Premiér Bohuslav Sobotka řekl na sněmu Hospodářské komory, že by se mělo určit datum přijetí eura, abychom nezůstali mimo hlavní proud evropské integrace, protože dle Sobotky budou prezident Francie Emanuel Macron a německá kancléřka Angela Merkelová směřovat k větší integraci eurozóny. Předseda Senátu Milan Štěch řekl, že Česká republika euro potřebuje, protože to je prý stabilizační měna. Co tomu říkáte?
Já si to nemyslím. Nemyslím si, že by euro byla stabilizační měna. Když se podíváte na výsledky veřejných rozpočtů států eurozóny a států, které nejsou v eurozóně jako Česká republika, tak státy eurozóny mají podstatně horší deficity, podstatně větší zadlužení. Můžeme se podívat na Řecko, Itálii či další státy. Takže být v eurozóně neznamená prosperitu. Jsem přesvědčen, že pro nás je důležité si nechat nezávislost z hlediska měnové politiky, ponechat si nezávislost České národní banky.
Jaké jsou argumenty proti přijetí eura?
Pokud bychom vstoupili do eurozóny, tak by již věci neurčovala ČNB, ale Evropská centrální banka. A v případě, že se nebude ekonomice dařit, tak má ČNB možné nástroje jak na to reagovat, může ovlivnit kurs a může učinit určité intervence. To je důležité. Euro má samozřejmě i nějaké výhody pro určité firmy, aby nemusely hedgeovat či se zajišťovat.
Každopádně otázka eura je úkol příští vlády, která vyjde z voleb, a bude na ní, jak se k tomu postaví. Já mám vlastní zkušenost z působení v Radě EU, v radě ministrů financí, kde jsem prosazoval ten náš pilotní projekt „reverse charge“. Když jsem si to dohledal, tak vlastně jediná legislativní změna, kterou Česká republika v EU prosadila od vstupu do Evropské unie, tak je tento náš projekt, na kterém jsem tvrdě pracoval.
Často jsem viděl naši bezmoc při snaze postupovat proti zájmům velkých států a při prosazování našeho českého národního zájmu. Tím naším českým národním zájmem bylo získat kompetenci pro českou vládu, aby rozhodovala o tom, jakým způsobem aplikovat tento institut boje proti neplacení DPH.
Proto pro mě dnes euro skýtá více nevýhod než výhod. Nechci ručit za řecké dluhy, nechci ručit za italské banky. Eurozóna potřebuje reformu. Všichni vědí, že Řecko je v bankrotu, ale všichni se tváří, že to tak není. Odkládají splátky o desítky let. Místo ekonomického projektu je to politický projekt. Nemyslím, že když budeme v eurozóně, že nám to z hlediska našich zájmů v Evropě nějak pomůže. My potřebujeme mít v Evropě lidi, kteří budou prosazovat naše zájmy, podobně jako já jsem udělal ten reverse charge. Potřebujeme lidi, kteří se budou bít proti směrnici o zbraních, proti kvótám a podobně. Takže určovat termín vstupu do eurozóny nepovažuji za důležité.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík