„Strašidelné.“ Omezení aut, Green Deal. Odhalení o Fialově vládě

16.05.2023 10:07 | Rozhovor

Pošleme do EU špatná čísla a pak to začneme řešit, připomíná ekonomický novinář Petr Bayer ze Spolku za přiměřené ceny energií. „Vždyť principiálně to samé nastalo při zrodu normy Euro 7 či dalších unijních cílů,“ vyčítá Fialově vládě, jak vyjednává o drastickém omezení spalovacích aut či o jiných nařízeních shrnutých pod pojmem Green Deal. „V Evropě chybí přes 90 procent surovin k výrobě srdce elektromobilů – baterií. Prakticky vše se dováží hlavně z Číny. V době, kdy tato země vyváží do Evropy už cenově supervýhodná elektroauta, máme spoléhat na její dobrotu dodat nám suroviny pro baterie našich evropských aut?“ vadí mu.

„Strašidelné.“ Omezení aut, Green Deal. Odhalení o Fialově vládě
Foto: FCB
Popisek: Petr Fiala a Olaf Scholz na jednání Evropské rady

Evropský parlament a Rada EU se nedávno dohodly na posílení směrnice EU o obnovitelných zdrojích energie. Na základě dohody se zvyšuje závazný cíl EU v oblasti obnovitelných zdrojů energie do roku 2030 ze současných 32 na nejméně 42,5 % a téměř se zdvojnásobuje stávající podíl energie z obnovitelných zdrojů v EU. Co o tomto kroku, jímž se EU přibližuje k dokončení balíčku právních předpisů „Fit for 55“ zaměřeného na realizaci Zelené dohody pro Evropu, soudíte?

Je na hony vzdálen současnému reálnému životu unijních Evropanů, především co se týká z toho vyplývajících nákladů na každodenním živobytí drtivé většiny lidí. Podobné závazky „od stolu“ jsme přece u nás dlouho slýchávali v době reálného socialismu a nemusím připomínat, co ve výsledku přinášely. Především co se týká rychlosti prosazování a s ní spojené ekonomické udržitelnosti jde o obrovský zásah do životní úrovně obyvatel starého kontinentu, kterou nemůže ospravedlnit žádný solidární peněžní fond, kterým se mají tlumit dopady. Tím vlastně sami tvůrci podobných závazků přiznávají, že to, co dělají, povede ke zchudnutí evropské populace. Nejen nám v Česku už se zdá, že cena za údajnou záchranu planety přesahuje míru snesitelnosti. Když nejste ideově na stejné vlně, tak se logicky ptáte, proč se pro údajné blaho všehomíra dělá něco, co většině lidí vadí. Jak vyplynulo z nedávného průzkumu agentury YouGov, většina Evropanů chce sice chránit světové klima, ale bez toho, aby si musela významněji odříci svůj komfort. Rozumím jim. O tom to přece je, nemůžete lidem rozkazovat, aby dobrovolně chudli, jenom proto, že si to jejich vedení přeje, byť se zaštiťuje štítem světových zachránců. Pardon, ale tuto filozofii spousta lidí nikdy nepřijme.

Jen čtyři státy v rámci EU se podle nové studie think-tanku New Economics Foundation nemusí bát o to, že by v budoucnu neměly prostředky pro financování projektů na zpomalení globálního oteplování. Vedle Dánska se k nim řadí Švédsko, Lotyšsko a Irsko. Analytici se domnívají, že tento problém by mohl do budoucna ještě zvýšit hospodářské rozdíly mezi jednotlivými evropskými zeměmi. Je podle vás reálné, že by si to především vlády zemí střední a východní Evropy uvědomily a začaly proti tomuto trendu brojit a pokusily se ho zpomalit, když už ne zastavit?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Nikdo nemůže být tak hloupý, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseDoktorrr , 16.05.2023 11:44:38
Tohle je řízená likvidace států EU.

|  12 |  0

Další články z rubriky

Nevyjde se 130 tisíci? Výrok Šípové je nehorázný, říká Šichtařová

18:06 Nevyjde se 130 tisíci? Výrok Šípové je nehorázný, říká Šichtařová

INVENTURA MARKÉTY ŠICHTAŘOVÉ 130 tisíc je královský plat, a to nejen pro rodinu s pěti dětmi, ale do…