Analytik Kotrba drsnými slovy popsal, co čeká pravici a co získá Zeman

26.06.2013 11:03 | Zprávy

JINÝMA OČIMA Podle Štěpána Kotrby, publicisty a dlouholetého pozorovatele dráhy Miloše Zemana, prezident jmenováním vlády Jiřího Rusnoka rozehrál mistrovskou partii, za kterou bude odměněn. Velký problém naopak podle něj čeká pravici: Rozsáhlé vyšetřování, jehož výstupem byla zatím „aféra Nagyová“, ji může celou odplavit. I to říká Kotrba v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz.

Analytik Kotrba drsnými slovy popsal, co čeká pravici a co získá Zeman
Foto: Facebook.com
Popisek: Mediální a politický analytik Štěpán Kotrba

Miloš Zeman jmenoval Jiřího Rusnoka premiérem, třebaže nelze čekat, že jeho vláda získá důvěru. Jaké benefity může Rusnokova vláda přinést této zemi?

Odpovím nejdřív protiotázkou - a musí mít všechno benefit???

No dobrá... Tak první: Ištvan a spol. budou pokračovat v decimování korupčních politiků. Že se to dotkne i TOP 09, je nabíledni. Policie už té hrabivé elity má také dost. Každý z nich má rodinu a známé. Vidí, kam to dotáhli v téhle mizérii... Motivace k zavření zlodějů je dnes maximální. Policie přestala být loajální k vládnoucí třídě, začala uvažovat "třídně" - dle výše svých platů, které policistům už nestačí na slušný život.

Druhý benefit: Zeman vygraduje diskuzi o smysluplnosti přerozdělování a začne obhajovat keynesiánství v rámci přípravy rozpočtu. V tom má dnes pomocníky i v MMF a EBRD. Obě instituce pochopily, že hladová kráva nedojí a nejspíš chcípne. Diskuze o rozpočtu umožní diskuzi o výši daní, sociální odpovědnosti podnikatelů, Tobinově dani a zdanění luxusu. Dodnes nechápu, proč "podnikatel" může i svoje Maserati odečítat z daní. To v sousedním Německu prostě není možné...

Třetí benefit: Zeman - jako první prezident - je zvolený lidmi. Ví to. A vědí to i lidé. To je nebezpečí pro všechny politické partaje. Zemanův mandát je tudíž odvozen od jejich spokojenosti. Ne od spokojenosti ekonomických elit či novinářských děvek.

Může strach z „horkého“ vyšetřování aféry Nagyová v průběhu volební kampaně k předčasným volbám vést TOP 09 k tomu, že nebude chtít předčasné volby?

Tuhle šanci TOP 09 propásla. Měla si udržet 'dynamiku' - řečeno slovy Miroslavy Němcové.
 
Kdyby byl Kalousek opravdu velký hráč, ponechal by si dynamiku vývoje a při prvním prozrazení skandálního chování vojenské rozvědky, úkolované milenkou premiéra, by zavelel k pádu vlády - ve jménu morálky a bezpečnosti státu. Celá kampaň by se netočila okolo ekonomiky a rozpočtu, ale byla by to Watergate. Zisk si mohl počítat v rozsahu dvacet procent. Protože koho by volili voliči zdecimované ODS? Jedinou pravicovou stranu na politické scéně. Až budou volby, bude mít proti sobě Kubu. A na Nečase a Nagyovou se do té doby zapomene. Stačí další zatčení...
 
Ale Kalousek se projevil v tu chvíli jako lobbista partajního byznysu, ne jako politik. Dnes už může pouze dobíhat rychlík sprintem a očekávat, že naskočí alespoň do posledního vagonu.

Jsou lidé a činy, které hájit nemá smysl.

TOP 09 rozjela argumentaci, že Zeman posunuje Česko k „putinovskému systému“...

A co je na tom špatného? Označení zahraničních agentů za zahraniční agenty? Nebo snad zavření lidí, kteří díky ožralému Jelcinovi exportovali zisky Ruska z ropy a surovin do londýnských bank a financovali za ně fotbalové kluby a miliardářské jachty?

Pokud "putinismus" bude znamenat likvidaci postupně se vzmáhající moci miliardářů, kteří nepochopili, že moc musí být provázena odpovědností – a to i tou sociální - tak je to v pořádku. Pokud "putinismus" bude znamenat návrat k "práci, která pokrok plodí", namísto daňových machinací, pak je to v pořádku. Aby člověk dosáhl toho, co je možné, musí usilovat o to, co je nemožné.

Pokud "putinismus" bude znamenat, že fňuky teplého Putny budou každému putna, já budu rád. Profesor, který se chová jako hlupák, profesorem být nikdy neměl. A je selháním univerzity, že doktrinální politický aktivismus upřednostnila před akademickou důstojností a komplexním kritickým myšlením.

Ohrožením demokracie či dokonce hrozbou fašismu argumentují i liberální a pravicoví komentátoři. Jsou to opodstatněné obavy? Co to vypovídá o autorech daných výroků?

Účelové argumentace už si lidé umějí přebrat. Nechápu, jak je možné, že pravice ztratila jakoukoliv sebereflexi. I "knížepán" občas zašel do hospody v "podhradí" poklábosit, aby předešel konfrontaci s "poddanými". Já prostě místní pravici nechápu. Zemi přivede na pokraj občanské války naprosto diletantskou politikou, a ještě držkuje. Kupodivu se se mnou shodují i někteří pravicoví politici, kteří se dnes cítí stejně jako komunisti v osmdesátém devátém. Zrazeni svými elitami, bez té konejšivé náruče všespásné neoliberální ideologie. Nejhorší je být svědkem splněných snů.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nep

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vždy Fialu hájili, najednou změna. Markéta Šichtařová hovořila s poradcem premiéra

18:35 Vždy Fialu hájili, najednou změna. Markéta Šichtařová hovořila s poradcem premiéra

INVENTURA MARKÉTY ŠICHTAŘOVÉ Prezident Petr Pavel vzkázal těm, co na něj minulou neděli na Národní t…