Pane inženýre, na webu Vasevec.cz jste napsal úvahu o tom, zda je vláda vůbec schopna hájit národní zájem země. Co přesně by měla vláda dle vašeho názoru v tomto směru dělat? Co jí v tuto chvíli nejvíc vyčítáte?
Především bychom si měli formulovat, co je to národní zájem země. Národní zájem země spočívá v ochraně zájmů našich občanů. A také zajištění jejich životní úrovně alespoň tak, jak byli zvyklí, nebo spíš zajištění jejího růstu. No a to vláda podle mého názoru nedělá.
Vláda jako první úkol považuje za nezbytné dodávat zbraně na Ukrajinu. Podporovat Ukrajinu v udržování konfliktu, který ovšem způsobuje také řadu následných problémů, především v růstu cen energetických surovin, ale také třeba pšenice, průmyslových kovů…
Domnívám se, že vláda si vůbec neumí představit konsekvence toho konfliktu. V důsledcích se zbavíme dodávek levných ruských surovin a zaměříme se na dodávky násobně dražších. Mám na mysli zejména zkapalněný plyn. Výsledkem bude všeobecná drahota, růst cen energetických surovin nebo i potravin o desítky procent.
Obávám se, že inflace bude už někdy v létě mezi 20 až 25 procenty. Protože těch zmiňovaných 14 procent, to je opravdu legrace, jen statistická hra. Když jdete nakupovat, tak vidíte, co všechno a o kolik se zdražilo. A do toho ceny pohonných hmot vzrostly o čtyřicet až padesát procent. Jak rostou ceny energií vidíme všichni na předpisech, které nám posílá například ČEZ. To všechno jsou věci, které zasáhnou nejen, řekněme příjmově chudší, ale také podstatnou část středních vrstev. Bude to kritická doba pro český národ a je potřeba, aby se vláda začala zabývat českými národními zájmy. A snažila se pomoci k ukončení konfliktu na Ukrajině.
Předsedkyně KSČM Kateřina Konečná uvedla v rozhovoru pro PL, že Rusko ropu zlevnilo a za tuto levnější cenu ji nakupuje například Čína nebo Indie. Jak tedy vysvětlit, že u nás se ropa neustále zdražuje?
Platíme cenu podle toho, jak se vyvinula na světových trzích. No a Rusko vyváží přebytečnou ropu do Indie a Číny a dává tam slevy. Pokud dobře vím, tak nějakých 34 procent. Tak to prostě je. Maďaři si udělali výjimku, jak pro ropu, tak pro zemní plyn. Za ten teď platí zhruba 4krát méně než my. A ty rozdíly budou ještě větší.
A domníváte se, že může dojít, třeba i za jiné vlády, ke zlepšení těchto „vztahů“? Nebo je cesta v tomto směru už uzavřená?
To záleží na tom, jakou bude mít vláda odvahu odtrhnout se od politiky Bruselu a Spojených států. Je to opravdu jenom věc politické odvahy.
O tom, že by Rusko ropu v současné době zlevnilo, se tady v médiích zřejmě moc nepsalo. Alespoň jsem to tedy nikde nečetl...
No tak určitá cenzura funguje. Už před časem byla některá média „skrouhnutá“, teď je zase povolili. Ale to byla stejně spíš taková okrajová média, řekl bych. No a ta mainstreamová média o některých věcech nemluví. Existuje i určitá autocenzura. Myslím, že to je stav, který jsme zažili naposledy za starého režimu.
Takže ti, co tvrdí, že jsme se v tomto vrátili před rok 1989, mají pravdu?
Obávám se, že ano.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: David Hora