„Rusáci a Číňani jsou ko*oti?“ Hnědé proudy. Zemana kritizují, ale u Novotného mlčí. Předseda Změny a bývalý primátor má velké obavy z fyzického násilí

18.05.2020 18:20 | Zprávy

ROZHOVOR „Dnes je módní ukazovat na Rusko svaly, když máme v zádech NATO. Za mě je to stejně směšné, jako když jsme kdysi se Sovětským svazem v zádech napínali svaly směrem k Americe. Jsou to jen takové malé naschvály od lidí, kteří si tím asi potřebují dokázat svoje hrdinství,“ domnívá se bývalý liberecký primátor a předseda hnutí Změna Jan Korytář. „Nemyslím si, že by pan Novotný byl moderní politik. Jeho vyjadřování někdy připomíná spíše stoku a jeho sebestřednost nemá konkurenci. Bohužel, nemalá část lidí ho v jeho chování podporuje. Já mám z lidí jako pan Novotný spíše obavy, nikdy nevíte, kdy se verbální násilí změní ve fyzické,“ vysvětluje.

„Rusáci a Číňani jsou ko*oti?“ Hnědé proudy. Zemana kritizují, ale u Novotného mlčí. Předseda Změny a bývalý primátor má velké obavy z fyzického násilí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Socha Koněva, ještě na svém místě

Připomněli jsme si v poměrně vzrušených diskusích 75 let od konce druhé světové války. V Česku se v posledních letech výrazně posunul pohled na osvobození země, což se projevilo i teď. Zatímco do roku 1989 se příliš nemluvilo o osvobození západního území americkou armádou, nyní je pomalu otázkou odvahy zmiňovat roli Rudé armády. Jaká tato role byla podle vás?

Role Rudé armády byla zcela klíčová. Obrat na východní frontě u Stalingradu přišel již začátkem roku 1943, vylodění v Normandii následně v červnu 1944. Upozaďovat dnes význam Rudé armády je stejně hloupé, jako když komunisti kdysi zamlčovali osvobození části naší země americkými jednotkami. Nemám rád ohýbání dějin na žádnou stranu. 

Od pražského primátora jsme se dozvěděli překvapivou novinku, že se prý Praha osvobodila sama. K tomu jste na facebooku napsal (ironicky), že tak chytrého primátora musí Praze závidět celá země... Jak vidíte vy osvobození Prahy? Kde začalo?

Co k tomu říct? Že by pan primátor měl pravdu, kdyby se Praha začala osvobozovat a skutečně osvobodila třeba v roce 1943, kdy byla Rudá armáda ještě u Stalingradu, nebo v roce 1944, když vypuklo Slovenské národní povstání. Jeho vyjádření je stejně logické, jako kdyby tvrdil, že mléko nevzniká u krávy, ale ve skladech supermarketů. Bez nasazení a ohromných ztrát na životech vojáků Rudé armády by žádné osvobození Prahy nebylo. Ano, je pravda, že Vlasovova armáda se na poslední chvíli a zejména ve vlastním zájmu přidala na stranu Pražanů, když tři dny pomáhala Pražanům odrážet německé jednotky. Ale nějak zásadně tento fakt vyzdvihovat, když ještě pár dní předtím bojovala po boku wehrmachtu, tak to mi nepřijde vhodné. 

Protiruské nálady u nás se snaží vystupňovat někteří pražští komunální politici, ať už odstraněním sochy maršála Koněva, odhalení pamětní desky vlasovcům nebo přejmenováním náměstí, kde sídlí velvyslanectví Ruské federace. Proč tak činí? K čemu je to dobré?

Je to „dobré“ z několika důvodů. Pánové Hřib, Novotný a Kolář jsou politici, a tak sbírají politické body, nemalé části voličů se to líbí. Dnes je módní ukazovat na Rusko svaly, když máme v zádech NATO. Za mě je to stejně směšné, jako když jsme kdysi se Sovětským svazem v zádech napínali svaly směrem k Americe. Mně osobně tyto kroky sympatické nejsou, nemám pocit, že by přinášely cokoliv pozitivního. Jsou to jen takové malé naschvály od lidí, kteří si tím asi potřebují dokázat svoje hrdinství.

Jedním z těchto politiků je starosta Řeporyjí Pavel Novotný. Ten se chová velice svérázně jak k politickým oponentům, tak třeba právě k Rusku. Takhle nějak vypadá prototyp moderního politika? 

Nemyslím si, že by pan Novotný byl moderní politik. Jeho vyjadřování někdy připomíná spíše stoku a jeho sebestřednost nemá konkurenci. Bohužel, nemalá část lidí ho v jeho chování podporuje. Já mám z lidí jako pan Novotný spíše obavy, nikdy nevíte, kdy se verbální násilí změní ve fyzické. Vždyť on mluví veřejně, jako by se nechumelilo o tom, že by někteří politici měli viset nebo se vyjádří o celých národech jako že „Rusáci a Číňani jsou kokoti“. Takový člověk  by měl v normální společnosti druhý den v politice skončit. Jeho chování je za mě neakceptovatelné.

Novotného netepou ani jinak velmi kritičtí čeští novináři, kteří jsou citliví na úroveň politického diskurzu. Co si o tom myslíte?

Ano, ti co třeba Zemana někdy i správně kritizují, tak v případě Novotného mlčí. Možná proto, že vyslovuje to, co se oni sami bojí napsat nebo říct. To  jsou takové ty spodní hnědé proudy, které dřímají na dně některých lidských duší. Někteří se ho dokonce za jeho chování ještě zastávají, protože on tepe do lidí a politiků, které nemají rádi. To mi přijde ale silně krátkozraké. Některé způsoby chování a vyjadřování by měly být v demokratické společnosti mimo hru. 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Oldřich Szaban

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek byl položen dotaz

Proč jste při předkládání zákona o střetu zájmů postupoval tak, jak jste postupoval?

Soud zákon shodil ze stolu ne kvůli obsahu, ale formě, jakou byl přijat. Přitom kdybyste postupoval tak, jak se má, zákon by přeci taky prošel nebo myslíte, že ne? A myslíte, že je obecně transparentní postupovat tak, jak jste postupoval vy, tedy že jste zákon chtěl prosadit jen jako přílepek bez to...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Stát prorostlý neziskovkami. Pro začátek zrušit dvě nejšílenější ministerstva, navrhuje senátor

19:57 Stát prorostlý neziskovkami. Pro začátek zrušit dvě nejšílenější ministerstva, navrhuje senátor

Jakou moc mají politické neziskovky a jak se s ní vypořádat? Může Ústavní soud místo zákonodárců roz…