„Ty věříš, že to udělali Arabové z ulice? řekla mi.“ A zazvonil telefon. Temná vzpomínka na 11. září. Český znalec naplno

13.09.2021 18:36 | Rozhovor

20 LET OD 11. ZÁŘÍ Znalec arabského světa Petr Markvart má velmi kuriózní zážitek z 11. září 2001. V Praze mu zavolal jeden jeho známý Syřan. Jenže se spletl, chtěl volat někoho jiného, a tak dal průchod své radosti. Po zjištění omylu zcela otočil. Tato zkušenost podle něj dobře ilustruje světový kontext tehdejšího útoku i následně dvacetileté války proti terorismu. „Jakýkoli režim v Afghánistánu po roce 2001 vládl, byl loutkový, vzešlý z podivných a zmanipulovaných voleb. Účet za tento experiment jsme zaplatili my všichni, zato na výnosech z afghánského makového průmyslu se mohli podílet pouze někteří,“ říká s tím, že výměra opiových polí v zemi se za ty roky rozrostla na čtyřnásobek.

„Ty věříš, že to udělali Arabové z ulice? řekla mi.“ A zazvonil telefon. Temná vzpomínka na 11. září. Český znalec naplno
Foto: Screen Youtube
Popisek: Hořící World Trade Center 11.9.2001

Na počátku 90. let se ustavil systém s USA v roli jediné světové supervelmoci. Říkalo se mu „Pax Americana“, tehdejší prezident Bush volil formulaci „nový světový pořádek“. Dnes se říká, že tato éra končí. Jak se na ni podle vás jednou bude vzpomínat?

Já bych možná toto období nazval podle jeho ustavujícího hnutí, tedy „Project for New American Century“, který byl zformován americkými neocony až koncem 90. let minulého století. Tehdy, pod dojmem hluboké krize Ruské federace na konci jelcinovského období, autoři projektu zjevně neodhadli správně nastupující trendy světové politiky a přecenili vlastní sílu a váhu i schopnost ekonomické obrody svých protivníků. Systém ještě setrvačností fungoval v prvních letech našeho století, ale již minimálně od r. 2007 je v hlubokém úpadku. Takže „nové americké století“, jehož symbolickým začátkem byly události 11. září 2001, skončil velmi záhy po této události. Bude jistě vzpomínán jako období snahy o brutální diktát jediné velmoci všem ostatním a počínající hluboké krize Spojených států amerických.

Jak se tato dominance jedné supervelmoci projevovala ve vztahu k islámskému světu s jeho strategickým surovinovým i geopolitickým významem a specifickým společenským uspořádáním?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo

Mgr. Róbert Šlachta byl položen dotaz

Spojíte se s SPD?

Půjdete do voleb společně? A co po volbách, umíte si s SPD představit koalici? Ještě by mě zajímalo, kdo za vás bude vlastně kandidovat? Nikoho jiného než vás neznám.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Život ve lži? Jana Bobošíková nejen o cenzuře, školství a české suverenitě

20:17 Život ve lži? Jana Bobošíková nejen o cenzuře, školství a české suverenitě

Je svoboda v České republice skutečná, nebo žijeme jen v iluzi? Jana Bobošíková ve svém ostrém rozho…