Pane prezidente, nad čím, s odkazem na Vaše předešlé vyjádření, přesně ,,boucháte do stolu”, pokud jde o ,,vrbětickou kauzu”? V čem Vám nedostačuje verze předložená našimi bezpečnostními složkami?
Ano, s pocitem obrovské bezmoci „bouchám do stolu“. Prvně jsem tento absolutně nešťastný a bezvýchodný pocit zažil při nějakém rádiovém proslovu sovětského lídra Chruščova na počátku 60. let. Nemýlím-li se, bylo to na téma vytváření „nového komunistického člověka“.
Tento týden šířená verze o teroristickém útoku cizího státu na našem území nepůsobí věrohodně. Nebyly předloženy důkazy, ale je od nás vyžadovaná slepá víra, že ti, kdo s aférou přišli, jsou zárukou a ztělesněním věrohodnosti. Tuto víru já nemám. Všichni víme, kolikrát se nás snažili naši politici v poslední době oklamávat a manipulovat.
Celá vrbětická kauza je především obřím selháním našich bezpečnostních složek, které, místo aby nesly odpovědnost za to, že údajnému útoku nezabránily a že během sedmi let nic nevyšetřily, vyvolají mezinárodní skandál a v něm se snaží vystupovat jako hrdinové. A někteří lidé jsou schopni jim na to skočit.
V české politice nevidím vůči Rusku žádnou rozumnou strategii, pouze dětinskou nezodpovědnou nenávist. A to je trapné a nedospělé. Rusko nezmizí, bude v Evropě a ve světě dále existovat jako významná síla a my s ním nějaké vztahy mít musíme. Strategii však nemáme, neboť jsme se zahraniční politikou už dávno přestali vážně zabývat.
Jak vnímáte budoucnost vztahů mezi EU, potažmo NATO, a Ruskem? Na jedné straně zde vidíme relativně zdrženlivé Německo (lpící na dokončení Nord Streamu 2) či Francii, na straně druhé Polsko a pobaltské země. O co dle Vás ve skutečnosti jde a jak se do toho přesně propisuje politika administrativy Joe Bidena?
Rusko jako věčný strašák a nepřítel není dobrý model ani pro nás ani pro Evropu. Jsou to naši – zcela neúspěšní politikové a kolem politiky se pohybující experti (expert v tomto oboru je ještě spornější pojem, než v debatě o epidemii) –, kteří se snaží z udržování tohoto stereotypu krátkozrace a sobecky těžit. Ztrácíme kvůli tomu všichni.
Evropské velmoci stále svou zahraniční politiku mají (ostatně Rakousko také), ale malé postkomunistické země stále žijí v zajetí svých historických traumat. To pro ně není cesta k jejich úspěšné budoucnosti. Izolované a nepřátelské Rusko je prohrou pro všechny.
Politiku nové americké administrativy bohužel vytvářejí titíž lidé, jejichž podpis najdeme na ukrajinské i syrské krizi, a tomu odpovídá i nová eskalace starých konfliktů. Volební prohra Trumpa se teprve teď začíná ve svých důsledcích projevovat. Proč to mnozí naši „experti“ nepochopili, když oslavovali sporné vítězství Bidena?
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jaroslav Polanský