Bývalý prezident Václav Klaus a zakladatel ODS oslavil na Hradě osmdesáté narozeniny za přítomnosti spousty hostů včetně současného prezidenta. Co byste mu jako člen ODS popřál?
Klaus určitě patří k nejvýraznějším politikům a osobnostem polistopadového vývoje, myslím, že možná se úplně neshodujeme v názorech na současné dění, přesto bych mu k osmdesátinám popřál pevné zdraví, duševní svěžest a hodně optimismu.
Trochu jste to naznačil. Jak celkově hodnotíte jeho kariéru? Zmínil jste, že byl výrazným politikem…
… a i stále je. Bezesporu zůstává politikem, i když není v žádné veřejné funkci. Pro mě byl v devadesátých letech symbolem naděje, zlepšování životní úrovně, a to pro všechny lidi. Pro mě byl takovým vůdcem s jasnými myšlenkami, kterému jsem věřil a podporoval ho. Symbol naděje pro budoucnost.
Současná hlava státu Miloš Zeman v oficiálním blahopřání zmínil, že Václav Klaus v politice chybí. Chybí podle vás?
Měl a má bezesporu v sobě zakořeněný – dnes se tomu anglicky říká leadership, vůdcovství, to je mu vlastní. To byla jedna z výrazných vlastností, které pomohly, aby dotahoval myšlenky do konce, získával podporu u svých kolegů, spolustraníků i jejich partnerů. Jedná se o významnou vlastnost, která je velmi důležitá, pokud chcete dělat nějaké zásadní změny, a tehdy to zásadní změny byly. Jestli dnes v politice chybí, si nejsem úplně jistý, protože ve vývoji posledních možná osmi, deseti let už jemu a jeho postojům příliš nerozumím. Nemyslím, že jsou aplikovatelné na současné uspořádání světa a naší společnosti.
Zeman v oficiálním přání rovněž napsal, že Klaus je „posledním mohykánem svobody“. Může na tom něco být?
Já také cítím, že svoboda je všem občanům postupně velmi omezována a teď nemám na mysli události posledních měsíců s koronavirem. Poslední mohykánem svobody… neřekl bych, že posledním mohykánem svobody, myslím, že i v naší straně máme snahu o svobodu a co nejmenší zasahování státu do života lidí zakořeněnou. Otázka je, nakolik to dnes akcentují občané. Možná už to tak nevnímají, hlavně mladší generace, která nezažila osmdesátá léta nebo dobu komunismu předtím. Otázkou je, jestli existuje poptávka lidí po svobodě. Na jednu stranu je svoboda skvělá věc a já po ní nesmírně toužím, ale také s sebou nese osobní zodpovědnost. Možná cítím, že lidé tím spíše chtějí, aby se o ně někdo postaral, a to jde trochu proti té svobodě.
A hlavně to jde proti pravicovému smýšlení, jaké prezentuje ODS.
To rozhodně. Ale vidím hodně ve společnosti, že jsou snahy, aby někdo rozhodl za mě, aby někdo něco zajistil a aby někdo něco udělal. Zaručil levné bydlení, neustále rostoucí životní úroveň, a přitom se zapomíná, že bohatství tvoří práce každého jednotlivce.
Patříte tedy mezi ty, kdo se domnívá, že svobody ubývá? Například vznikla Společnost pro obranu svobody projevu, která tvrdí, že svoboda slova je ohrožena, odlišné názory bývají napadány, jejich nositelé nálepkováni, případně zablokováni na sociálních sítích.
Já s tím naprosto souhlasím. Je to dané rozmachem technologií. Facebook a Twitter si dovolil, ať si můžeme o bývalém americkém prezidentovi Donaldu Trumpovi myslet cokoliv, ho během minuty úplně vymazat z veřejného prostoru. To se dříve nedělo, nebylo to tak jednoduché. Dnes je to kvůli technologiím mnohem jednodušší a nemyslím, že je to dobře.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Zuzana Koulová