Pane inženýre, vy řadu let jako zemědělec hospodaříte na Šumavě. Před časem jste v rozhovoru pro Parlamentní listy zmínil, že i na české straně Šumavy nakupují zemědělci z Německa zemědělskou půdu. Jaký to má vývoj?
Jsme tam v těsném sousedství a hrozně mě mrzí, že se pomalu skupují pozemky. Dřív to byl sem tam nějaký hektar. Teď už jsou to desítky a stovky hektarů, kdy bavorští sedláci skupují zemědělskou půdu na naší straně. Za částky, které si nikdy nemůže normální zemědělec dovolit zaplatit. Taky 500 tisíc za hektar. Samozřejmě že nekupují to nejhorší. Kupují ornou půdu především proto, že ze strany Bavorska je velký zájem hlavně o kukuřici. Protože v této oblasti za Nýrském je asi největší bioplynka v Evropě, která spolyká denně tak asi 25 kamionů plných hmoty jako senáž nebo siláž. Asi je to dobře placené.
Pokud vím, tak nákup půdy za uvedené ceny si ze zemědělské činnosti nemohou dovolit. Zřejmě tam bude nějaký zájem regionu nebo státu, kdy na to dostanou nějaké peníze. Nemluvě o tom, že se zvyšují nájmy do astronomických výšek. A nikdo nemá zájem o tu horší půdu, kterou má třeba český chovatel masného skotu. Ovšem masný skot, kdyby se tam neudržel, a neudržel by se bez dotací, tak by Šumava zřejmě zarostla jako prales. A to je zřejmě cílem některých ochranářů. Nemyslí však na to, že by zmizely krásné kvetoucí šumavské louky.
Pokud vím, tak třeba Německo nebo Francie má zákon, podle kterého se nesmí zemědělská půda prodávat zahraničním zájemcům. Je to tak?
Všichni mají nějaký zákon o půdě, kde jsou různé podmínky. A můžu rovnou říct, že český zemědělec, i kdyby měl miliony, tak si nekoupí hektar půdy v Bavorsku. Nekoupí si ji v Maďarsku, možná ani v Polsku… A i Francouzi a ostatní si prostě chrání svoji půdu pro svoje zemědělce.
Proč u nás to tak není?
Proč to u nás není? Tady jsou lobbistické zájmy. Lobbistické zájmy, které sahají do minulosti. Když docházelo k privatizaci státních statků, dokonce někteří politici navrhovali, aby se statky privatizovaly zahraničním zájemcem. To znamená, že by se odprodaly celé Sudety.
Kdo z politických osobností, prozradíte?
Byli to politici z řad ODS a KDU-ČSL. Osobně jsem si s nimi vyměňoval názory.
Pojďme teď trochu odbočit. Nedávno na Zemi živitelce premiér Fiala uvedl, že expremiér Babiš by mohl jediným rozhodnutím ve svých koncernech dosáhnout toho, že lidé budou mít potraviny levnější. Co na to říct?
Je třeba říct, že díky atmosféře, která je po leta vytvářena kolem zemědělců, si veřejnost myslí, že zemědělci mohou dělat svoji práci se ztrátou. Jsou podnikatelé jako každý jiný. Pokud nevytvářejí zisk, nemohou se rozvíjet. A pokud se podíváme na procenta zisku, který mají zemědělci z celkového obratu, tak je to směšné. Podobně je to u některých zpracovatelů, jako je Agrofert. A musím říct, že znám celou řadu případů, kdy Agrofert, tehdy ještě řízený přímo Andrejem Babišem, kupoval některé podniky. To byly podniky, které byly silně zadlužené, byly na krach. On je koupil a dal je dohromady. V podstatě je zachránil. Že je koupil levně? No to je jeho podnikatelský záměr, jeho šikovnost. Ale v podstatě je zachránil a zachránil lidem práci.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: David Hora