak hlasuje, aby si volič uměl udělat objektivní názor na dění.

Jen čtyři státy v rámci EU se podle nové studie think-tanku New Economics Foundation nemusí bát o to, že by v budoucnu neměly prostředky pro financování projektů na zpomalení globálního oteplování. Vedle Dánska se k nim řadí Švédsko, Lotyšsko a Irsko. Analytici se domnívají, že tento problém by mohl do budoucna ještě zvýšit hospodářské rozdíly mezi jednotlivými evropskými zeměmi. Pozorujete při jednáních, že by si europoslanci především ze zemí střední a východní Evropy uvědomovali a připouštěli, co jejich ekonomicky slabším zemím hrozí?

Hovoříme-li o státech střední a východní Evropy, ekonomickou diskusi zastiňuje spíše diskuse o hlasovacích právech nebo o dostupnosti evropských prostředků pro „neposlušné státy“, tedy v tomto případě pro Polsko a Maďarsko. Naši sousedé dlouhodobě vzdorují masové nelegální migraci nebo bruselským nápadům, které zpochybňují tradiční model rodiny. V tomto smyslu vidím i regionální perspektivu, která by se z pohledu nás, v centru Evropy, dala do budoucna využít jako základna „zdravého rozumu“, která by neřešila různé ideologické nesmysly, ale spíše hmatatelnou realitu běžného člověka, tedy pracovní příležitosti, malé a střední podniky, výkon průmyslu, hospodářství, životní standard, infrastrukturu a ekonomickou spolupráci.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Jiří Hroník

MUDr. Ivo Trešl byl položen dotaz

očkování

Vážený pane doktore, ráda bych využila možnosti se vás zde zeptat na jednu věc. Když se nechám očkovat proti černému kašli, znamená to, že ho nemůžu dostat nebo je to jak s vakcínou proti covidu? A ještě na jak dlouho mě případně očkování proti nákaze ochrání? A když už jsem nakousla téma covid, pro...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Síkelův „nákup století“. Poslankyně SPD jej chtěla řešit, takto dopadla

18:06 Síkelův „nákup století“. Poslankyně SPD jej chtěla řešit, takto dopadla

Vykoupením dluhů společnosti Net4Gas, které posvětila Fialova vláda na nátlak exministra Síkely, tak…