Američané neporazili ani malou Koreu a troufají si na Rusko? Tak hovoří bývalý senátor, který po roce 1968 skončil v kamenolomu

19.08.2014 4:46 | Zprávy

K VÝROČÍ SRPNA '68 V roce 1968 byl František Vízek učitelem. Kvůli nesouhlasu s vpádem vojsk do Československa 21. srpna 1968 musel za normalizace školství opustit a pracoval dvacet let v kamenolomu. V roce 1996 byl zvolen prvním jabloneckým senátorem. ParlamentníListy.cz se Vízka zeptaly na vývoj na Ukrajině. „Odmítám jednostranný pohled, že za všechno, co se děje na Ukrajině, může Rusko. Politika bu bu bu nevede k ničemu,“ domníval se.

Američané neporazili ani malou Koreu a troufají si na Rusko? Tak hovoří bývalý senátor, který po roce 1968 skončil v kamenolomu
Foto: liberecky.nslev21.cz
Popisek: František Vízek na snímku s Václavem Havlem

Pokus o socialismus s lidskou tváří v roce 1968 byl podle něj asi odsouzen k neúspěchu, a to nejen kvůli Brežněvovi. „Zavinili ho i prosovětští kolaboranti počínaje Bil'akem a Jakešem konče,“ vysvětlil. „Lidskou tvář má však mít každé zřízení. Ať už je to socialismus, kapitalismus, nebo islamismus. Lidská tvář je něco, co by se mělo prosazovat všude,“ dodal.

Ruské angažmá při ukrajinské krizi některé lidi vede k obavám, aby se u nás neopakoval 21. srpen 1968, kdy do Československa vpadla vojska Varšavské smlouvy vedená sovětskou armádou. Je tato hrozba reálná v dnešní době?

Něco podobného dnes nehrozí. Ale divím se chování Evropské unie, NATO a USA vůči Rusku. Američané přitom mají neblahou zkušenost s Koreou či Vietnamem, vidíme, jak to vypadá v Libyi, Sýrii, Iráku. Jak se může někdo domnívat, že politika vůči Rusku může přinést nějaké dobré a chutné ovoce. Když si největší světová velmoc – Spojené státy – neporadí s takovými malými zemičkami, tím spíše se jim podobnými metodami nepodaří zdolat mohutné Rusko. Je to necitlivé. Odmítám jednostranný pohled, že za všechno, co se děje na Ukrajině, může Rusko. Politika bu bu bu nevede k ničemu. O čemž svědčí třeba Afghánistán. Vylámali si tam zuby Rusové, Američané i NATO.

Podívejme se ale na východ Ukrajiny. Jak je možné, že obyvatelé Doněcku či Luhansku ty povstalce nesmetou sami? Že je tam trpí, možná je dokonce i vítají. Proč si tuhle otázku neklademe? Docela mám pocit, když se tam tak dlouho drží – že jim jdou na ruku, či jim i pomáhají.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Oldřich Szaban

Ing. et Ing. Miloš Nový byl položen dotaz

pracující důchodci

Myslíte, že něco takového bude ještě existovat, když vaše vláda posouvá odchod do důchodu? Že lidé budou schopní, pokud se důchodu vůbec dožijí, v něm ještě pracovat? A druhá věc, myslíte, že o důchodce třeba po 70 bude mít někdo zájem? Co myslíte, že mohou třeba lidé v tomto věku dělat?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Vysypeme koše v Senátu.“ SPD vysílá do Prahy policistu

9:46 „Vysypeme koše v Senátu.“ SPD vysílá do Prahy policistu

Brno, konkrétně volební obvod Brno-město, již tento víkend čekají doplňovací senátní volby po náhlém…